ЕШТОН СРПСКОМ ТРОЈЦУ: Велика је привилегија радити са вама

НИКОЛИЋ ЈОЈ ХРАБРО „СКРЕСАО”: ТЕШКО ДА НЕКО МОЖЕ СРБИЈУ ДА СКЛОНИ СА ЊЕНОГ ЕВРОПСКОГ ПУТА

  • Висока представница ЕУ истакла да прича о Србији и о начину на који је народ, уз руководство које је изабрао, одлучио да иде даље ка ЕУ и да нормализује односе са Приштином где год да путује по свету
  • Николићу, Дачићу и Вучићу је рекла: Ви сте инспирација. Велика је привилегија радити са вама и радујем се што ћу наставити да радим са вама на даљем путу Србије ка ЕУ
  • НИКОЛИЋ: Све оно о чему смо се договорили биће у надлежности српске заједнице на Косову и Метохији, а то значи да ће имати своју полицију и команданта који ће бити под јурисдикцијом Приштине, али исто колико је сада командант полиције из Рашке под јурисдикцијом Приштине

         ВИСОКА представница ЕУ Кетрин Ештон одала је признање руководству Србије на визији и храбрости у доношењу тешких одлука и суочавању са великим политичким изазовима, што је, како је истакла, резултирало једногласном одлуком чланица ЕУ да отворе преговоре са Србијом без нових услова.

         Она је изразила задовољство и због тога што је Србија већ почела припреме за почетак приступних преговора са ЕУ.

         „То је процес пун изазова и зато је добро видети да се Србија спрема. И ми смо почели припреме, Европска Комисија ради на припреми оквира за прегворе и спрема се да га представи државама чланицама”, рекла је Ештон, после састанка са председником Томиславом Николићем, премијером Ивицом Дачићем и вицепремијером Александром Вучићем.

         Ештон је истакла да је одлука да се отворе преговори са Србијом историјска.

         „Сав тај рад (руководства Србије) потврдила је свака чланица ЕУ једногласним доношењем одлуке о отварању приступних преговора. Ова одлука је донета без икакавих нових услова”, нагласила је Ештон.

         Ештон је похвалила напредак постигнут у разговорима са Приштином и истакла да је била задовољна када је чланицама ЕУ представљала тај напредак, као и тиме што је могла да каже да постоје конкретни резултати у примени бриселског споразума.

         Она је оценила да су остварени добри и конкретгни кораци у примени бриселског споразума и додала да је циљ свих тих анпора да се обезбеди бољи жвот за грађане на северу Косову.

         „Јуче сам се срела 13. пут са премијерима Дачићем и Тачијем и срешћу се опет, разговори ће се наставити у недељама и месецима пред нама. Неће бити летње паузе за све, јер морамо да покажемо напредак”, казала је Ештон.

         Ештон је навела да су премијери потврдили спремност да наставе са напорима.

         Она је истакла да где год да путује по свету прича се о Србији и о начину на који је народ, уз руководство које је изабрао, одлучио да иде даље ка ЕУ и да нормализује односе са Приштином.

         Ештон је изразила поштовање због тога и лидерима Србије и спрском народу.

         „Ви сте инспирација. Велика је привилегија радити са вама и радујем се што ћу наставити да радим са вама на даљем путу Србије ка ЕУ”, поручила је Ештон.

         Председник Србије је изјавио да Србија наставља у истом темпу да испуњава обавезе које је преузела према ЕУ, али и према својим грађанима када је бољи живот у питању.

         Николић је рекао да се разговарало о свим проблемима, да су јој наговестили шта Србија може да изведе уз сагласност грађана, шта је оно што мора да се уради, али и шта је то што ће бити преломна тачка.

         Председник Србије је рекао и да су Ештоновој још једном рекли да никада нећемо признати независност Косова, а да је она узвратила да у ЕУ то знају и да нико од Србије и не тражи да призна Косово.

         Он је навео да постоји отворена комуникација са привременим институцијама у Приштини, да постоје два гледишта - једно српско да је Косово суштинска аутономија и друго, да је Косово независно, те да се вероватно никада и не би договорили без ЕУ, а да ће тај договор вероватно бити основа за за бољу будућу сарадњу.

         ЕУ има књигу бавеза коју Србија мора да испуни, рекао је Николић.

         Према његовим речима, Србија је свесна својих обавеза, влада убрзано припрема тим који ће је водити из преговора у преговоре.

         „Тешко да неко може Србију да склони са њеног европског пута”, поручио је председник Николић.

         Он је подсетио да ускоро долази и европски комесар за проширење Штефан Филе са жељом да помогне Србији да стане раме у раме са осталим европским државама.

         „Србија као суверена држава која зна своје интересе и обавезе умеће да испуни обавезе и интересе својих грађана”, закључио је Николић.

         Николић је изјавио да очекује да ће Приштина бити спремна да промени своје законе и подвукао да ће српска заједница имати сва овлашћења договорена споразумом из Брисела и у складу са Декларацијом скупштине Србије.

         Николић је, одговарајући на питање Тањуга - каква ће бити овлашћења заједнице српских општина и да ли очекује да ће Приштина бити спремна да промени законе - рекао да Приштина мора да измени своје законе и донесе закон о амнестији ако жели споразум и мир, а Србија мора да испуни своје обавезе.

         Према његовим речима, када би све зависило само од Београда и Приштине споразума не би ни било, али, додао је, постоји ЕУ, као неко ко брине о стабилности и миру „и који се са таквим проблемима већ суочавала и решавала их не затежући их никад до пуцања, као што би смо учинили ми”.

         „Све оно о чему смо се договорили биће у надлежности српске заједнице на Косову и Метохији, а то значи да ће имати своју полицију и команданта који ће бити под јурисдикцијом Приштине али то значи исто колико је и сада командант полиције из Рашке под јурисдикцијом Приштине”, рекао је Николић.

         Премијер Србије је рекао да Београд и Приштина треба да наставе дијалог о свим темама од интереса, а не само о оним које нам други намећу, али је прецизирао да наставак дијалога никако не значи да споразум иде у правцу неког правно обавезујућег документа или признања Косова.

         Дачић је овим прецизирањем реаговао на питање - има ли временског оквира за други део споразума - које је извештач Ројтерса упутио Ештоновој.

         Премијер је истакао да Београд и Приштина треба да наставе дијалог и о другим темама, попут питања државне и приватне имовине, али и положају Српске православне цркве, а не само о оним „које нам други наметну”.

         „Морамо и о другим стварима да разговарамо, као што су питања државне и приватне имовине, положаја СПЦ , културног наслеђа, црквене имовине... Биће ту много тема и имамо о много ствари да разговарамо у наредном периоду”, рекао је премијер.

         „То не значи да споразум иде у правцу, као што то неко најављује, неког писаног споразума, правно обавезујућег... или ка признању”, истакао је Дачић.

         Српско-британске шале на рачун Ђоковића

 

         Николић је искористио данашњу прес конференцију са Ештоновом да и њој и новинарима пренесе „обећање” које му је дао британски премијер, приликом његовог недавног боравка у Лондону, на финалу Вимблдона.

         Николић је рекао да је на мечу Новак Ђоковић - Енди Мареј срео британског премијера, који је био „видно уплашен за исход меча”.

         „Он ми је рекао: Тражите све што хоћете, чланство у ЕУ... само немојте да нас победите”, препричао је Николић.

         Николић је, уз осмех, прокоментарисао да сада од Ештонове тражи да испуни то обећање.

         „Ми смо своје испунили, на жалост”, рекао је Николић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари