Би-Би-Си Косово је за Србију сусед

ЗАПАДНИ МЕДИЈИ О „ИСТОРИЈСКОМ СПОРАЗУМУ” ДАЧИЋА И ТАЧИЈА

        СРБИЈА и њена бивша покрајина Косово постигли су, посредовањем ЕУ, оријентациони споразум у циљу нормализације односа између балканских суседа.

       „И бели дим се појавио! Habemus pactum!”, написала је косовски министар за интеграције Вљора Читаку после разговора.

       Косово је једнострано прогласило независност 2008. године.

       Док Косово многе земље признају као независну државу, Србија га не признаје.

       Србија мора да нормализује односе са суседима пре уласка у ЕУ.

       Договор је постигнут након више месеци напетих преговора између премијера Ивице Дачића и косовског премијера Хашима Тачија у Бриселу.

       „Преговори су закључени. Текст су парафирала оба премијера“, рекла је Кетрин Ештон, која је посредовала у разговорима.

       Раније овог месеца, Србија је одбацила споразум предлога, јер одредбе нису „гарантовале потпуну сигурност и заштиту људских права српског народа на Косову“.

       Тензије између етничке албанске већине на Косову и преосталих етничких Србасу последњих година водиле насиљу, посебно око царинских постава на северу Косова.

Ројтерс

Кључ за Србију као највеће тржиште унутар Југославије

       СРБИЈА и њена бивша покрајина Косово постигли су историјски споразум у петак да реше односе, потенцијално смештајући Београд на пут ка чланству у ЕУ у великом кораку за опоравак региона од распада Југославије.

       Шеф дипломатије ЕУ Кетрин Ештон рекла је да су премијери обе стране парафирали споразум током разговора у Бриселу, на врхунцу шестомесечних деликатних преговора и више од деценије дубоких непријатељстава откако се Косово одвојило у рату.

       Очекује се да пакт третира (регулише) етничку поделу Косова, која постоји од проглашења независности од Србије 2008, и да отвори врата веће међународне интеграције младе државе, коју Србија не признаје.

       Београд се нада да ће ово бити довољно да у понедељак, од 27 чланица ЕУ, добије зелено светло за почетак преговора о чланству Србије у ЕУ, што је процес који може да „откључа“ потенцијал ове земље као највећег тржишта у бившој Југославији.

Асошијејтед Прес

Окончавање поделе Косова

       ПРЕМИЈЕРИ Србије и Косова постигли су начелан договор да нормализују односе између балканских суседа и да окончају године горчине.

       Преговарач ЕУ, Кетрин Ештон, рекла је да је ово кулминација вишемесечних напетих преговора и да показује одлучност два премијера.

       „Оно што видимо је корак удаљавања од прошлости и, за обоје (Србију и Косово), корак ближе Европи,“ рекла је Ештон.

       Косово, које је прогласило независност од Србије 2008, националисти сматрају колевком српске средњовековне државности и вере. Косово је признало више од 90 земаља, укључујући САД и 22 од 27 чланица ЕУ. Међутим, због блокаде српских савезника Русије и Кине у Савету безбедности УН, Косово није чланица УН.

       Србија се одрекла контроле над већином Косова 1999, када је НАТО „изјурио“ њене трупе из региона после тромесечног бомбардовања.

       Окончавање поделе Косова између албанске већине и севера који контролишу Срби – што је око петине земље - кључни је услов за даљи напредак Србије ка чланству у ЕУ.

       Статус северног Косова, које је настањено етничким Србима који не признају косовску претежно албанску владу, био је међу најтежим проблемима преговора.

       Тачи је рекао да је постизање договора било тешко и да је у обе земље било људи који не би били срећни због постизања договора. Али, он је рекао да ово представља нову еру.

       „Овај споразум ће нам помоћи да се залече ране из прошлости, ако имамо мудрост и знање да га применимо у пракси“, рекао је Тачи.

       Он је такође рекао да ће ово отворити пут Косову и Србији да се на крају придруже Европској унији и НАТО.

       Предуслов за придруживање ЕУ је да земља „нормализује“ односе са својим суседима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари