ЈЕШИЋ: Тадић највећи кривац, али цео врх странке да поднесе оставку

ПОТПРЕДСЕДНИК ВЛАДЕ ВОЈВОДИНЕ ИЗ ДС ЗАТРАЖИО

ДА СЕ У СТРАНЦИ ОРГАНИЗУЈУ ИЗБОРИ СА ВИШЕ КАНДИДАТА

Горан Јешић ДС

  • Лидер вођене политике, који се о свему питао, био је Борис Тадић. А кад је неко и партијски лидер, и шеф државе, и онај ко води Владу јер је поставио слабог премијера - онда нису само успеси највише његови, него и неуспеси
  • Зато очекујем да се то унутар ДС-а реши у демократској процедури, која подразумева да цело руководство странке поднесе оставку, након чега сви могу ући у равноправну трку. И било би потпуно нормално да буде више кандидата у трци, и то не само за место председника странке него и за друге позиције
  • Чини се да се многи боје тог демократског процеса и отварања дебате о одговорности. Јер, није ипак Борис Тадић једини кривац. Његова кључна кривица је за негативну селекцију на основу које су разни људи доспели на важне државне функције, а нису дорасли ни да буду председници кућних савета. И ти људи су направили велику штету и држави и ДС-у

        СТАРА је истина: не може се избећи оно што се мора догодити. Поготово кад утицајни људи имају интерес да се то догоди.

        Било је питање дана: кад ће - и како - неко из врха Демократске странке прозвати Бориса Тадића као најодговорнијег и за стање у држави и за одлазак странке у опозицију. И, нашао се такав: потпредседник Владе Војводине Горан Јешић из Демократске странке затражио је да цео врх ДС поднесе оставку. Дакле: и Тадић.

        Ово је утолико већи удар што је Јешић потпредседник у влади покрајинског лидера ДС Бојана Пајтића и што се Тадић није усудио да на претходне страначке изборе изађе на црту макар и једном једином противкандидату.

        Јешић, као што се може закључити, није за то да се Тадић подвргне унутарстраначкој лустрацији, али жели да га лиши могућности да на скоре унутарстраначке изборе изађе са положаја страначког лидера. Неко је, дакле, схватио главно: да Тадић у промењеним околностима нема шансе да први стигне на циљ у трци са више тркача.

        Уосталом, ево како је сам Јешић образложио своју иницијативу у интервјуу новосадском Дневнику:

        Може ли ДС превазићи унутрашње проблеме након изборног пораза без раскола странке?

        - Демократску странку тренутно чека заказивање седнице Главног одбора странке, који треба да припреми најпре програмску па изборну скупштину, односно отварање унутарстранчке дебате о томе у којем правцу ћемо деловати и који људи ће да артикулишу ту политику. Било би логично да је председник ДС-а након формирања нове Републичке владе заказао Главни одбор на којем би се констатовало и то да смо изгубили на изборима. Можда до тога није дошло јер су актуелни годишњи одмори, али верујем да ће то морати да се деси врло брзо, већ почетком септембра, да бисмо у октобру имали програмску скупштину и одмах потом и избор новог руководства странке. О расколу странке можемо причати на нивоу претпостваки, али сад је најважније да ДС дефинише пут којим ће ићи, на демократски начин изабере људе који ће је водити, а они који сматрају да то не треба да следе, могу слободно напустити странку.

        Ви сте и у време док је ДС био у власти критковали партијске шефове које сте након избора позвали на одговорност. Да ли ће се десити такве промене у врху странке?

        - О томе сам причао кад нико није смео, а сад ми то изгледа дегутантно пошто видим да се оглашавају и неки који су гланцали круну и жезло председнику. Странка је заслужено кажњена на овим изборима јер није било емпатије према грађанима у име којих су доношене одлуке, нисмо адекватно одговорили на економску кризу и имали смо лошу кадровску политику. Лидер те политике, који се о свему питао, био је Борис Тадић. А кад је неко и партијски лидер, и шеф државе, и онај ко води Владу јер је поставио слабог премијера - онда нису само успеси највише његови, него и неуспеси. Зато очекујем да се то унутар ДС-а реши у демократској процедури, која подразумева да цело руководство странке поднесе оставку, након чега сви могу ући у равноправну трку. И било би потпуно нормално да буде више кандидата у трци, и то не само за место председника странке него и за друге позиције.

        Колико је реална могућност двовлашћа у ДС-у, о којем је говорила Јелена Триван, заложивши се за то да странку заједно воде Борис Тадић и Драган Ђилас?

        - То уопште није за коментарисање. Ми имамо Статут који предвиђа начин бирања страначких органа. Чини се да се многи боје тог демократског процеса и отварања дебате о одговорности. Јер, није ипак Борис Тадић једини кривац. Његова кључна кривица је за негативну селекцију на основу које су разни људи доспели на важне државне функције, а нису дорасли ни да буду председници кућних савета. И ти људи су направили велику штету и држави и ДС-у. И грађани су тачно препознали ко су они, што се види по томе колико су гласова поједини од њих добили у својим градовима и општинама.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари