ХАГ: „Станишић и Симатовић нису учесници у удруженом злочиначком подухвату“

ОБОЈИЦА ОСЛОБОЂЕНИ ИАКО ЈЕ ТУЖИЛАШТВО У ЈАНУАРУ

ЗАТРАЖИЛО КАЗНЕ ДОЖИВОТНЕ РОБИЈЕ

  • Веће (уз један глас против) закључило да Станишић није био „канал везе“ између Слободана Mилошевића, Радована Kараџића и Mилана Mартића
  • Са изузетком Добоjа и Босанског Шамца, веће ниjе закључило да jе Jединица за специjалне операциjе (JСO) починила злочине у своjим операциjама

Извештај: Марија М. Зарић

         БИВШИ шеф Државне безбедности Јовица Станишић и команданта Јединице за специјалне операције Франко Симатовић, након десет година суђења коначно су ослобођени свих тачака хашке оптужнице.

         Судско веће Тибунала у Хагу наложило је, након читања ослобађајуће пресуде поводом оптужнице за наводне злочине над несрпским цивилима у Хрватској и БиХ, у период од 1991. до 1995. године, да Симатовић и Станишић буду пуштени на слободу из притворске јединице у Схевенингену одмах након административних формалности.

         Само саопштавање ослобађајуће пресуде, у судници, протекло је без веће драме, обојица окривљених без икаквих знакова изненађења, мирно су прихватили чињеницу да су коначно слободни људи.

         Након анализе доказа, већина чланова Већа, уз противно мишљење судије Мишел Пикард, није могло да утврди да су оптужени имали намеру да се оствари заједнички злочиначки циљ удруженог злочиначког подухвата.

         Веће је такође закључило да није доказано ван разумне сумње да су Станишић или Симатовић планирали или наредили те злочине.

         У вези с наводима о помагању и подржавању, већина чланова Већа је утврдила да у приликама када су двојица оптужених пружали подршку специјалним јединицама, та подршка није била конкретно усмерена ка почињењу тих злочина.

         - Веће није могло да закључи да су Станишић и Симатовић одговорни за усмеравање, организовање, опремање, обучавање, наоружавање и финансирање јединица државне безбедности Србије, које су, како се наводи у оптужници, убијале, прогониле и депортовале цивиле босанске муслимане, босанске Хрвате и друге несрбе из БиХ и Хрватске од 1991. до 1995. године... Веће такође није могло да закључи ни да је Станишић служио као „канал везе“ између Слободана Милошевића, Радована Караџића и Милана Мартића, за које оптужба тврди да су били главни организатори удруженог злочиначког подухвата - прочитао је диспозитив пресуде председавајући претресног већа, судија Алфонс Ори.

         При том је указао да је већина чланова већа, осим Пикардове која се успротивила свакој одлуци, установила и да се Станишић и Симатовић не могу окарактерисати као учесници у удруженом злочиначком подухвату.

         Њих двојица су се теретила за усмеравање, организовање, опремање, обучавање, наоружавање и финансирање јединица Службе државне безбедности Србије које су убијале, прогониле и депортовале цивиле Хрвате, босанске Муслимане, босанске Хрвате и друге несрбе из Босне и Херцеговине и Хрватске од 1991. до 1995. године.

         Тужилаштво је тврдило да су њих двојица учесници удруженог злочиначког подухвата који је имао за циљ присилно трајно уклањање већине несрпског становништва са великих подручја у САО Крајини и САО Славонији, Барањи и Западном Срему у Хрватској и општинама Бијељина, Босански Шамац, Добој, Сански Мост, Зворник и Трново у БиХ.

         Станишић и Симатовић су додатно били оптужени да су планирали, наредили или на друге начине помагали и подржавали злочине које су починиле специјалне јединице.

         Веће је установило да су те јединице починиле злочине депортације, присилног премештања и убиства на бројним локацијама у те две државе и да ти злочини представљају прогон као злочин против човечности.

         Међутим, истовремено је утврдило да Станишић и Симатовић не могу бити кривично одговорни за те злочине.

         - Са изузетком у Добоју и Босанском Шамцу, веће није закључило да је Јединица за специјалне операције (ЈСО) починила злочине у својим операцијама. Већина чланова Већа, уз супротно мишљење Пикарове, сматра да допринос оптужених операцијама ЈСО у Добоју и Босанском Шамцу није била довољна да би се могла окарактерисати као помагање и подржавање чињења злочина.

         У завршној речи, којом је суђење окончано јануара ове године, тужилаштво је затражило да Станишићу и Симатовићу буде изречена казна доживотног затвора.

         Одбране су тражиле да оптужени буду ослобођени, тврдећи да тужиоци нису доказали њихову кривицу ни по једној тачки оптужнице.

         Обојица су у притовру од 2003. године, након што суи х су власти Србије током операције Сабља. Станишић је пребачен у Хаг 11. јуна, а Симатовић 30. маја те године.

         И Симатовић и Станишић су од почетка тврдили да нису криви.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари