Дачић писао Бану поводом намере „Косова” да уђе у Унеско, али без указивања да је то део Србије

ЗАР ТО ПРЕПОРУЧУЈЕ ПРИШТИНУ ЗА ЧЛАНСТВО У ОРГАНИЗАЦИЈИ КОЈА ШТИТИ СВЕТСКУ КУЛТУРНУ БАШТИНУ?

Ивица Дачић

  • Дачић подсетио генералног секретара УН да је од јуна 1990. године, до данас, на КиМ нападнуто 236 цркава, манастира и других објеката у власништву Српске православне цркве, као културно-историјски споменици, од којих 61 има статус споменика културе, а 18 су од изузетног значаја за државу Србију. Уништена су 174 верска објекта и 33 културно историјска споменика и покрадено више о 10.000 икона и других предмета

         МИНИСТАР спољних послова Ивица Дачић писао је генералном секретару УН Бан Кимуну поводом намере Косова да постане чланица Унеска, наводећи у писму да је то за Србију неприхватљиво, јер се Косово не може сматрати државом.

         Он је у писму, које је достављено Тањугу из Министарства спољних послова, истакао да Србија није променила своју позицију у односу на статус покрајине, иако се суочава са захтевима и настојањима Приштине да се укључи у рад међународних организација изван контекста договора о регионалном представљању и сарадњи.

         То је за Србију неприхватљиво, истакао је Дачић и као последњи такав пример навео настојања Косова ка чланству у Унеску.

         Очигледно је да је такав захтев поднет са намером да се потврди косовска „државност”, што излази из оквира мандата УНМИК и специјалног представника генералног секртаар УН.

         То питање УНМИК не може тумачити другачије, него као напуштање принципа статусне неутралности и реафирмацију на ширем међуанродом плану, једнострано проглашене независности Косова, истиче Дачић.

         „Косово као територија сходно важећој и обавезујућој резолуцији СБ УН 1244 (1999), под управом Уједињених нација, у ком контексту се не може сматрати државом као субјектом међународног права, не може се самим тим квалификовати ни за пријем у Унеско”, истакао је Дачић у писму.

         Он је указао да би у том смислу свако другачије постављање према разматрању питања чланства Косова у Унеску представљало игнорисање, односно повреду правних правила насталих под окриљем УН ради очувања међународног мира и безбедности.

         Дачић је подсетио да је од јуна 1990. године, до данас, нападнуто 236 цркава, манастира и других објеката у власништву Српске православне цркве, као културно-историјски споменици, од којих 61 има статус споменика културе, а 18 су од изузетног значаја за државу Србију.

         Уништена су 174 верска објекта и 33 културно историјска споменика и покрадено више о 10.000 икона и других предмета.

         Уништен је или оштећен 5.261 надгробни споменик, на 256 српских гробаља, а на више од 59 не постоји ниједан читав споменик.

         „Ова болна сведочења ме наводе да се запитам јесу ли ово аргументи који препоручују Косово за чланство у организацији, чија је мисија да помаже заштиту и очување светске културне баштине”, написао је српски шеф дипломатије.

         Дачић је подсетио да у косовском парламенту чека на усвајање Закон о културном наслеђу, којим се негира приватно власништво СПЦ над манастирима и црквама, уз образложење да је то све имовина “државе Косово”.

         (Танјуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари