Фискални савет упозорио Владу: плате и пензије – највише 1-2 одсто горе

„ОВЕ ГОДИНЕ СУ ИСЦРПЉЕНЕ ГЛАВНЕ МЕРЕ ЗА СМАЊЕЊЕ ДЕФИЦИТА”

         ПРЕДСЕДНИК Фискалног савета Павле Петровић оценио је данас да евентуално повећање плата и пензија може да буде од један до два одсто, док би враћање примања на прошлогодишњи ниво „обрисало добре резултате фискалне консолидације”.

         „Ако има простора, то је ред величине 1-2 одсто. То је мали износ, да би се поделио на све, па је идеја је да се тај новац подели на циљано повећање одређеним категоријама”, рекао је Петровић за РТ Војводину додајући да је рационално и да то буде једнократна помоћ, како се не би прелило на 2016. годину.

         Петровић је поновио да су у 2015. резултати смањења дефицита изнад очекивања, веће су уштеде него што је планирано, па се зато и “рађају идеје да би требало повећати плате и пензије”.

         „Ми у Фискалном савету мислимо да би требало те резултате посматрати у трогодишњем периоду, јер тек тада можемо да очекујемо заустављање раста јавног дуга и почетак смањивања. То је онда знак да је консолидација успела”, рекао је Петровић и навео да, кад се тако посматра, простор за повећање примања се смањује.

         Петровић је навео да то тело очекује да ће дефицит ове године износити 4,5 одсто БДП-а ако се урачуна и једнократни издатак за враћање дуга војним пензионерима и НИС-у.

         „То је и даље велики дефицит, али смо са огромног минуса од 6,7 одсто, дошли до 4,5 одсто, што је велики успех.

         Према његовим речима, ове године су исцрпљене главне мере за смањење дефицита, а то је смањење плата и пензија и повећана наплата пореза, пре свега акциза на дуван, а и даље стоји проблем отпуштања у јавном сектору.

         Фискални савет Србије упозорио је данас да ће укупан дефицит бити повећан са 3,2 на око 4,5 одсто БДП-а уколико држава до краја године плати дуг војним пензионерима, као и дуговања државних предузећа НИС-у, али је оценио да је то и даље веома добар резултат за прву годину фискалне консолидације.

         Савет, међутим, указује на ризик да се након релативно успешне 2015. дефицит државе задржи на достигнутом нивоу од око четири одсто БДП-а и у наредним годинама - а то није довољно за заустављање раста јавног дуга.

         „Уштеде од две планиране мере, од којих се очекивало да омогуће највеће фискално прилагођавање у 2016. и 2017, а то су смањење броја запослених за по пет одсто годишње и замрзавање пензија и плата у јавном сектору, сада су под знаком питања”, наводи Савет.

         Прво, рационализација броја запослених у овој години се не спроводи по плану и извесно се неће остварити у планираном обиму, пише у извештају.

         „Нису припремљене анализе које би прецизно идентификовале вишкове запослених по секторима државе, на основу којих би и планирање расхода било адекватније, па је зато боље и умањити циљ него прибегавати ад хок решењима”, пише у извештају.

         Друго, најављено је повећање пензија и плата у јавном сектору од 2016. године, а без основних полуга за смањење дефицита у следеће две године, биће веома тешко обезбедити додатне уштеде од око 1,5 одсто БДП-а, наводи Фискални савет.

    Петрохемија и Железара
          провремено боље, али…

         Фискални савет Србије указао је данас да је потребно преиспитати најаве о повећању пензија и плата у јавном сектору, јер оцењује да је тренутно контрола тих расхода најважнија мера за оздрављење домаћих јавних финансија.

         Ниске светске цене енергената и примарних сировина привремено су стабилизовале пословање петрохемијског комплекса и Железаре Смедерево, што је побољшало наплату Србијагаса и ЕПС-а, али још нема трајног решења за ова предузећа. Планови за реструктурирање великих државних система постоје, за ЕПС, Железнице Србије, али није извесно колико ефикасно се решавају њихови највећи проблеми, оцењује ФС.
 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари