Дачић срећан у Солуну што Брисел испред носа „западног Балкана“ маше са милијарду евра

ФИЛЕ ШЕФОВИМА ДИПЛОМАТИЈА ПОМЕНУО И МОГУЋНОСТ УЛАГАЊА

У РЕГИОНАЛНЕ ПРОЈЕКТЕ ЈОШ 10 МИЛИОНА ЕВРА

  • Брину нас гласови и идеје унутар ЕУ да је Унији неопходно успоравање процеса даљег проширења - признао Ивица Дачић

        ПРВИ потпредседник Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић изјавио је данас у Солуну да ће ЕУ, кроз претприступне ИПА фондове, до 2020. године дати милијарду евра земљама Западног Балкана, а да ће, одвојено, у регионалне пројекте бити уложено још 10 милијарди евра.

        Дачић је рекао да је о томе било речи на радном састанку шефова дипломатија земаља Западног Балкана и европског комесара за проширење Штефана Филеа у Солуну.

        „Један од неколико приоритета у области енергетске и транспортне политике јесте Коридор 10, како су написали у закључицма, од Загреба до Грчке“, додао је он.

        Дачић је казао и да је на министарском састанку ЕУ-Западни Балкан још једном реафирмисан принцип потребе да цео регион буде интегрисан у ЕУ и да су све земље чланице ЕУ подржале тај став.

        За Србију је то, према његовим речима, веома битно због њеног стратешког циља да постане чланица ЕУ до 2020. године.

        „Влада је опредељена да оконча приступне преговоре до краја свог мандата 2018. године. Наше очекивање је да би, у том случају, Србија до 2020. могла да постане пуноправна чланица ЕУ“, рекао је Дачић, који у Солуну учествује на састанку министара спољних послова ЕУ и Западног Балкана.

        Због сложене економска ситуација у Србији и целом региону ЕУ би требало да размотри израженију економску и финансијску подршку региону, што би могло да буде постигнуто кроз прерасподелу средстава финансијске подршке и додељивањем дела средстава и током процеса приступања Унији.

        „Брину нас гласови и идеје унутар ЕУ да је Унији неопходно успоравање процеса даљег проширења. До сада се показало да је проширење увек доприносило просперитету ЕУ и њеној даљој унутрашњој консолидацији. Након сваког таласа проширења, ЕУ је излазила јача“, нагласио је Дачић.

        Европска перспектива била је кључни фактор који је омогућио успех дијалога Београда и Приштине, а успешност овог дијалога показала је да политика проширења и даље представља снажну мотивациону снагу на Западном Балкану, истакао је шеф Вучићев дипломатије.

        У Солуну је данас почео министарски састанак ЕУ-Западни Балкан, чији је циљ да се још једном потврди посвећеност европској перспективи региона.

        „Министарски састанка је одлична прилика да се обнови и истакне наша посвећеност европској перспективи Западног Балкана. То је важно због стабилности, привредног раста и просперитета региона и веома сам задовољан због тога што „Агенда Солун 2014“ сада, у оквиру нашег председавања, добија на динамици“, рекао је шеф грчке дипломатије Евангелос Венизелос пред почетак скупа.

        Пре састанка одржан је и неформални радни доручак шефова дипломатије земаља Западног Балкана са европским комесаром за проширење Штефаном Филеом.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари