Дачић затражио „политичку стабилност“ да би са Бриселом и Тачијем наставио започето

ЗАТРАЖИО ОД ЕУ ДА СЕ НА „ИНТЕГРИСАНИМ“ ДО 10. ЈАНУАРА

НЕ НАПЛАЋУЈЕ ЦАРИНА НА РОБУ КОЈА ИДЕ НА СЕВЕР КОСОВА

  • Оценио да Србија сада има велику шансу јер ће -  ако не искористи - морати да чека неколико година
  • Земљи ће у наредном периоду бити потребна политичка стабилност и политичко јединство да бисмо могли да водимо политику која ће значити наставак европских интеграција Србије уз заштиту наших националних интереса - нагласио је премијер након разговора са Кетрин Ештон

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић затражио је данас од високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон да се на интегрисаним административним прелазима до 10. јануара не наплаћује царина на робу која иде на север Косова док се не постигне договор о расподели прихода од царине.

       Дачић је након разговора са Ештон најавио да ће разговори на ту тему на техничком нивоу бити настављени 10. јануара наредне године.

       Објаснио је да је на основу жалби које је добио од српских привредника са севера покрајине затражио да се још једном на техничком нивоу размотри реализација договора постигнутих недавно у Бриселу.

       При том је навео да ће радне групе на техничком нивоу наставити разговоре, имајући у виду да је од раније постојала процедура која је једну врсту робе, као што је акцизна, упућивала на Мердаре.

       Треба решити све те проблеме на начин да се испоштује договор који сам у Бриселу постигао са Ештон и косовским премијером Хашимом Тачијем, а то значи да, без заједничког договора, од 10. јануара нема наплаћивања царина ни осталих дажбина за робу која иде на север Косова, истакао је Дачић и додао да је неопходно спречити сваку могућност злоупотребе таквог договора.

       Он је поновио да ће разговори са Тачијем и Ештон бити настављени у јануару и нагласио да ће до тада државни органи разговарати о могућим правцима даљих разговора и решавању спорних питања везаних за Космет.

       Дачић је напоменуо да је данашњи разговор са Ештон био веома позитиван, као и одлука Савета министара ЕУ да се након консултација у марту Србији до јуна отвори могућност да крене у преговоре о чланству.

       Ово је за Србију велика шанса, оценио је премијер и додао да ће наша земља, уколико не искористи ову шансу, на следећу морати да чека неколико година.

       Према његовим речима, из тог разлога ће у наредном периоду бити потребна политичка стабилност и политичко јединство да бисмо могли да водимо политику која ће значити наставак европских интеграција Србије уз заштиту наших националних интереса.

       Дачић је изразио задовољство због тога што се у Бриселу данас говори тако позитивно о Србији и истакао да је то, пре свега, резултат добрих одлука које је власт у Србији доносила, али и преузимања ризика у дијалогу који се води са Приштином уз посредовање ЕУ.

       Премијер је нагласио да ће наредни период бити важан за Србију, због чега је са Ештон разговарао о даљем току дијалога и могућим начинима за решавање оперативних проблема који постоје у реализацији договора, нарочито о заједничком управљању администативним прелазима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари