Кирби два дана узастопно поручује Вучићу: Не рушимо те само зато што смо тобом задовољни

ПОРУКА СУШТИНСКИ ГЛАСИ: А ЗАДОВОЉНИ СМО ЗАТО ШТО РАДИШ

СВЕ ШТО ОД ТЕБЕ ТРАЖИМО

Мајкл Кирби

  • Амерички дипломата набројао низ ствари које влада и премијер Вучић раде, а са којима су САД задовољне, као што су: залагање за улазак Србије у ЕУ, конструктивно учешће у процесу нормализације односа са Приштином, успостављање сарадње с Албанијом, Вучићеви одласци у Сребреницу, протржишне економске реформе, плодни односи са Америком у економији и војној сарадњи
  • „Надам се - нагласио је Мајкл КИРБИ - да ће коначна одлука Уставног суда Косова, коју очекујемо у јануару, бити да је споразум о ЗСО у складу са уставом Косова. Тај суд је оцењивао све досадашње споразуме и увек је одлучивао да су уставни, па се заиста надам да ће то бити случај и сада“

        СЈЕДИЊЕНЕ Државе немају ниједан разлог да руше владу премијера Александра Вучића, изјавио је амерички амбасадор у Београду Мајкл Кирби, истакавши да су САД веома задовољне радом српске владе на челу са премијером.

        „Разговарао сам са Вучићем и јасно сам му рекао 'Америка не руши вашу владу, немамо ниједан разлог за тако нешто'„, истакао је Кирби на питање Блица да ли  је разговарао са премијером поводом тврдњи да неке западне земље раде на обарању Владе Србије.

        Амерички дипломата је набројао низ ствари које влада и премијер Вучић раде, а са којима су САД задовољне, као што су: залагање за улазак Србије у ЕУ, конструктивно учешће у процесу нормализације односа са Приштином, успостављање сарадње с Албанијом, Вучићеви одласци у Сребреницу, протржишне економске реформе, плодни односи са Америком у економији и војној сарадњи.

        „И за све то добро што Влада Србије ради најзаслужнији је управо премијер“, рекао је Кирби и запитао: „ знате ли неког члана владе који се снажније залаже за улазак Србије у ЕУ од Вучића“?

        Зашто бисмо радили против њега, поново је запитао Кирби и додао: „Зашто бисмо обарали његову владу“?

        „Тако нешто не би имало никаквог смисла“, навео је Кирби који очекује да најновија дешавања у Унеску са Косовом, када су САД и Србија биле на супротним странама, неће утицати на погоршање односа две земље.

        Према његовим речима, сарадња у бројним другим областима је веома добра.

        „Познато је да се Србија и Америка не слажу око питања у вези са статусом Косова, али опет, слажемо се око актуелног процеса нормализације односа Београда и Приштине под окриљем ЕУ, који не подразумева званично признање Косова од Србије“, навео је амерички дипломата.

        И у вези Косова смо, казао је, дакле, за претходних неколико година постигли важан напредак у разумевању.

        „С друге стране, веома добро сарађујемо по низу других питања, а САД имају издашне програме помоћи за Србију. Мислимо да нема разлога да се због разлика у Унеску ти наши добри односи мењају“, објаснио је Кирби.

Очекујем да Уставни суд Косова потврди уставност ЗСО

 

        Кирби очекује да ће Уставни суд Косова потврдити уставност споразума о Заједници српских општина (ЗСО).

        Нагласио је да је Бриселски споразум важан у свим аспектима и рекао да не може да спекулише шта ће се догодити ако споразум буде оцењен као неуставан, али и да се нада да неће бити проблема, јер, како је рекао за Блиц, Уставни суд Косова је до сада увек оцењивао споразуме уставним.

        „Надам се да ће коначна одлука Уставног суда, коју очекујемо у јануару, бити да је споразум о ЗСО у складу са уставом Косова. Тај суд је оцењивао све досадашње споразуме и увек је одлучивао да су уставни, па се заиста надам да ће то бити случај и сада“, рекао је Кирби.

        Нагласио је да је веома важно да се у међувремену бриселски дијалог не прекида и да се настави у свим областима и изразио наду да ће две стране пронаћи начин како да наставе даље.

Неко је полицији дао инструкцију да се повуче и не штити амбасаду САД

 

        Кирби је за Курир изјавио да није задовољан напретком у истрази убиства браће Битићи и да САД желе да се тај случај коначно реши.

        Одговарајући на питање о процесу за паљење америчке амбасаде у Београду током протеста због проглашења независности Косова 2008. године, Кирби је рекао да је обавеза земље домаћина да штити стране дипломате, што није био случај.

        Кирби је навео да заштита није била претерано ефикасна, посебно након што се полиција повукла.

        „Мој утисак је да је полиција отишла, јер је добила такве инструкције, што није у складу са одговорностима земље домаћина према страним амбасадама и дипломатама“, навео је Кирби и нагласио да су после тога донете „неке чудне одлуке“.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари