ГРУБЈЕШИЋ: Косово или ЕУ је лажна дилема

У МАРТУ БИ МОГЛО ДА СЕ ОДЛУЧУЈЕ ДА ЛИ СРБИЈА МОЖЕ ДА ДОБИЈЕ ДАТУМ ЗА ПОЧЕТАК ПРЕГОВОРА У ЈУНУ

         ПОТПРЕДСЕДНИЦА  владе за европске интеграције Сузана Грубјешић изјавила је да признавање Косова не долази у обзир, али да се мора успоставити нормализација односа са Приштином

         Услов неће бити да влада призна независност покрајине, рекла је Грубјешић за Б92, наводећи да би март могао да буде први месец када би могло да се одлучује о томе да ли Србија може да добије датум за почетак преговора у јуну.

         „Можемо да очекујемо добијање тог фамозног датума за отпочињање преговора, који је важан највише да би читав процес евроинтеграција постао бесповратан и да бисмо се у току тог процеса преговарања трансформисали као друштво“, каже Грубјешић. Она је поновила да од напретка Србије у дијалогу са Приштином зависи процес европских интеграција.

         „То није моје мишљење, то је мишљење свих који прате процес. Два колосека више не постоје, ако је раније и могло, погледајте закључке из децембра 2011. и децембра 2012, видећете да два колосека више не постоје. Једини и најзначајнији услов за добијање датума је напредак у дијалогу са Приштином“, каже Грубјешић.

Она је уверена да већ постоји напредак, који је учињен када је премијер Ивица Дачић отишао на разговор са Хашимом Тачијем.

        „То показује јасну спремност да се са речи пређе на дела, да се спроводи оно што је договорено, што је неко без платформе договарао. Али добро, спровешће се све из тог техничког дијалога, који има много више елемената политичког, али зваћемо га технички“, каже Грубјешић.

         Она сматра да је „Косово или ЕУ“ лажна дилема.

         „Признавање Косова не долази у обзир. Али оно што мора да се уради је да се успостави нека врста нормализације са Приштином. То није да се само очекује и тражи, него мислим да је у нашем најбољем интересу“, каже Грубјешић.

         Потпредседница владе каже да Ангела Меркел сигурно пред Бундестагом не може да каже да ће политика проширења доживети замах, тако да је њена изјава не брине.

         „Они желе да виде да смо ми озбиљни, да оно што се договоримо  спроводимо, а то је оно што је недостајало у прошлом периоду. Тада је и дошло до пада поверења између Немачке владе и владе Републике Србије, нарочито после њене посете августа 2011“, каже Грубјешић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари