ДСС: Ђурђевданска осмишљена крађа гласова

АНАЛИЗА НАПРАВЉЕНА НА 23,02 ОДСТО УКУПНОГ БРОЈА БИРАЧКИХ МЕСТА

Петар Петковић

  • У изборној ноћи је настао „хаос“ у раду бирачких одбора и примопредаји изборног матeријала која је трајала 48, иако је законски рок 18 сати, па је постојала могућност за различите манипулације које су се очигледно и десиле - саопштио је порпарол ДСС Петар Петковић
  • Свесно уношење вишка бирача у бирачки списак је отворило могућност појаве вишка гласачких листића који су могли лутати широм Србије и послужити за манипулисање приликом уноса изборних резултата
  • Петковић је за пример навео: да је на бирачком месту 19 у београдској општини Врачар у записнику чак два пута наведено да је уместо 966 листића, колико је било уписаних бирача, примљено чак 3.874
  • Изборни материјал је препакиван, јер су, рецимо, у општини Нови Београд, отваране коверте са контролним листићима, док су на појединим местима гласачки листићи за парламентарне и председничке изборе били помешани

         НЕПРАВИЛНОСТИ уочене на изборима 6. маја „нису биле последица случајних грешака, већ системских пропуста и може се говорити о осмишљеној крађи гласова“, изјавио је данас портпарол Демократске странке Србије Петар Петковић.

         Петковић је на ванредној конференцији за новинаре, представљајући извештај ДСС о наводној изборној крађи, рекао да је парламентарне и председничке изборе обележио низ пропуста који су утицали на нерегуларност проглашеног изборног материјала.

         Он је рекао да је један од пропуста представља и појава преливања гласова по основу логичко-рачунарске контроле записника о раду бирачких одбора и то одузимањем гласова ДСС и СНС.

         „Са друге стране, свесно уношење вишка бирача у бирачки списак је отворило могућност појаве вишка гласачких листића који су могли лутати широм Србије и послужити за манипулисање приликом уноса изборних резултата“, навео је Петковић.

         Према његовим речима, у великом броју записника о раду бирачких одбора констатовано је више примљених листића од уписаних бирача или да тај податак није ни евидентиран.

         „На пример, на бирачком месту 19 у београдској општини Врачар у записнику је чак два пута наведено да је уместо 966 листића, колико је било уписаних бирача, примљено чак 3.874″, рекао је Петковић.

         Према његовим речима, у погледу правне сигурности спровођења избора систем вођења јединственог бирачког списка, који се у потпуности налази под контролом извршне власти, представља велики корак уназад у развоју демократије.

         Петковић сматра да је у изборној ноћи настао „хаос“ у раду бирачких одбора и примопредаји изборног матријала која је трајала  48, иако је законски рок 18 сати, па је постојала могућност за различите манипулације, које су се, како је рекао, очигледно и десиле.

         Он тврди да је изборни материјал препакиван, те да су, на пример, у општини Нови Београд, отваране коверте са контролним листићима, као и да су појединим местима гласачки листићи за парламентарне и председничке изборе били помешани.

         Портпарол ДСС је рекао да је записнике о раду бирачких одбора, уместо свих чланова потписивао само један или свега неколико њих.

         Петковић је истакао да су вишак листића у гласачким кутијама и недостатак контролног листића били разлог да се на више стотина бирачких места понове локални, али не и парламентарни и председнички избори.

         Он је оценио да су ставови РИК-а да је за отклањање неправилности неопходно подношење формалног приговора правно неутемељени, подсетивши да је изборни процес обележио и нестанак врећа са гласовима.

         ДСС је, како је навео, извештај сачинила упоређивањем резултата које је РИК објавио и са записницима о раду бирачких одбора са којима је располагао, тако да је анализа обављена на 23,02 одсто укупног броја бирачких места.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари