ЂУКИЋ- ДЕЈАНОВИЋ: Дисциплиновати финансирање у здравству

АКО БИ СВИХ 17 БОЛНИЦА РАДИЛО СВОЈ ПОСАО ЛИСТА ЧЕКАЊА ОД 24.000 ПАЦИЈЕНАТА БИЛА БИ СВЕДЕНА НА НУЛУ

         МИНИСТАРКА  здравља Славица Ђукић Дејановић најавила је проширење права пацијената у Србији увођењем финансијске дисциплине у здравству, пре свега уплаћивањем доприноса и истакла да је неплаћање доприноса за здравствено осигурање кривично дело

         Министарка је у интервјуу агеницији Бета рекла да ће се дисциплиновати финансирање у здравству икроз увођење цетрализованог снадбевања болница, што ће како је навела, допринети и смањењу корупције у здравству.

         „Цињеница је да су сви здравствени радници и рађани Србије незадовољни позицијом у здравственом систему и сви су у праву.

         Буџет за здравство је нешто мањи него у претходној буџетској години, али финансијска дисциплина, плаћање доприноса и цињеница да је неуплаћивање доприноса кривично дело по новим изменама закона ме упућује на то да ће бити нешто више новца у здравству па ће бити и проширена права пацијената“, рекла је она.

         Славица Ђукић Дејановић је навела да су, од кад је она на функцији министарке здравља, већ проширена нека права пацијената попут права самохраних родитеља деце до седам година, затим права у области имунизације и скрининга, а сви, како је рекла, који немају социјално осигурање из буџета "имаће средства за своје потребе".

         „Установе ће саме направити планове свега што им треба, па ће се по томе централизовано снадбевати од Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО). То за сад није предвиђено за дневне набавке за исхрану, хигијену и слично, јер немамо капацитета да се то централизовано снадбева“, рекла је министарка.

         Говорећи о дугу у здравству од 13,5 милијарди динара, који су претежно направиле болнице ненаменским трошењем средстава, навела је да је „влада обавезала директоре да више не смеју тако да се понашају“, и истакла да је Министарство финансија, чије инспекције испитују како је тај дуг настао, „врло информисано“.

         „Перцепција грађана је да је корупција у здравству огромна. Мислим да огроман број здравствених радника савесно и хумано ради свој посао, а разуме се да смо осетљиви. Донели смо измене и допуне закона о здравственом осгурању и здравственој заштити који имају тај антикоруптивни елемент“, казала је Славица Ђукић Дејановић.

         Она је рекла да се сматра да ће корупција значајно бити смањења централизацијом набавки и захтевом да директори на конкурсима запошљавају нове раднике.

         Као приоритете у здравству за ову годину, министарка је истакла да пре свега све здравствене установе треба да раде свој посао односно да домови здравља буду организовани тако да 80 одстог грађана ту заврши своју здравствену заштиту, а приоритети су и рано дијагностификовање болести â скрининзи, систематски прегледи и превенција.

         „Пацијенти ће пре свега бити позивани од својих изабраних лекара да се на време чува њихово здравље. У Србији је смртност најчешћа од карцинома дојке, грлића материце и дебелог црева и неупоредиво већа него у региону и Европи“, рекла је Славица Ђукић Дејановић.

         Она је најавила и увођење новог календара вакцинације за бебе и децу, а пре свега, како је истакла, водиће се рачуна о сваком динару да се искористи за здравствене потребе.

         Поред онкологије, која је према речима министарке, деликатна због велике смртности и касног дијагностификовања болести, најугроженији по условима лечења су особе са менталним проблемима и оболели од ретких болести.

         Упитана о листама чекања за различите медицинске услуге, Славица Ђукић Дејановић је навела да је проблем у организацији здравствених установа и да су те листе срамота за здравстевни систем, али и знак дефицита кадра, опреме или простора.

         „Неке установе су успешно решиле тај проблем, али су још огромене листе чекања на уграђивање сочива. Ако би 17 болница које имају кадар и опрему, и клинички центри који раде те интервенције радили свој посао листа чекања би од 24.000 пацијената била сведена на нулу“, навела је она.

         Министарка је рекла и да ће у другој половини јануара пацијенти моћи у неким приватним апотекама да добију лекове на рецепт по истим условима као у државним апотекама.

         Приватне апотеке које се укључе у тај систем морају да имају у свакој смени ангажованог дипломираног фармацеута и морају бити умрежене да би се пратио пут рецепета, а апотека мора имати одређено искуство, односно не може бити тек основана.

         Везано за рад Галенике која је у великим финансијским проблемима, Славица Ђукић Дејановић је изразила очекивање да ће бити заинтересованих партнера са којим би та фармацеутска компанија наставила да ради.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари