Драги Ивице... искрено Јоргованка...

ГУВЕРНЕР НБС ПРЕМИЈЕРУ СРБИЈЕ ПУТЕМ ПИСМА ОРАЗЛОЖИЛА РАЗЛОГЕ ИНФЛАЦИЈЕ

         ГУВЕРНЕР НБС Јоргованка Табаковић упутила је писмо премијеру Дачићу у коме објашњава разлоге због којих је инфлација изнад наведене горње границе, пише Блиц.

         Табаковићева је владу упознала и са мерама које су до сада предузете и које се морају предузети да би се обезбедила ниска и стабилна инфлација.

         „У складу са Споразумом о циљању инфлације измедју владе и НБС, били смо дужни да објаснимо разлоге због којих је инфлација изнад наведене горње границе и да владу упознамо с мерама које смо до сада предузели и онима које се морају предузети да би се обезбедила ниска и стабилна инфлација у средњем року, а и да изнесемо наша очекивања кад је у питању време у коме ће се инфлација вратити у оквире дозвољеног одступања од циља“, изјавила је Табаковићева.

         Она је нагласила да ризици за враћање инфлације у оквиру дозвољеног одступања од циља не постоје уколико се „решимо површности, незнања, расипања и злоупотребе свих врста у својим двориштима, не делећи савете другима“.

         “Очекујемо да ће се пуни ефекти до сада предузетих мера монетарне политике на инфлацију тек испољити, а НБС ће у наредном периоду проценити да ли је потребно додатно заоштравање монетарне политике“, поручила је Табаковићева.

         Она је казала да Извршни одбор НБС процењује да је раст инфлације у претходном периоду, пре свега, последица изузетно високог раста цена хране, депресијације динара и ефеката повећања пореза на додату вредност и акциза. Расту инфлације допринела је и висока јавна потрошња у изборној години, али и неповољна кретања у медјународном окружењу.

         “Од 9,5 процената колико је износио раст медјугодишње инфлације од априла до децембра 2012. године - на допринос раста цена хране односи се 6,6 процентних поена. То значи да је на инфлацију у том периоду пресудно утицао раст ових цена, који је био последица ниске пољопривредне производње услед дуготрајне суше и знатног раста светских цена примарних пољопривредних производа, али и спедифичности тржишта хране у Србији“, објаснила је Табаковићева.

         С обзиром на високо учешће хране у индексу потрошачких цена - 38,8 одсто, инфлација у Србији је на ценовне шокове ове групе производа посебно осетљива, подсетила је она.

         Поред тога, због затечених системских решења, цене хране код нас су знатно нестабилније него у земљама у окружењу, што се види и из њиховог вишег раста у наведеном периоду.

         Она је нагласила да ће брзина враћања инфлације ка циљу у великој мери зависити и од предстојеће пољопривредне сезоне - ако она буде просечна, знатно смањење инфлације очекује се већ од другог тромесечја 2013. године.

         “Евентуално лошија пољопривредна сезона од уобичајене могла би да успори процес смањења инфлације. Уважавајући да је природа актуелних инфлаторних притисака пресудно одредјена нестбилношћу на тржишту хране, сматрмао да би без одлагања тебало утврдити и реализовати системске мере које би допринеле стабилизацији овог тржишта и смањењу нестабилности цена хране“, казала је она.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари