ДАЧИЋ: И остале европске државе стоје у реду испред шалтера Пекинга и Москве

ПОНОВО ПОЗВАО СРБЕ НА ШИПТАРСКЕ ИЗБОРЕ И ТВРДИ ДА СРБИЈА НИЈЕ НИШТА ИЗГУБИЛА БРИСЕЛСКИМ СПОРАЗУМОМ

  • Одговарајући на критике да заокреће спољну политику Србије према Русији и Кини, Ивица Дачић је рекао да су такве критике одраз полтронског духа, и да Србија не треба да поступа другачије од осталих европских држава које, како је приметио, стоје у реду испред шалтера Пекинга и Москве
  • „Нисам рекао да нећемо ући у ЕУ, већ да бих био срећан да нам такве пројекте нуди и Запад“, рекао је Дачић, констатујући да нема смисла да се спољнополитичка колебања приписују влади која је Србију одвела најдаље у процесу евроинтеграција

          ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић вечерас је, уочи одржавања другог круга локалних избора на КиМ, поручио да је најважније да ти избори протекну у миру, јер би штету од сваког другачијег сценарија трпели и Срби на Косову и сама Србија која би плаћала последице неодговорног поступања.

          „Било би добро да победе они чији су ставови на линији ставова Владе Србије како не бисмо имали сметње на везама и у планирању заједничке политике“, рекао је Дачић на Радио-телевизији Србије.

          Након избора ће, како је рекао, прво уследити имплементација договора у области полиције и правосуђа, после тога следи прављење статута заједнице српских општина, а потом ће бити утврђени и сви детаљи о њеном функционисању.

          Он је још једном сународницима на Косову поручио да Србија ништа није изгубила бриселским споразумом са Приштином, а да су Срби који тамо живе добили могућност да формирају заједницу српских општина.

          „Успеће само онај ко води реалну политику, а не онај ко започиње битке које не може да добије и ја то најбоље знам јер сам такве ситуације видео много пута у животу“, рекао је Дачић, истичући да таквом авантуризму може да буде склон појединац, али да се таквој опасности не сме излагати читав народ.

          Дачић је, упитан да ли очекује да ће се Косово апострофирати у свих 35 поглавља у преговорима са ЕУ, рекао да тако нешто не очекује.

          „То је немогуће зато што онда не би ни требало да постоји преговарачки оквир већ би свуда писало само Косово. Ваљда ЕУ има и неке друге вредности“, рекао је Дачић.

          Осврћући се на питање међусобних тужби Србије и Хрватске за геноцид, Дачић је рекао да ће по свему судећи та ствар ипак доћи до међународног суда правде, зато што Хрватска нема храбрости да учини историјски искорак.

          „Мислим да је то можда и најбоље решење да се то питање заувек скине са дневног реда“, рекао је Дачић и поручио да Србија има веома добар правни тим и да је сигуран да исход неће бити на нашу штету.

          Поводом предлога будзета за 2014. годину, Дачић је рекао да је то први реалан буџет после низа година, јер је са једне стране рестриктиван а са друге уважава чињеницу да се економска политика не може заснивати само на уштедама.

          „Ово је први буџет који је реално сагледао приходе и расходе. То није довољно, али ми не можемо да слушамо савете Фискалног савета а да нам умре пацијент“, казао је Дачић.

          Одговарајући на критике политичких противника да заокреће спољну политику Србије према Русији и Кини, Дачић је рекао да су такве критике одраз полтронског духа, и да Србија не треба да поступа другачије од осталих европских држава које, како је приметио, стоје у реду испред шалтера Пекинга и Москве.

          „Нисам рекао да нећемо ући у ЕУ, већ да бих био срећан да нам такве пројекте нуди и Запад“, рекао је Дачић, констатујући да нема смисла да се спољнополитичка колебања приписују влади која је Србију одвела најдаље у процесу евроинтеграција.

          (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари