ДАЧИЋ: Са Вучићем засад само начелно о реконструкцији владе

ЗА РЕИНДУСТРИЈАЛИЗАЦИЈУ СРБИЈЕ ПОТРЕБНА И ВИДЉИВА РУКА ДРЖАВЕ,

А НЕ САМО „НЕВИДЉИВА РУКА ТРЖИШТА”

  • Премијер економску ситуацију упоредио са параметрима из 1989. године, када је у Србији било 217 великих предузећа са више од 1.000 запослених, док их је данас мање од 55. Указао је и да данашњи БДП износи тек 68 одсто тадашњег
  • ФАКТИ: Дачић позвао Запад да учини напор и са Србијом нађе минимум заједничких интереса и стратешког партнерства. Било би добро да Србији објасни: како је могуће имати „стратешко партнерство“ са онима које мољакаш за „минимум заједничких интереса“!

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је да је са вицепремијером Александром Вучићем само начелно разговарао о могућности реконструкције владе, али да „није спорно” да се и о томе може разговарати.

       „Ми још увек нисмо о томе разговарали, само начелно, јер сви смо се бавили дијалогом са Приштином. То је следећа тема која ће нас чекати”, рекао је Дачић на конференцији за новинаре у Прес центру Танјуга на Копаонику.

       Упитан да ли је и приликом реконструкције могуће формирање министарства за индустрију - пошто је реиндустријализација главна тема Бизнис форума на Копаонику - Дачић је рекао новинарима да се „одлуче хоће ли мало ресора или оне који су потребни”.

       Он је приметио да смањење броја министарстава обично не резултира великим уштедама, јер - како је рекао - практично „људи из администрације буду пребачени из једног министарства у друго”.

       Дачић је позвао Запад да учини напор и са Србијом нађе минимум заједничких интереса и стратешког партнерства и поновио да је евроинтеграција национални интерес Србије.

       Обраћајући се учесницима економског форума на Копаонику, Дачић је казао да је Србија највећа земља региона и да има највећи економски потенцијал, а да би нестабилна Србија - чији је народ понижен - могла да буде фактор нестабилности.

       „Ми желимо да наш регион после дугог периода крви буде синоним за мир и безбедност у целој Европи”, истакао је.

       Дачић је рекао да од Форума - који је окупио више од 500 привредника из земље и света, министре, представнике дипломатског кора - очекује предлоге и решења.

       „Ми смо пре 20, 30 година били синоним за успешну земљу, данас смо у објективном заостајању”.

       Ако изгубимо и ову прилику, дуго деценија ћемо да лечимо ране које ће остајати генерацијама иза нас - а и они заслужују да живе као сав нормалан свет”, додао је и закључио: „Наш је циљ да решимо конфликте, а не да их замрзнемо, јер ћемо да замрзнемо целу земљу.”

       Кад је реч о теми овогодишњег, јубиларног 20. Форума, Дачић је истакао да реиндустријализација не може да се деси спонтано, да је води „само невидљива рука тржишта, већ је потребна и видљива рука државе”.

       По Дачићу, кључно је да се постојеће стање анализира, а активним приступом да се дође до предлога и конкретних мера за започињање реиндустријализације

       Премијер је економску ситуацију упоредио са параметрима из 1989. године, када је, како каже, у Србији било 217 великих предузећа са више од 1.000 запослених, док их је данас мање од 55. Такође, данашњи БДП износи тек 68 одсто од тадашњег, док је данас удео индустријског сектора 40 одсто - а 1989. године било више од милион радника у индустрији.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари