Брнабић: Буде ли морала да бира између ЕУ и веза са Русијом - Србија ће изабрати чланство у ЕУ

БЛУМБЕРГ: ЗА ЕУ СЕ ОВАКО ИЗЈАСНИЛА У КАБИНЕТУ ИЗ КОЈЕГ СЕ ВИДИ ЗГРАДА МО КОЈУ ЈЕ 1999. СРУШИО NATO

Ана Брнабић

  • „Имамо емотивне везе с Русијом, због традиције, културе, вере. Има много људи у Србији који Русију доживљавају као нашег великог брата и заштитника... Та осећања се не могу занемарити, али наш стратешки пут је ЕУ“
  • Брнабићева се осврнула и на критике опозиционих лидера који оптужују Вучића да граби власт и да ће и са места председника држати узде Владе. „Ни једном нисам имала разлога да посумњам да ћу имати његову пуну подршку за тешке одлуке, али и одрешене руке да чиним шта мислим да је најбоље“, рекла је. На питање да ли ће моћи да доноси одлуке без његовог надзора, она је рекла: „Била бих изненађена ако не будем могла“

        СРПСКА премијерка Ана Брнабић изјавила је да ће се Србија, ако буде приморана да бира између ближих веза са Русијом и чланства у Европској унији, определити за ову другу.

        У интервјуу за америчку агенцију Блумберг, она је рекла да ће наставити пут који је започео њен претходник Александар Вучић, да земљу припреми за чланство у ЕУ до краја свог мандата 2020.

        „ЕУ је циљ ка коме идемо, то је јасно“, рекла је Брнабић у својој канцеларији са погледом на рушевине Министарства одбране које је бомбардовао NATO 1999. током рата на Косову, наводи Блумберг.

        „Имамо емотивне везе с Русијом, због традиције, културе, вере. Има много људи у Србији који Русију доживљавају као нашег великог брата и заштитника... Та осећања се не могу занемарити, али наш стратешки пут је ЕУ“, рекла је Брнабићева, која је прошле седмице преузела дужност премијера.

        Блумберг наводи да Александар Вучић, као председник владајуће Српске напредне странке, и даље има утицаја на владу коју предводи Ана Брнабић, иако је прешао на номинално церемонијалну дужност председника.

        Као премијер, он је користио предност позиције између Русије и ЕУ, обавезујући се на реформу правосуђа и привреде и прихватање вредности Уније и, у исто време, прихватајући инвестиције и оружје из Москве. Такође је одбио да следи ЕУ у санкцијама наметнутим Русији због Украјине, подсећа Блумберг и додаје да Ана Брнабић није могла да каже да ли ће и она наставити тако, ако то буде угрозило приступање Србије ЕУ.

        „Не могу то сада да коментаришем, јер је на Балкану веома тешко обавезати се на било шта... То је тежак регион“, рекла премијерка.

        Блумберг подсећа да је Русија највећи савезник Београда и када је реч о подршци за неприхватање независности Косова, што је једна од највећих препрека закључивању преговора о придруживању ЕУ.

        Ана Брнабић рекла је да напредовање ка нормализацији веза с покрајином сада зависи од тога да ли ће Косово дати одређену аутономију Србима који живе на северу бивше покрајине, а укупно питање статуса ће бити одлучено на самом крају путовања, наводи агенција.

        „Без обзира да ли будемо потпуно спремни 2020. да се прикључимо ЕУ, то ће поново зависити од ЕУ да ли она жели да прихвати нове чланице“, рекла је премијерка и додала да ће Влада морати да промовише тај циљ у јавности која је скептична, наводи Блумберг и додаје да, према резултатима децембарске анкете Канцеларије за европске интеграције, придруживање ЕУ подржава мање од половине 47 одсто, грађана Србије.

        Брнабићева се осврнула и на критике опозиционих лидера који оптужују Вучића да граби власт и да ће и са места председника држати узде Владе.

        „Ни једном нисам имала разлога да посумњам да ћу имати његову пуну подршку за тешке одлуке, али и одрешене руке да чиним шта мислим да је најбоље“, рекла је. На питање да ли ће моћи да доноси одлуке без његовог надзора, она је рекла: „Била бих изненађена ако не будем могла“.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари