Брисел похвалио своје у Београду, Дачић обећао да ће он и Вучић и даље бити - меки као памук

ФИЛЕ ПРЕДСТАВИО ИЗВЕШТАЈ СА КЉУЧНОМ ОЦЕНОМ:

„ОВО ЈЕ БИЛА ИСТОРИЈСКА ГОДИНА НА ПУТУ СРБИЈЕ КА ЕУ“

     Мајкл Девенпорт и Ивицa Дачић

  • У извештају Европске комисије - који је шеф делегације ЕУ у Београду Мајкл Девенорт уручио премијеру ивици Дачићу - оцењено да је Србија остварила „видљив и одржив“ напредак у односима са Приштином, ојачала је реформе и у довољној мери испунила политичке услове да може да очекује да прва међувладина конференција почне најкасније у јануару 2014.
  • Пресрећни Дачић изјавио да је „суштински важна оцена у Извештају да су односи Србије и ЕУ ушли у једну нову фазу, да је дошло до квалитативног напретка у реформама у Србији, као и по питању стабилности и сарадње у региону и дијалога са Приштином“
  • Извештај у Бриселу представио Штефан Филе и открио да ће преговори о С СП са Косовом почети 28. октобра и да очекује да до лета следеће године буде потписан, чиме ће Косово добити могућност да црпи средстава и из ИПА фондова. Посебно је нагласио да ће један део тих фондова биће намењен општинама са већинским српским становништвом

        СРБИЈА је остварила „видљив и одржив“ напредак у односима са Приштином, ојачала је реформе и у довољној мери је испунила политичке услове и очекује да прва међувладина конференција почне најкасније у јануару 2014, у складу са јунским закључцима Савета - наводи се у Извештају Европске комисије.

        „Ово је била историјска година на путу Србије ка ЕУ“, каже се у сажетку извештаја ЕК који је комесар за проширење Штефан Филе данас заванично представио посланицима на седници Спољнополитичког комитета Европског парламента.

        Шеф Делегације Европске уније у Србији Мајкл Девенпорт данас је после састанка у Палати „Србија“ предао премијеру Ивици Дачићу Извештај о напретку Србије на путу ка Европској унији.

        Дачић је поручио да је ово најповољнији извештај до сада и нагласио да ће Србија наставити да ради на испуњавању критеријума и неопходним унутрашњим реформама.

        „Без обзира што се Извештај тек данас званично представља могу да дам прву оцену - да је и поред одређених замерки, ово један од најповољнијиих Извештаја Европске комисије и да смо задовољни оценама“, рекао је Дачић.

        Према његовим речима, суштински је важна оцена у Извештају да су односи Србије и ЕУ ушли у једну нову фазу, да је дошло до квалитативног напретка у реформама у Србији, као и по питању стабилности и сарадње у региону и дијалога са Приштином.

        „Наравно да ће Србија у наредном периоду обратити пажњу на примедбе које постоје. Нама је циљ не само да Србија уђе у ЕУ, него да Европа дође овде“, поручио је премијер.

        Он је рекао да ће Србија наставити путем унутрашњих реформи и дијалога са Приштином као и са напорима за стабилизацју прилика у региону.

        Девенпорт је касније данас на конференцији за новинаре оценио да су односи Србије и ЕУ „ушли у нову орбиту“, и да је динамика сарадње ове године „пребачена за две брзине навише“, што је, како је констатовао, основна порука овогодишњег извештаја ЕК.

        Извештај ЕК је, како је истакао на конференцији за новинаре, део опште слике којом се констатује остварени напредак и поља у којима се мора највише радити у наредном периоду.

        Према његовим речима, 2013. година је за Србију била година испуњена постигнућима и резултатима, пре свега на плану „историјског напретка“ у дијалогу Београда и Приштине, али и захваљујући чињеници да је коначно на снагу ступио Споразум о стабилизацији и придруживању.

        „Убацили смо, не у једну брзину више, већ у две брзине више, почели смо скрининг. Српски стручњаци који се баве поглављима 23 и 24 већ су били у Бриселу и имали прилику да постављају питања званичницима у Европској комисији. Следећа фаза је у децембру када ће српски званичници и стручњаци представити планове за усклађивање са европским правним тековинама“, објаснио је Девенпорт.

        Филе је, иначе, приликом представљања извештаја, рекао и ово: „Србија је достигла велика очекивања“.

        Он је навео „историјски споразум Београда и Приштине“ као пример како ЕУ помаже да се превазиђу и најтежи конфликти.

        „Тај договор показује шта се може постићи и сада на томе треба градити“, рекао је Филе.

        Косово је, према Филеовим речимна, ушло у значајну фазу односа са ЕУ, указујући на резултат напора Приштине на нормализацији односа са Београдом. Он је, међутим, нагласио да Косово мора још много тога да уради када је реч о борби против организованог криминала и корупције.

        Филе је рекао да ће преговори о ССП са Косовом почети 28. октобра и да очекује да до лета следеће године буде потписан, чиме ће Косово добити могућност да црпи средстава и из ИПА фондова. Један део тих фондова биће намењен општинама са већинским српским становништвом, додао је Филе.

        Филе је касније данас на конференцији за новинаре рекао да је Србија ове године имала веома добар старт у европским интеграцијама и да не сумња да ће преговори о придруживању почети најкасније у јануару 2014.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари