ДАЧИЋ: Србији нису потребна никаква нова пролазна времена

ПРОТИВ ЈЕ ВАНРЕДНИХ ПАРЛАМЕНТАРНИХ ИЗБОРА ЈЕР ИЗМЕЂУ ЊЕГА, ВУЧИЋА И ДИНКИЋА НЕ ПОСТОЈЕ ПОЛИТИЧКЕ РАЗЛИКЕ

  • Немачка сматра да „датум“ не треба да буде пре јануара, под условом да у децембру Савет ЕУ још једном размотри да ли га Србија заслужује, односно - да ли имплементација бриселског споразума иде како треба
  • Када сам парафирао споразум, Ештон је рекла држаћу их (чланове Савета ЕУ) колико год треба на састанку док не пристану и то је поновила пре неколико дана Александру Вучићу и мени. Рекла је да се тиме доводи у питање њен кредибилитет и кредибилитет ЕУ и зато се надам да ће ипак доћи до неког решења

        У ВЛАДИ Србије не постоје политичке несугласице и нема разлога да се иде на ванредне парламентарне изборе, поручио је данас премијер Србије Ивица Дачић, који је најавио да ће се о реконструкцији владе разговарати од следеће седмице.

       Дачић је на питање новинара да ли је боље ићи на изборе или у реконструкцију владе рекао да расписивање избора подразуемва одређено зауставлајње Србије у наредих неколико месеци, а да је најважније да се ради на остваривању циљева владе, као што су европске интеграције и економски развој.

       „Немамо довољан разлог да идемо на изборе, јер је најважније остварити циљеве због којих је влада формирана, а то су европоска перспектива и економски развој. Ако одлука ЕУ буде позитивна, то практично значи да ћемо 29. јуна морати да прионемо на рад”, објаснио је Дачих.

       Истичући да у овом тренутку не постоје политичке несугласице у влади нити политички разлози за одржавање нових избора, Дачић је рекао да је најзначајније да се уради све што је могуће да влада што боље функционише.

       „А ако постоје политички проблеми и ако постоји немогућност даљег рада тек онда треба ићи на изборе, али мислим да то није у интересу грађана Србије“, рекао је премијер, који је и лидер СПС.

       На питање - да ли министар просвете Жарко Обрадовић треба да поднесе оставку због злоупотребе која је откривена са тестовима за малу матуру - Дачић је рекао да је њему најважније било да се пронађу кривци, као и да ово није прва година када се тако нешто дешавало.

       Премијер је најавио да ће одмах после ове седмице почети разговори о реконструкцији владе и да ће то „бити место где ће бити оцењени учинци свих министара - од мене као премијера, па на даље, а биће обухваћено и то питање око тестова“.

       „Залажем се да сви одговорни сносе санкције, сви који су у том ланцу одговорни за проваљивање тестова треба и да сносе одговорност, неко кривичну, неко политичку. Ко је све одговоран то тек треба да се до краја утврди“, указао је премијер.

       Он је навео да је очигледно да је начин израде тестова морао да буде промењен.

       „Ишло се вероватно на то да је то државна фирма и испоставило се да једноставно мере контроле нису на добар начин спроведене“, рекао је Дачић и додао да је инсистирао да се пронађе најбољи начин како деца не би била оштећена, али да се није мешао у одлуке Републичке уписне комисије.

       „Нису ове тестове провалила деца него родитељи и ваљда у овој земљи може да се уради нешто без фалсификовања. Свима је лакше да купе тестове него да науче и за то су криви родитељи, а нису крива деца“, рекао је Дачић и навео да је он сав свој живот учио, док је данас „то изгледа луксуз“.

       Због тога, како је нагласио премијер, треба стварати систем вредности где је нешто овако неморално и где би се сви тога стидели.

       Нема ниједног оправданог разлога да се одлаже одлука о почетку преговора Србије са ЕУ, нагласио је Дачић и додао да Србији нису потребна „никаква нова пролазна времена“.

       „Заиста објективно не постоји ниједан једини разлог да било ко одлаже одлуку о почетку преговора. Никаква нова пролазна времена нам нису неопходна, а нарочито то не би било праведно и то би за нас било разочарање“, рекао је српски премијер.

       Он је навео да је за Србију неприхватљиво да се поново одлучује о датуму у децембру пре него што се отворе преговори, јер у том случају то није доношење позитивне одлуке.

       „Није довољно што имамо тешкоће у имплементацији (бриселског споразума), него треба да још размишљамо да ли ће Савет ЕУ у децембру да донесе одлуку или ће имати опет неких питања“, казао је премијер.

       Премијер је нагласио да је ова седмица „фото финиш“ и да ће ових дана бити одржано неколико важних састанака, као и да је дипломатска активност Србије велика.

       Србија, како је истакао, не може да прихвати да стално постоји политика „нових условљавања, измицања и померања циљева“.

       „Кетрин Ештон је водила овај дијалог, у питању је и кредибилитет ЕУ, јер саставни део овог договара јесте била теза - датум неће бити проблем. Ако је то проблем, онда се заиста поставља питање кредибилитета. То није у складу са оним што смо се договорили“, поручио је Дачић.

       Он се ипак нада ће се се пронаћи неко компромисно решење.

       „Знам да је то последица дугогодишњег па и деценијског неповерења које је успостављено на овим просторима и да је то последица тога да неко мисли да ми само купујемо време, као што су можда неке претходне владе радиле, али ми смо заиста искрени партнери“, рекао је Дачић.

       Ситуације је, како је рекао „тешка“ зато што постоји неповерење и зато што неко мисли да се само притисцима може утицати на ситуацију у региону, што је погрешно.

       Одлука о датуму, како је рекао, требало би да буде подстицај за даљу имплементацију бриселског споразума.

       Дачић је истакао да нема ниједног оправданог разлога да било ко сумња у опредељеност Србије да ће применити оно што је са Приштином договорено у Бриселу, додајући да су јуче усаглашена начела амнестије коју треба да донесу приштинске власти, као и да се интензивно ради на свим другим детаљима.

       Он је указао да постоји званичан документ који је у оптицију и који говори да Србија треба да добије отварања преговора и да та прва међувладина конференција која се рачуна као датум за формално отпочињање преговора најкасније буде одржана до децембра.

       Међутим, како је додао, Немачка има примедбе на то и сматра да то не треба да буде пре јануара, под условом да у децембру Савет ЕУ још једном размотри да ли Србија заслужује датум, односни да ли имплементација бриселског споразума иде како треба.

       „Готово све друге земље сматрају да то треба да буде пре јануара“, рекао је Дачић.

       Како је додао, остаје да се види да ли ће на данашњој седници Савет за опште послове ЕУ моћи уопште да формулише одређену одлуку или ће то оставити Савету ЕУ који заседа 27. и 28. јуна.

       Дачић је рекао и да ће данас поново ићи у Брисел, као и да ће током сутрашњег дана имати састанке са председником Европске комисије Жозе Мануелом Барозом и са неколико европских комесара и са Ештон.

       „Када сам парафирао споразум, Ештон је рекла држаћу их (чланове Савета ЕУ) колико год треба на састанку док не пристану и то је поновила пре неколико дана Александру Вучићу и мени. Рекла је да се тиме доводи у питање њен кредибилитет и кредибилитет ЕУ и зато се надам да ће ипак доћи до неког решења“, закључио је Дачић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари