Ево шта је о стању у Србији написао Вашингтон, а што од Вучића никад нећете чути

ВЛАДА СРБИЈЕ НЕ ИСПУЊАВА У ЦЕЛИНИ МИНИМУМ УСЛОВА ЗА СУЗБИЈАЊЕ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА

  • СТЕЈТ ДЕПАРТМАН: Жене у Србији су жртве трговине људима у циљу сексуалне експлоатације коју врше криминалне групе из Србије у Русији, суседним земљама и широм Европе, нарочито у Италији, Немачкој и Швајцарској
  • У извештају Стејт департмана за период од 1. априла 2014. године до 31. марта 2015. године се између осталог наводи да су и српски држављани мушкарци изложени трговини људима ради експлоатације у „радно интензивним секторима” попут грађевинске индустрије, у европским земљама (укључујући Азербејџан, Словенију и Русију) и Уједињеним Арапским Емиратима

         У АЈНОВИЈЕМ извештају америчког Стејт дипартмента о трговини људима, САД су оптужиле Русију, Тајланд, Иран и Либију да не чине довољно по том питању које је америчка влада назвала „модерним ропством”.

         Те државе, као још и Венецуела, Алжир, Сирија, Јемен, Северна Кореја, Јужни Судан и Зимбабве, на дну су табеле Стејт дипартмента коју је објавио државни секретар Џон Кери, пренео је АФП.

         За разлику од њих, Малезија која је прошле године била на дну листе, знатно се поправила уложивши значајне напоре.

         Малезија је тако ушла у другу од три групе при чему се у првој групи налазе најбоље котиране земље које немају проблем трговине људима, у другој земље „чије владе не испуњавају у потпуности минимум стандарда у сузбијању трговине људима, али чине значајне напоре да их испуне”, а у трећој земље чије владе не испуњавају минимум стандарда нити чине озбиљне напоре да то учине.

         У извештају на 382 странице, Русија се и даље, још од 2013. године када је изразила незадовољство због тога, налази у трећој групи земаља, док је Кина у другој групи била 2014. и у њој остала и ове године.

         Већина западних земаља, посебно у Европи и Аустралији, али још и Израел, Тајван и Јерменија, налазе се у првог групи и њима је одато признање за њихову борбу против трговине људима и настављање испуњавања у потпуности међународних стандарда.

         Према подацима Међународне организације рада, годишња зарада од трговине људима достиже 150 милијарди долара, од чега 99 милијарди само од проституције.

         Вашингтон процењује да је око 20 милиона људи жртва трговине.

         „Трговина људима је увреда по људско достојанство и напад на слободу”, рекао Кери представљајући данас извештај, и при том позвао на свеобухватну „борбу против савременог ропства”.

         Што се тиче Србије, она је наведена као земља порекла, транзита и одредишта за мушкарце, жене и децу који су жртве трговине људима у циљу сексуалне експлоатације и принудног рада, а влада чини озбиљне напоре на сузбијању трговине људима, наводи се у најновијем извештају америчког Стејт дипартмента о трговини људима.

         Жене у Србији су жртве трговине људима у циљу сексуалне експлоатације коју врше криминалне групе из Србије у Русији, суседним земљама и широм Европе, нарочито у Италији, Немачкој и Швајцарској, наводи Стејт дипартмент у извештају који се односи на период од 1. априла 2014. године до 31. марта 2015. године.

         Према том извештају, Србија је сврстана у другу од три групе.

         Стејт дипартмент у извештају између осталог наводи да су и српски држављани мушкарци изложени трговини људима ради експлоатације у „радно интензивним секторима” попут грађевинске индустрије, у европским земљама (укључујући Азербејџан, Словенију и Русију) и Уједињеним Арапским Емиратима.

         Деца у Србији, нарочито ромска, жртве су трговине људима у земљи ради сексуалне експлоатације, принудног рада, прошње и навођења на ситни криминал, често од стране чланова породице, док стране жртве трговине људима у Србији потичу из суседних земаља, укључујући Црну Гору, Босну и Херцеговину, Бугарску, Румунију и Молдавију, износи Стејт дипартмент.

         Влада Србије, како оцењује амерички извештај, не испуњава у потпуности минимум прописаних стандарда када је реч о сузбијању трговине људима, али чини значајне напоре у том правцу.

         Идентификација жртава је знатно побољшања, нарочито када је реч о жртвама радне експлоатације, али када је реч о бризи о жртвама недостају процедуре које би омогућиле да се брига о жртвама повери невладиним организацијама, као и обука особља у центрима за социјалну помоћ за помоћ жртвама.

         Број трговаца људима који су осуђени се смањио, а они који су осуђени су добили благе казне, износи се у извештају, уз оцену да влада није пружила жртвама довољну заштиту у кривичном поступку који их је изложио додатном застрашивању и трауматизовању.

         Стејт дипартмент Србији препоручије да побољша кривично гоњење са осуђујућим пресудама и казнама за трговце људима како би се они одвратили од вршења оваквих дела, обучи истражитеље, тужиоце и судије о томе како да прилазе случајевима трговине људима, обезбеди жртвама да приликом сведочења у суду имају пуну заштиту која ће умањити додатно застрашивање и трауматизовање.

         Саветује се такође да се у закон уведу одредбе о некажњавању жртава за дела почињена као директна последица тога што су биле изложене трговини људима, побољша сарадња владиних институцијама са НВО и побољша финансирање НВО које пружају услуге реинтеграције.

         Влада се позива и да побољша обуку државних службеника о помоћи жртвама, појача напоре да се идентификују жртве међу тражиоцима азила и деци без пратње која просе на улици.

         Стејт дипартмента сматра да је потребно и да Србија усвоји националну стратегију за борбу против трговине људима и план акције и укључи НВО у њихово спровођење и да напослетку појача напоре да се обесхрабри тражња за услугама жртава трговине људима и да постави националног координатора за борбу против трговине људима као независан огран са пуним радним временом.

         У извештају се оцењује да је Србија показала „мешовите напоре у полицијском раду”, да је побољшала идентификацију жртава трговине људима, али да су помоћ и заштита жртава били мањкави.

         Стејт дипартмента каже да је Влада учинила неке напоре у правцу првенције, али није усвојила националну стратегију за 2014-2020 нити акциони план за 2014-2015, упркос томе што је израдила оба нацрта током разматраног периода.

         Од земаља региона у првој категорији је само Македонија, док су Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Албанија, Црна Гора, Косово које се у извештају разматра одвојено од Србије, Грчка и Румунија у другој групи као и Србија. Бугарска се котира нешто лошије као земља која је на „листи за посматрање” у оквиру друге групе.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари