Кога Срби на КиМ да послушају - патријарха Иринеја или митрополита Амфилохија?

ЈЕСТЕ ЛИ ИЗНЕНАЂЕНИ ШТО ЈЕ ПОГЛАВАР СПЦ БЛИЖИ ПОЗИЦИЈИ ВЛАДЕ СРБИЈЕ, А МИТРОПОЛИТ - ВЕЋИНЕ СА СЕВЕРА КОСОВА?

         МИТРОПОЛИТ црногорско-приморски СПЦ Амфилохије позвао је Србе на Косову да не изађу у недељу на тамошње локалне изборе, чиме је изрекао потпуно другачији став од патријарха Иринеја.

         Амфилохије је упозорио да би„свако гласање значило прихватање насиља и насилно отимање од Србије дела њене територије, а да нико на свету не би гласао за прихватање насиља одузимања територије државе која је с том територијом призната као чланица УН.

         Још је поентирао речима: „Свако гласање би значило насиље и насилно отимање од Србије њеног неодузимљивога дела који је срце свеукупне њене историје и њеног бића”. 

         А патријарх Иринеј је недавно у Пећкој патријаршији имао сасвим други став који је изнео овако: „У насељима где су Срби бројнији и где се бира власт, да не би дошли и у српске крајеве представници Албанаца, мислим да би (Срби) требало да изађу на изборе, да бар очувају власт у својим местима и у својим енклавама".

         Притом је указао: „Ако Срби буду у прилици да бирају, нека бирају најбоље међу собом, људе од угледа и ауторитета чија ће реч много значити”.

         Јесте ли изненађени шта два прва јерарха СПЦ имају различит став о овако крупном питању?

         Чуди ли вас што је поглавар СШЦ  ближи позицији Томислава Николића, Ивице Дачића и Александра Вучића, а митрополит – расположењу српске већине на северу Косова?

         Крију ли се показаних разлика неке дубље поделе у самој Цркви?

         Чији став и позив је вама ближи и зашто?

         Чијем позиву треба да се приклоне Срби Косова и Метохије?

_______________________________________________________________________________

Зоран ЧВОРОВИЋ, правни историчар

  Време је за ванредно заседање

Светог архијерејског Сабора СПЦ

  • Позив митрополита Амфилохија да Срби бојкотују неуставне, незаконите и непостојеће изборе, које је расписала тзв председница тзв Косова, сасвим је у духу и на путу оног сведочења које су српски архијереји исповедали у много тежим временима него што су ова данашња
  • Сабор се не би изјашњавао о свакодневним државно-политичким световним питањима, већ о питањима која су бити или не бити српског народа, на која СПЦ увек има право и обавезу да да свој став

         СТАВ патријарха Иринеја поводом изласка Срба на Јахјагине изборе не да ми није лично близак, већ је противан мисији хришћанске цркве и њеном позиву у историји и етосу Светосавском и Лазаревском, који одређује биће српске цркве од када је она постала аутокефална.

         Суштину мисије цркве, а самим тим и биће српске цркве чини немирење са нужностима царства овога света, са сталним проповедањем оне библијске истине коју је народни песник формулисао речима: Земаљско је за малена царство, а небеско увијек и до вијека. Ту истину су многи знани и незнани Срби који су прослављени у небеској Србији - од српске новорођенчади до стараца - запечатили својом освештаном крвљу.

         Позив Србима да изађу на изборе које је расписала сепаратистичка, геноцидна, побуњеничка, парадржавна творевина тзв република Косово - гледано из перспективе 17 и 18 века - није ништа друго него позив да се одрекнемо себе и да кренемо путевима којима су неки наши преци кренули у 16,17,18 веку примајући веру својих непријатеља.

         Позив митрополита Амфилохија да Срби бојкотују неуставне, незаконите и непостојеће изборе, које је расписала тзв председница тзв Косова, сасвим је у духу и на путу оног сведочења које су српски архијереји исповедали у много тежим временима него што су ова данашња.

         Мирјани и клирици би требало да подстакну и друге архијереје српске цркве да изађу са јасним ставом, односно да се захтева ванредно заседање Светог архијерејског Сабора који једини у име цркве може да утврди став о ситуацији на Косову и Метохији као и о садашњој националној и државној политици коју води Београд, а која је егзистенцијално погубна за српски народ.

         То не би било изјашњавање о свакодневним државно-политичким световним питањима, већ о питањима која су бити или не бити српског народа, а на која СПЦ увек има право и обавезу да да свој став.

         Морам да приметим да овако мутног става СПЦ по питању КиМ не би било да се пре три године није десила неканонска и противуставна смена владике Артемија и да тада није противканонски инсталиран епископ Теодосије, по извештајима Викиликса миљеник глобалне псеудоимперије, а данас онај који позива Србе да изађу на изборе који дају легитимитет Тачијевој владавини од Лепосавића до Качаника.

         Због оваквог историјата у епархији Рашко-призренској и нејасног односа СПЦ по питању КиМ заседање Светог архијерејског Сабора се чини нужним.

_______________________________________________________________________________

Љуба ПРОТИЋ, универзитетски професор у пензији, бивши саветник министра образовања

Мој став је идентичан ставу

митрополита Амфилохија

  • Ко изађе на изборе - негира бих Устав Србије који каже да је Косово и Метохија саставни део Србије. Негира и Резолуцију 1244 Савета безбедности УН, као и саме Уједињене нације које не признају Косово као државу

ОЧИГЛЕДНО је да су патријарх и митрополит дали различите изјаве, али они су познати као теолози и владике и њихови ставови по православним питањима би требало да буду усаглашени, нарочито ако би Архијерејски Сабор имао став.

Али, ово није теолошко питање и они се изјашњавају као грађани. Ту је дозвољено и природно да имају различите ставове.

Као кад световњаци разговарају да ли је кориснија четинарска или листопадна шума. Природно је да и међу владикама има различитих мишљења око нетеолошких питања. Вероватно и остале 42 владике имају овакво или онакво мишљење.

         Мој став је формално идентичан са ставом владике Амфилохија. Не знам шта су његови разлози, али моји су следећи: ја сам против тога да народ излази на изборе јер их није расписао председник Скупштине Србије.

         Изборе у Републици Србији расписује њена власт, а ове изборе за недељу је расписала је власт неке друге државе, мада та власт која се налази у Приштини, није призната у УН. Јер, не припада Уједињеним нацијама, за разлику од осталих признатих земаља на планети Земљи.

         Кад бих ја изашао на изборе - негирао бих Устав Србије који каже да је Косово и Метохија саставни део Србије.

         Негирао бих и Резолуцију 1244 Савета безбедности УН, као и саме УН које не признају Косово као државу. Поступио бих и против међународног поретка и против Устава Србије.

_______________________________________________________________________________

Драгиша БОЈОВИЋ, универзитетски професор

Врх СПЦ следи званичну политику, а ја сам

против гласања за општине „државе Косово”

НЕ БИХ се изјашњавао о патријарховим и митрополитовим ставовима.

Лично сам апсолутно против изласка Срба на те изборе јер су то избори за општине „државе” Косово.

То што из СПЦ долазе различите изјаве и што је патријарх прво био против бриселског споразума, а сада позива на изборе – то не чуди.

СПЦ у последње време често мења став јер следи пут званичне политике.

_______________________________________________________________________________

          Биљана ЂОРОВИЋ, новинар

          Није случајно Дачић обећао у Лондону:

          Србима ћемо променити свест

  • Налазимо се у времену безакоња који је отворило широм врата реализацији агенде Ватикана
  • Излазак на косовске изборе значи добровољни пристанак на губитак те територије. А циљ наших властодржаца је да терет издаје пребаце са своје одговорности на народ

         У ЗЕМЉИ се не поштују Устав и одлуке црквеног Сабора поводом бриселског споразума. Зато присуствујемо представи за народ у којој свако игра своју улогу. То је оно што је иза сукоба Амфилохија и патријарха Иринеја. Свему овоме је претходио прогон владике Артемија са Косова, што је такође урађено мимо свих процедуралних и канонских црквених правила.

         Налазимо се у времену безакоња који је отворило широм врата реализацији агенде Ватикана, а самим тим и новог светског поретка.

         У самој представи остаје потпуно неартикулисан проблем покретања хрватске аутокефалне православне цркве, отимање наших православних манастира на КиМ и даље растакање српског националног бића које почива на православљу.

         Основни задатак пред политичарима манекенима на власти и црквеним великодостојницима је промена националног бића и националне свести српског народа! О томе сведочи и још једна у низу изјава Ивице Дачића пре два дана у Лондону: Србима ћемо променити националну свест!

         То је најлакше урадити у халабуци коју дижу медији који свакодневно раде свој део посла на лоботомизацији српског народа.

         Наравно да им је у том контексту добродошла и наводна свађа између Иринеја и Амфилохија.

         Излазак на косовске изборе значи добровољни пристанак на губитак те територије. Глобалисти се томе надају и прижељкују.

         А циљ наших властодржаца је да терет издаје пребаце са своје одговорности на народ.

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари