Хоће ли Родић хтети и смети да скрене са Шутановчевог и Вучићевог курса?

КО ЋЕ ЊЕГОВИМ МАНДАТОМ БИТИ ЗАДОВОЉНИЈИ - СРБИЈА ИЛИ НАТО?

         ИМАЛА послепетооктобарска Србија Бориса Тадића за министра војног и остала без тенкова и ракета (каквих таквих).

         Добила Драгана Шутановца  - почела да да фактички улази у НАТО и свела се на мало боље наоружано ловачко друштво (процена Петра Божовића).

         Добила и Александра Вучића и све се – упркос повременим наоко проруским тиковима – наставило. Чак отвореније и под већим гасом.

         Дошао Небојша Родић, невидљив у опозицији, али прво на врх БИА, па Тадићев-Шутановчев-Вучићев кабинет.

         Чији је Родић избор – Вучићев, Николићев, њихов заједнички или још нечији?

         Хоће ли Родић као министар војни моћи и хтети да ишта промени или ће постати Шутановац-2, односно Вучић-2, поготово тихо увлачење Србије и њене Војске у вољени НАТО?

         Да ли Родић – или при овом курсу владе Дачић-Вучић било ко други – може да скрене са НАТО-курса?

         Шта је Родић реално наследио и шта са тиме уопште може (у)чинити, односно – хоће ли нешто бар покушати?

         Ко ће његовим мандатом бити задовољнији – Србија или НАТО?

_____________________________________________________________________________________________

Божидар ДЕЛИЋ, генерал у пензији, један од кључних бранилаца КиМ:

Не очекујем ништа добро: Родић ће радити по Вучићевим налозима

  • Човек ће једноставно одседети свој мандат. А исто би се десило и да је неко други на његовом месту, јер иза свега стоји Вучић

         НЕЋЕ бити никакве промене, бар не на боље. Вучић је довео Родића да ради по његовим сугестијама и налогу - а бивши министар је довео Војску до самог дна.

         С друге стране, иако је и досад бивало да је министар војни из других структура, никада се још није десило да на то место дође неко ко је био на челу БИА.

         Једноставно, тако никада није било! И, колико сам имао прилике да чујем од људи са којима сам разговарао: нико не очекује ништа добро, већ целу ствар са Родићем доживљавају као негативност. Не верују да он може да на било који начин допринесе војном систему Србије.

         Човек ће једноставно одседети свој мандат. А исто би се десило и да је неко други на његовом месту, јер иза свега стоји Вучић. Као и у целој држави - која је економски посрнула, територијално начета, а следеће године вероватно остаје и без ово мало јавних предузеаћа која су преостала- па, што кажу: ко буде последњи, нека угаси светло.

         Важно је знати да проблем Војске није само у застарелој техници, да је главни проблем то што у Војсци Србије влада несигурност!

         Раније су људи у Војсци могли да слободно говоре, без бојазни да изнесу своје ставове. Сада су се повукли у себе, а морал Војске је на изузетно ниском нивоу. То значи да оно што читамо по медијима нема никакве везе са стварношћу у Војсци.

         Да се нашалим: једино позитивно што се десило је то што нема кандидата за куповину станова у Степе Степановића, па су то увалили Војсци- да старешине отплаћују кредите за некретнине.

_____________________________________________________________________________________________

Зоран ДРАГИШИЋ, професор београдског Факултета безбедности

Родић ће водити Војску тачно одређеним правцем – одступања неће бити

         СА Родићем се неће десити никаква промена.

         Он у управљању Министарством одбране неће урадити ништа на своју руку.

         Водиће Војску у тачно одређеном правцу.

         Ту неће бити одступања.

_____________________________________________________________________________________________

Мирослав ЛАЗАНСКИ, војно-политички коментатор „Политике“

И Родић ће се суочити са оним: колико пара – толико музике

         У ЈЕДНОЈ реченици: Колико пара толико и музике!

         Ствар реформе Војске је увек везана за буџет. Јер, колико буде велики војни буџет - толико ће се моћи и очекивати од новог министра.

         Када је реч о курсу, није баш да је наш курс ка НАТО. Просто настојимо да имамо НАТО стандарде, а рекли смо да смо војно неутрални и да нећемо улазити у војно-политичке савезе.

         Видећемо за 100 дана шта ће Родић, и како, да уради.

_____________________________________________________________________________________________

Љубинко ЂУРКОВИЋ, пуковник у пензији, председник Извршног одбора Покрета за Србију  

Доведен да убрза улазак у НАТО, а треба да направи заокрет ка ОДКБ

  • У Војсци и Министарству одбране постоји подела на више интересних група, поред осталог – и на оне који су се школовали у САД, Немачкој и Енглеској и групе које су се школовале у домаћим центрима. Видећемо да ли ће и под њим знање енглеског језика бити основни критеријум, да ли ће капетани и мајори и даље чистити снег пред банкама...

         ДОЛАЗАК неће донети промене, чак је за очекивати да ће се ићи убрзаније у НАТО интеграције него што се то чинило до сада. Јер, такав је интерес НАТО алијансе.

         Није било уобичајено, али је највероватније неко проценио да неко из БИА треба да дође на чело војске: да би Војску и Министарство додатно дисциплиновао. Јер, у њима постоји подела на више интересних група -  на оне који су се школовали у САД, Немачкој и Енглеској и групе које су се школовале у домаћим центрима. Те групе су супротстављене и по личним интересима појединих генерала. Постоји и лобистичка супротстављеност – једне групе су саме излобиране од разних политичких групација, друге лобирају интересе разних сервисно-продајних групација које раде за Војску и разне добављаче опреме и материјала. Постоји подела и по  територијалном пореклу...

         Да би такву Војску и Министарство неко објединио – можда је и требало довести човека из БИА.

         Од господина се, иначе, очекује да стимулише позитивну селекцију на листама напредовања за официре и подофицире, а самим тим да измени критеријум у досадашњем кадровању - да знање енглеског језика више не буде основни критеријум.

         Реална је потреба и да заштити Војску и Министарство од дневно-политичких догађаја. Такође: да заштити углед официра да се не деси да капетани и мајори чисте снег пред банкама, а службеници их гледају. Објективна је потреба и да побољша материјални статус Војске у целини и да осавремени опрему и наоружање...

         Неопходно је и да - упркос томе што је добио задатак да приближи војску НАТО алијанси - ипак направи заокрет према ОДКБ!

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари