Девенпорт коригује Вучића: Србија у ЕУ најраније 2022. или 2023. године
ТВРДИ ДА КОСОВО НИЈЕ ДОБИЛО ПРАВО ВЕТА НА УЛАЗАК СРБИЈЕ У ЕВРОПСКУ УНИЈУ
- „Врло је битно да Србија остане на европском путу. Тешко ми је да вам кажем колико дуго ће (пријем) трајати, али имајући у виду да је Хрватска постала чланица ЕУ седам година након што је отворила преговоре - мислим да то може да буде неки оквир за вас”
АКТУЕЛНИ председник Европске комсије, Жан-Клод Јункер, приликом преузимања дужности јасно је саопштио: за мог мандата ни једна земља неће бити примљена у ЕУ.
Премијер Александар Вучић хипнотише Србију полутврдњама да ће је увести у Европску унију одмах по истеку Јункеровог мандата. Дакле: или крајем 2020. или 2021. године.
Међутим, други продавац „европске магле” – шеф мисије ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт – открио је да то може бити најраније 2022-2023. године.
Он је нагласио је да је оптимиста у погледу перспективе чланства Србије у ЕУ, али да није на њему да прогнозира колико ће трајати процес учлањења.
„Врло је битно да Србија остане на том путу. Тешко ми је да вам кажем колико дуго ће трајати, али имајући у виду да је Хрватска постала чланица ЕУ седам година након што је отворила преговоре, мислим да то може да буде неки оквир за вас”, рекао је Девенпорт за празнични троброј Политике од четвртка.
Он је рекао да брзина зависи „пре свега од способности Србије да испуни сва очекивања у свим областима”.
Девенпорт је оценио да ће вероватно брже бити затворена преговарачка поглавља 25. и 26. која се односе на науку и културу, јер је ту, како је рекао, Србија већ много напредовала.
Упитан за поглавље 35. које се односи на Косово, Девенпорт је рекао да ће то поглавље вероватно бити отворено и током преговарања, јер је реч о процесу свеобухватне нормализације односа Београда и Приштине који је у току.
„То је тај термин који се користи у свим закључцима Европског савета и у преговарачкој платформи за Србију. Јасно је да мора да дође и до правно обавезујућег споразума”, рекао је Девенпорт.
Девенпорт је, међутим, додао да се ни у једном документу Европског савета не помиње признање Косова и да није о томе реч у преговорима, као и да то нису преговори о признању Косова.
Шеф мисије ЕУ одбацио је сугестију да поглавље 35. фаворизује Приштину и да јој практично даје право вета на улазак Србије у ЕУ.
„Реч је о дијалогу у којем постоји обавеза и једне и друге стране да не смеју да блокирају једна другу на путу европских интеграција”, рекао је Девенпорт.
(Бета)