ХАМОНД: Са уласком у Унеско - Косово ће имати веће обавезе да чува српско културно наслеђе

„ВЕЛИКИ ВУЧИЋ“ НИЈЕ НИ ПОКУШАО ДА ОСПОРИ ОВАЈ РЕЗОН

ШЕФА БРИТАНСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ

      Филип Хамонд са Александром Вучићем

  •  „Стуб стабилности“ се усудио да каже само оволико: „Србија ће дати све од себе да Косово не постане чланица Унеска. Учинићемо све да заштитимо наше интересе, борићемо се на сваком месту, али бројеви нам не иду у прилог, имају безброј земаља са којима чине већину“
  • Од званичног пријема Косова у Унеско - додао је, али већ на шиптарску адресу - гори је нацрт закона по којем би српски манастири постали имовина Косова. То није и неће бити њихова имовина, упркос томе што уче децу да је племе Гаши зидало Дечане

        МИНИСТАР спољних послова Велике Британије Филип Хамонд рекао је данас у Београду да ће Косово чланством у Унеску  „имати додатне и појачане обавезе да заштити српско културно наслеђе“.

        Очекујемо од Косова да заштити то наслеђе и рекао сам премијеру Вучићу да ћу поново разговарати са партнерима из Унеска како да ту поруку појачамо, рекао је Хамонд на заједничкој конференцији за новинаре после разговора са премијером Србије Александром Вучићем.

         Хамонд је изразио наду да ће Србија пре краја године отворити прво поглавље у преговорима о приступању са ЕУ.

        „Надамо се да ће бар једно од поглавља бити отворено пре краја године“, додао је британски министар и похвалио реформе које је спроводи влада Србија на путу ка ЕУ.

        Вучић је изјавио да ће Србија дати све од себе да Косово не постане чланица Унеска, али да то неће бити лако, јер Србији „бројеви не иду прилог“.

        „Учинићемо све да заштитимо наше интересе, борићемо се на сваком месту, али бројеви нам не иду у прилог, имају безброј земаља са којима чине већину“, рекао је Вучић у Влади Србије.

        У Паризу је јуче почело 197. заседање Извршног савета Унеска, на чијем се прелиминарном дневном реду налази и предлог препоруке за пријем Косова у чланство те организације. Прелиминарна одлука да ли ће се на Генералној скупштини о чланству Косова расправљати у новембру, требало би да буде 12. октобра.

        Вучић је казао да је још горе од званичног пријема Косова у Унеско, нацрт закона по којем би српски манастири постали имовина Косова.

        „То није и неће бити њихова имовина, упркос томе што уче децу да је племе Гаши зидало Дечане“, поручио је премијер.

        Додао је и да су манастир Дечани један од ретких манастира који има сву документацију да је у власништву Српске православне цркве. Према његовим речима, монашки низ у том манастиру није прекидан ни у време Отоманског царства и траје 700 година.

        „Баш ме интересује шта ће Европа и Запад да нам кажу? Како ћете да нам после 700 година то укинете, ми смо мали, нисмо јаки, али имамо образа“, истакао је он.

        Вучић је изјавио и да очекује да ће до краја године бити отворена поглавља 32 и 35 у преговорима Србије са Европском унијом, а поглавља 23 и 24 почетком следеће године.

        Премијер је рекао да ће бити много проблема са поглављем 35 које се односи на Косово и да ће о томе бити речи и 13. октобра у Бриселу, за када је заказан састанак Вучића с премијером Косова Исом Мустафом.

        Напредак у европским интеграцијама подразумева и напредак у дијалогу с Косовом, што је, такође остварено, истакао је Хамонд.

        Вучић и Хамонд су разговарали и о избегличкој кризи, на коју је Србија, према оцени британског министра, на веома организован и хуман начин реаговала.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари