„Делреал” одустаје од локације у Блоку 53 и тражи од државе 11 милиона евра

ИСТОВРЕМЕНО ТРАЖИ И „ЗАТЕЗНУ КАМАТУ ПОЧЕВ ОД 2001. ГОДИНЕ“

Мирослав Мишковић

  •  „Делреал“ послује у саставу Делта Холдинга, а његов потпредседник Војислав Главинић изјавио је да од државе очекује повраћај плаћених накнада и пореза за право коришћења од преко 10 милиона евра, као и средства уложена у пројектовање и уговоре са страним партнерима
  • Главинић је негирао да саслушање председника Делта Холдинга Мирослава Мишковића у полицији има везе са одлуком „Делреала” да одустане од парцеле. Наводно је све повезано једино са одустанком немачког партнера, трговинског ланца „Баухаус”, од заједничког пројекта на тој локацији

        КОМПАНИЈА „Делреал” која послује у оквиру Делта Холдинга данас подноси Граду Београду захтев за престанак права коришћења парцеле у Блоку 53 због одустанка немачког партнера трговинског ланца „Баухаус” од заједничког пројекта на тој локацији, изјавио је потпредседник „Делреала” Војислав Главинић.

       „Немачки партнер Баухаус је јуче писмом обавестио компанију да одустаје од заједничког пројекта на тој локацији, јер не може више да продужава рокове и чека добијање грађевинске дозволе, чиме је престао интерес компаније Делреал за локацију у Блоку 53”, рекао је Главинић на конференцији за новинаре у компанији „Делта холдинг”.

       Према његовим речима, компанија очекује повраћај плаћених накнада и пореза за право коришћења од преко 10 милиона евра, као и средства уложена у пројектовање и уговоре са страним партнерима која износе око милион евра, а све уз затезне камате почев од 2001. године.

       Главинић је негирао да саслушање председника „Делта холдинга” Мирослава Мишковића у полицији пре два дана има везе са одлуком „Делреала” да одустане од парцеле, тврдећи да је једини разлог губитак интереса због одустанка страног партнера.

       Он је истакао да компанија „Делреал” више од две године чека конверзију тог земљишта из права коришћења у власништво, јер без тога није могуће добити неопходне грађевинске дозволе.

       Захтев за конверзију земљишта поднет је у септембру 2010. а за проценитеља вредности пореска управа је ангажовала енглеску компанију Кинг Стурге, навео је Главинић и нагласио да је процена вредности локације била 50 евра по квадратном метру.

       У првом поступку, како је навео, пореска управа је ту процену прихватила и Делреал је добио решење о конверзији земљишта, али је ту одлуку укинуло Министарство финансија одлучујући по жалбама градског и републичког правобраниоца.

       У новом поступку исти проценитељ је дао идентичну процену, од 50 евра по метру квадратном, али је пореска управа није прихватила већ је сама проценила да локација вреди 75 евра по квадратном метру, навео је потпредседник Делреала.

       Компанија је прихватила и те услове „иако нису били тржишни”, јер је у међувремену потписала уговор са немачком фирмом Баухаус.

       Међутим правобраниоци града и републике су опет уложили жалбу на решење о конверзији и поступак још увек није завршен, због чега је страни партнер јуче одустао од заједничког улагања у пројекат на тој локацији - изградњу хипермаркета од око 22 милиона евра, који би запослио 300 људи, указао је Главинић.

       Он је додао да је Баухаус планирао изградњу пет хипермаркета у Србији, напомињући да је због одустанка немачке фирме Србија остала без могућих инвестиција већих од 100 милиона евра, а више од 1.500 људи без радних места, док ће се губици Делреала тек обрачунавати.

       Главинић је указао да Делта холдинг остаје при свим својим плановима за изградњу и да за сад не одустаје од око 20 других захтева за конверзију о којима такође још није одлучено.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари