ДСС: Утврдити ко је фалсификовао податке о јавном дугу Србије

ПОРТПАРОЛ СТРАНКЕ ПЕТАР ПЕТКОВИЋ НАЈАВИО ДА ЋЕ ПРОВЕРА ДИНКИЋЕВИХ
ОПТУЖБИ БИТИ ЗАТРАЖЕНА ТОКОМ РАСПРАВЕ О РЕБАЛАНСУ БУЏЕТА

Петар Петковић

  • На питање како ДСС гледа на „немачки пакет“ захтева Србији, Петковић рекао да је у питању нова стратегија Запада да се што чешће помиње независност Косова и да је признавање независности услов за улазак Србије у ЕУ

        ДЕМОКРАТСКА странка Србије затражила је да се преиспитају тврдње да је претходно Министарство финасија фалсификовало податке о јавном дугу земље и да се утврди да ли постоји и кривична одговорност.

        „То да је претходно Министарство финасија прикривало 1,2 милијарде евра јавног дуга озбиљно мора да се преиспита и рашчисти и да се утврди ко је за то одговоран и да ли постоји кривична одговорност“, рекао је портпарол ДСС-а Петар Петковић на конференцији за новинаре.

        Петковић је казао да ће ДСС то питање покренути у Скупштини Србије током расправе о ребалансу буџета за ову годину и тражити да се до краја преиспита „лажирање података о јавном дугу“.

        „Ако су скривани подаци да би испало да јавни дуг Србије не прелази законску границу од 45 одсто БДП, а сада сазнајемо да је јавни дуг 56 одсто БДП и да је тиме Србија у банкроту - то се мора преиспитати“, наглашава Петковић.

        Министар финансија Млађан Динкић рекао је синоћ да су претходно Министарство финансија и премијер Мирко Цветковић фалсификовали податке о висини јавног дуга на крају 2011. године, наводећи да он износи 45,1 одсто бруто домаћег производа, уместо 49,6 одсто, колико дуг стварно износи.

        Петковић је рекао - да се не би поновила ситуација да се нешто крије од јавности, од министра финасија очекује да саопшти јавности да ли се ребалансом буџета за ову годину финасирају надлежности Војводине које је Уставни суд Србије оспорио.

        На питање како ДСС гледа на „немачки пакет“ захтева Србији за преговоре са ЕУ, Петковић је рекао да је у питању нова стратегија Запада да се што чешће помиње независност Косова и да је признавање независности услов за улазак Србије у ЕУ.

        Прави је тренутак да се у Србији покрене расправа о томе да ли земља треба да настави пут ка ЕУ, или да се прогласи политичка неутралност, закључио је Петковић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари