ДАЧИЋ: Сада ће убрзаним темпом моћи да се конституише Заједница српских општина

ТВРДИ ДА СРБИЈА ТРАЖИ БАЛАНС ИЗМЕЂУ ПРИБЛИЖАВАЊА ЕУ И ОДНОСА ПРЕМА РУСИЈИ И ДРУГИМ ТРАДИЦИОНАЛНИМ ПРИЈАТЕЉИМА

  • Очекујемо да проблеми око Јужног тока буду решени између Москве и Брисела, због тога што су неки други гасоводи, као што је на пример Северни ток, изграђени без проблема. Мислим да нико себи неће узети толико право да угрози енергетску безбедност и стабилност грађана у овом делу Европе укључујући и Србију, рекао је Ивица Дачић који је у Ахиву Југославије отворио изложбу „Краљевина Југославија у Друштву народа“

         ПОТПРЕДСЕДНИК Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић рекао је данас да Србија у овом тренутку нема обавезу да се придружује заједничкој спољној и безбедносној политици ЕУ поводом украјинске кризе, али да треба да тражи баланс између приближавања ЕУ и односа према традиционалним пријатељима.

         „Ми наравно, нећемо окретати леђа нашим пријатељима, али са друге стране, морамо да знамо и шта су наши приоритети односно, не можемо бити против ставова ЕУ, о многим другим земљама, које нису Русија“, рекао је Дачић, који је отворио изложбу „Краљевина Југославија у Друштву народа“ у Ахиву Југославије.

         Према његовим речима, Србија у овом тренутку нема обавезу да да се придружује заједничкој спољној и безбедносној политици ЕУ, али током преговора и како будемо ближе чланству Србије у ЕУ, несумњиво да ће тај проценат придруживања морати да буде много виши него што је то данас.

         „Разумљиво је зашто се нисмо придружили декларацијама кад је реч о осуди Русије и мерама против Русије. Али има и других изјава којима се нисмо придружили, као што је Руанда, као што су неке друге земље. У овом тренутку Србија мора да води рачуна о томе да тражи баланс између приближавања ЕУ и односа према нашим традиционалним пријатељима“, истакао је Дачић

         Дачић је рекао да су проблеми који су искрсли око изградње гасовода Јужни ток на релацији Брисела и Москве и да Србија неће моћи много да утиче на њихово решење.

         „Очекујемо да ти проблеми буду решени, због тога што су неки други гасоводи, као што је на пример Северни ток, изграђени без проблема. Мислим да нико себи неће узети толико право да угрози енергетску безбедност и стабилност грађана у овом делу Европе укључујући и Србију“, рекао је Дачић новинарима.

         Он је потврдио да Србија није донела одлуку о обустави радова на изградњи Јужног тока кроз Србију, као и да гасовод није уперен ни против кога, већ је у заједничком интересу.

         Дачић је додао да од свих земаља на траси Јужног тока само Србија није чланица ЕУ, те да о томе треба да говоре и друге земље као што су Италија, Аустрија, Мађарска, Бугарска, које су све и потписале са Русијом уговоре о спровођењу тог пројекта.

         „Ти проблеми треба да се реше на релацији Брисел и Москва. Ми смо спремни и сматрамо да је наш национални интерес да реализујемо Јужни ток“, рекао је Дачић после отварања изложбе „Краљевина Југославија у Друштву народа“ у Ахиву Југославије.

         Он је изјавио да очекује да ће сада после одржаних избора на Косову моћи да се конституише Заједница српских општина, као што је то предвиђено Бриселским споразумом.

         „Ми очекујемо да ће сада убрзаним темпом моћи да се оствари оно што је договорено бриселским споразумом. А то је да се конституише Заједница српских општина“, рекао је Дачић.

         Дачић је истакао да је влада задовољна одлуком Срба на Косову да учествују на изборима и да сами изаберу своје представнике.

         „Задовољни смо изласком Срба на изборе, без обзира на то о којем проценту је реч, јер су се одазвали позиву Владе Србије да изаберу своје легитимне органе, како неко не би, наводно у име Срба, давао легитимитет једностраним одлукама које су Албанци доносили у прошлости“, рекао је Дачић.

         Он је истакао да Србија има неколико спољнополитичких приоритета: чланство у ЕУ, уз што већи утицај на најважније центре политичке моћи у свету, од Москве па до Вашингтона, и истовремено неговање и развијање односа са традиционалним пријатељима, стварајући мир и стабилност у региону.

         Тањуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари