ДАЧИЋ: Приштина не признаје никакву посебност севера Косова

ПРИЗНАО ДА ЈЕ У ВОЉЕНОМ БРИСЕЛУ ОПЕТ БИО ПОД ПРИТИСКОМ, АЛИ И ДАЉЕ „УСРЕЋУЈЕ“ СРБИЈУ ТИМ ЕУ-РОПСКИМ СТАНДАРДОМ

  • Премијер открио да Београд није пристао на то да суд у Митровици покрива седам општина, јер би у том случају заступљеност Албанаца била 70 према 30. Тада је Београд тражио да се суд у том случају смести у две зграде, али ни тај концепт албанској страни није био прихватљив
  • Тежак уступак са наше стране био је да кажемо у реду, један суд за седам општина, али да онда бар постоје две зграде. Међутим, то је за њих било неприхватљиво и нисмо ни улазили у детаље, рекао је Дачић

         ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је данас да је економски интерес Србије да буде чланице ЕУ, као и да би волео да сваки грађанин може бар једном да учествује на преговорима у Бриселу и види сву тежину и притиске којима је руководство Србије тамо изложено.

         Дачић је током разговора с Бољевчанима у општини Сурчин подвукао да Хрватска, као чланица ЕУ, има приступ европским фондовима и да не види зашто би она била боља од Србије.

         Он је подсетио да је са другим члановима руководства ноћас дошао из Брисела с преговора с представницима Приштине.

         „Дошли смо у поноћ из Брисела и веома бих волео да сваки грађанин Србије оде једном тамо. Не верујем да би икада више ставио примедбе кад види каквим смо притисцима изложени, а морате да доносите одлуке за свој народ и државу, за народ на Косову и да притом имате у виду да су то проблеми који трају неколико векова, а да је Косово добило велики новац из иностранства“, рекао је Дачић.

         Он је рекао да је тешко рећи да ће се „Приштина вратити Београду“.

         „То је као плес на жици. Важно је разумети и политику у међународним односима и у таквим околностима водити паметну политику“, рекао је Дачић.

         Он је закључио да Србија иде ка ЕУ, али да не заборавља ко су јој пријатељи, а међу њима је апострофирао Русију и Кину.

         Дачић је цитирао и Толстоја који је рекао да битку добија онај ко је чврсто решио да је добије и додао да је зато потребно променити свест народа да може да решава проблеме и да му нису потребни „бајке и бенседини“.

         Дачић је изјавио да очекује да ће извештај високе представнице ЕУ Кетрин Ештон и Европског савета бити позитиван и да ће прва међувладина конференција бити одржана до краја јануара као и да је Србија спремна за наставак разговара с Приштином и уверена да можемо доћи до решења.

         Дачић је рекао да извештај Ештонове не може бити идеалан уколико се не постигне договор с Приштином и у вези с правосуђем на Косову, али не и негативан, јер спрска страна није крива за изостанак договора.

         Премијер је нагласио да је Београд у Бриселу тражио практична решења која ће бити примењива у реалном животу, али да Пришина није хтела да разговара на ту тему.

         „Ми смо спремни за наставак разговора, конструктивни смо, очекујемо да ће се постићи неко решење и могуће је да се то догоди у ова два дана. Спремни смо на све, и на нове састанке, и уверени да можемо доћи до решења“, рекао је Дачић и подсетио да експертске групе у понедељак и уторак почињу састанке.

         Дачић је прецизирао да ће у понедељак бити одржан састанак Комитета за спољне послове, а у уторак и Комитета за опште послове ГАК, на којем Кетрин Ештон подноси извештај и који такође доноси преговарачки оквир ЕУ у односу на Србију.

         „ГАК утврђује предлог кад ће бити одржана међувладина конференција, а Европски савет заседа у четвртак и петак и разматра предлог ГАК-а“, рекао је Дачић.

         Он је новинарима пренео да је у приштинској делегацији владала велика нервоза, оценивши да је то зато што су навикли да буду миљеници међународне заједнице и да она априори буде на њиховој страни, а да се ситуација променила јер је Србија сад конструктивна.

         Говорећи о проблему у вези са правосуђем, Дачић је рекао да је спорно то што Приштина не признаје никакву посебност севера Косова, што се коси са почетним ставовима утврђеним на почетку преговора, октобра 2012.

         Према његовим речима, Београд је био спреман да прихвати и компромисни предлог ЕУ, док друга страна није хтела чак ни да разговара.

         Он је подсетио да Београд није пристао на то да суд у Митровици покрива седам општина, јер би у том случају заступљеност Албанаца била 70 према 30.

         Дачић је нагласио да је Београд тражио да се суд у том случају смести у две зграде, али да ни тај концепт албанској страни није био прихватљив.

         „Тежак је уступак са наше стране био да кажемо у реду, један суд за седам општина, али да онда бар постоје две зграде. Међутим, то је за њих било неприхватљиво и нисмо ни улазили у детаље“, рекао је Дачић.

         Он је указао да је Србија донела одлуку о престанку пријема нових предмета, да српски судови више не раде на Косову, а да је Приштина до 1. септембра требало да дефинише у шта ће се ти судови трансфромисати.

         „Ако смо у Бриселском споразуму већ договорили да постоји Апелациони суд као другостепени и ако ће ту судити Срби, нелогично је да неко каже да се нисмо договорили за првостепени, да то нема разлога јер, на крају крајева, све то функционише у оквиру приштинског система“, рекао је Дачић.

         Он је нагласио да је међународна заједница имала коректан и консктруктиван став да је Београд могао да пристане на предлоге, али да није реално очекивати да ће неки албански судија судити у Лепосавици или Зубином Потоку а Србин у Ђаковици.

         (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари