ДАЧИЋ: Од продаје „Сартида” фали најмање 100 милиона евра

ЗА ПРЕМИЈЕРА - БИВШИ „ЈУ-ЕС СТИЛ” МОРА ДА БУДЕ ПРВИ НА СПИСКУ ЗА ПРОВЕРУ

  • Ивица Дачић у истом дану двапут наглашавао да се у случају „Сартида” ради о америчким интересима. Па подвлачио: да га занима, с обзиром да се ради о америчким интересима, да ли ће се ићи до краја
  • Многи стручњаци сматрају да до стечаја у „Сартиду” није ни требало да дође, а ако је већ дошло - да је требало да се организује продаја имовине из стечаја и омогући конкуренција
  • Уместо тога, „Сартид” је продат непосредном погодбом за 23 милиона евра „Ју-Ес стилу”, а успут је „очишћен” од дугова који су пренети на државу, иако неки аналитичари тврде да је Сартид требало продати по 20 пута већој цени
  • Премијер подвукао да је највећи део приватизација био пљачка државе, али и пљачка народа. То је било (приватизација) у протеклом периоду „свето писмо“ и тиме смо се поносили, јер је то био раскид са Милошевићевим режимом
  • Полиција још пре више година доставила државним органима одређене извештаје о спорним приватизацијама, али се на томе ништа није радило, јер није било политичке воље за то, с обзиром на то да су приватизацију спроводили они који су били на власти

        „САРТИД“ је први на листи предузећа чија ће приватизација бити испитана у наредном периоду, саопштио је данас премијер и министар полиције Ивица Дачић, откривши да је направљен списак фирми чија ће приватизација бити проверена.

        „Што се мене тиче, нагласио је премијер, први на списку је Сартид”, рекао је премијер новинарима у Основној школи „Јован Дучић” на Новом Београду где је присуствовао почетку кампање за безбедност деце у саобраћају.

        У наставку, прво је подсетио да је „Сартид” био продат за нешто више од 20 милиона евра, па оценио - да од те приватизације недостаје најмање 100 милиона.

        „Баш не занима ко је крив за Сартид и колико ће далеко та истрага ићи. Баш ме занима и да ли ће доћи до САД”, рекао је он.

        Премијер је суштински ово исто изговорио и у емисији Б92 Кажипрст. Само што је то морао да каже упркос водитељки, а при том је нагласио: да су случају „Сартида” ради о америчким интересима. Чак је (непитан) подвукао: да га занима, с обзиром да се ради о америчким интересима, да ли ће се и у „случају Сартид“ ићи до краја.

        Истичући да се мора утврдити ко је крив, Дачић је изразио очекивање да ће врло брзо бити познати резултати истраге.

        „Сматрам да је највећи део приватизација био пљачка државе, али и пљачка народа. То је било (приватизација) у протеклом периоду „свето писмо“ и тиме смо се поносили, јер је то био раскид са Милошевићевим режимом, а сад сви који су то говорили кажу да сам ја крив за те приватизације”, нагласио је премијер.

        Полиција још пре више година доставила државним органима одређене извештаје о спорним приватизацијама, али се на томе ништа није радило, јер није било политичке воље за то, с обзиром на то да су приватизацију спроводили они који су били на власти - указао је Дачић.

        У оквиру МУП је, према његовим речима, формирано више екипа у 12 полицијских управа, са укупно 60 људи из Управе криминалистичке полиције, који ће се бавити спорним приватизацијама.

        Медији сад пишу да се СПС плаши неких хапшења, рекао је премијер нагласивши да СПС нема разлога да се плаши и да је „неко побркао лончиће”.

        Иако се „Сартид” односно продаја смедеревске железаре, води на списку спорних приватизација, она се не може назвати правом приватизацијом, јер је „Сартид” продат из стечаја.

        Многи стручњаци сматрају да до тог стечаја није ни требало да дође, а ако је већ дошло - да је требало да се организује продаја имовине из стечаја и омогући конкуренција.

        Уместо тога, „Сартид” је продат непосредном погодбом за 23 милиона евра „Ју-Ес стилу”, а успут је „очишћен” од дугова који су пренети на државу.

        Неки аналитичари тврде да је Сартид требало продати по 20 пута већој цени.

        „Ју-Ес стил” је железару у Смедереву - бивши „Сартид” купио 2003. године.

        Од јануара, „Железара Смедерево” је у државном власништву, пошто је комбинат откупљен за један долар од америчке компаније „Ју-Ес стил”, која се повукла из Србије, наводећи да је пословала с губицима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари