Државни ревизор кривично гони Дулића и још шесторо

ФОНД ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ ДОДЕЛИО БЕСПОВРАТНО 100 МИЛИОНА ДИНАРА ФИРМАМА КОЈЕ СЕ БАВЕ РЕЦИКЛАЖОМ, А НИСУ ИСПУНИЛЕ  УСЛОВЕ

        ДРЖАВНА ревизорска институција поднела је јуче Првом основном јавном тужилаштву кривичну пријаву против Оливера Дулића, бившег министра за заштиту животне средине и још шест одговорних особа. Како је синоћ саопштено из ове институције, Дулић се као некадашњи председник Управног одбора Фонда за заштиту животне средине сумњичи да је мимо правилника доделио бесповратна средства у износу од 100 милиона динара фирмама које се баве рециклажом, а које нису испуниле неопходне услове.

       Како ревизори наводе, новац су добили подносиоци захтева који су први конкурисали, без обзира на остале кандидате који су доставили уредну документацију.

       У овом случају, како се наводи у извештају ревизора, није чак ни формирана комисија, нити је објављена ранг листа кандидата. Ревизори су утврдили да је пет компанија: „Брзан пласт”, „Божић и синови”, „Еко рисајклинг”, „Денипет” и „СЕ Трејд” поднело захтеве пре осталих кандидата. Иако нису имали комплетну документацију - добили су новац.

       У Фонду су пре десетак месеци кад је ревизор објавио извештај уверавали јавност да је јавни позив спроведен у складу са закључком владе у коме су утврђени критеријуми за доделу новца. Наведене компаније, како тврде, доставиле су уредну документацију. Према Закону о Фонду, новац се додељује док је конкурс отворен. Другим речима, ко се пре пријави, добиће паре тако да немају обавезу да формирају комисију или ранг-листу.

       - Због потребе хитног развоја рециклажне индустрије расписан је јавни позив, који је отворен до расподеле средстава, који по својој природи искључује доношење одлуке о утврђивању ранг-листе и формирање комисије, јер се пријаве оцењују појединачно у погледу усаглашености са условима и критеријумима конкурса док међусобно рангирање пријава зависи искључиво од времена подношења што произилази из самог текста конкурса - коментарисали су тада у Фонду за „Политику“.

       Осим бившег министра Дулића, због сумње да су извршили кривично дело злоупотребе службеног положаја кривичне пријаве поднете су и против тадашњих чланова Управног одбора Фонда: Немање Комазеца, Верице Новески, Горана Тривана, Шимона Гарматија али и Драгана Васиљевића, одговорног лица у Сектору за планирање и управљање пројектима у овој институцији. Кривична пријава стићи ће и на адресу Жељке Јуракић, директорке Фонда.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари