Дачић и Вучић спремају удар на 100.000 богатијих

НАВОДНО ОКО 60 ОДСТО ПРОМЕТА НИЈЕ ОПОРЕЗОВАНО,

А 600.000 ЉУДИ РАДИ НА ЦРНО

  • Израчунато да држава - само због неплаћених доприноса - губи 5,4 милијарде евра годишње

        ОКО 100 хиљада богатих који не плаћају порез на зараде и 600 хиљада радника, односно њихових послодаваца који раде на црно, биће мета Владе Србије у оквиру пореских реформи, пише Блиц.

        Овај лист тврди да ће се на удару наћи естрада, инстант богаташи, али и бројни тајкуни који данас, бар званично, и не примају плату.

        Поред екстрапореза на примања већа од 100 хиљада динара, измена пореских закона, према актуелној идеји, укључивала би и шест одсто запослених који зарађују и по неколико хиљада евра месечно, али избегавају било какво плаћање намета на плате.

        Том мером планира да се надомести део мањка који би настао смањењем намета на зараде који плаћају послодавци, а висок дефицит, према актуелним предлозима, покушаће смањити и увођењем реда у сивој зони.

        Извор Блица тврди да би се порез на зараде од богаташа и могао наплатити, али да очекивања од рада на црно нису велика.

        Око 60 одсто промета робе и услуга није опорезовано, а практично је тек петину сиве зоне могуће довести у ред. Велики број људи су шверцери на пијаци, само на Бувљаку у Панчеву се годишње прометује око 200 милиона евра робе.

        Истовремено је готово немогуће легализовати хаусмајсторе, студенте који дају часове по кућама и многе друге услуге”, сматра извор из Владе Србије.

        Председник Уније послодаваца Србије, Драгољуб Рајић казао је да су досадашњи резултати били слаби, јер инспекције нису имале довољне капацитете, па их је било лако и подмитити. Зато је та организација Влади Србије као кључ проблема предложила инспекције и то обједињене.

        Према његовим речима, пет до десет инспекција које би чиниле укупно 30 људи, проверававало би рад послодаваца. На тај начин би корупција била сведена на минимум, а резултати били бољи.

        Рада „на црно” има у свим гранама привреде, највише у грађевинарству, пољопривреди, трговини и угоститељству готово 15 одсто, као и текстилној индустрији. Ако се узме средња процена да у Србији има 600 хиљада таквих радника рачуница каже да држава на основу неплаћених доприноса губи 5,4 милијарде евра годишње.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари