ДАЧИЋ: Србија себи не може дозволити да буде претворена у „паркинг за мигранте“

У АМСТЕРДАМУ ИЗРАЗИО СВОЈ И ВУЧИЋЕВ СТРАХ ОД ЗАТВАРАЊА ГРАНИЦА ЕУ

Ивица Дачић

  • Ове године у Србију ушло 63.000 „нерегуларних миграната“. Прошле године око 600.000, а само 600 поднело захтев за азил

         МИНИСТАР спољних послова Србије Ивица Дачић изразио је данас, на неформалном састанку министара спољних послова земаља чланица ЕУ и земаља кандидата у Амстердаму, бојазан да би се затварање граница Европске уније (ЕУ) за мигранте лоше одразило на земље Балкана, саопштило је Министарство.

         „Надам се да сте свесни тога да би за Србију и за читав регион била посебно опасна ситуација уколико би дошло до ланчане реакције драстичног смањења пропусне моћи или затварања граница, што би за нас представљало изузетно оптерећење. Без обзира на потребу да будемо солидарни и на све разумевање и емпатију које имамо, ми не можемо дозволити да се терет пребаци на нас, односно да се Србија претвори у својеврсни сабирни центар, паркинг за мигранте“, казао је Дачић.

         Он је казао и да је Србија након самита лидера балканске руте изразила спремност да током зиме пружи привремени смештај за неколико хиљада миграната и да је спремна да допринесе и следи свако одрживо решење које би било заједнички договорено и у интересу свих, „укључујући и земље на Балкану“.

         „Иако нисмо држава чланица ЕУ, спремни смо да учествујемо чак и у систему квота и да прихватимо један број миграната, у мери и на начин који буде договорен са ЕУ, под условом да су се определили да остану трајно у Србији“, казао је Дачић.

         Министар је додао да је кроз Србију у 2015. години прошло око 600.000 миграната, а да је само ове године ушло 63.000 нерегуларних миграната.

         „Од свих тих људи, тек њих 600 поднело је захтев за азил у Србији“, казао је Дачић.

         Он је позвао министре спољних послова земаља чланица ЕУ и да одобре извештај о испуњености мерила за отварање поглавља 23 у предприступним преговорима Србије са ЕУ, јер поглавља о владавини права „не само да имају велики значај за процес реформи већ се неки њихови делови директно тичу питања миграција“.

         Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари