Бајден и Меркел траже - Вучић са Мустафом у Бриселу одрађује

УВЕРАВА СРБИЈУ ДА ЈЕ ПОСТИГАО „ИЗВЕСТАН НАПРЕДАК“

ПОВОДОМ ЗАЈЕДНИЦЕ СРПСКИХ ОПШТИНА

  • КАКВА „СРЕЋА“ ЗА СРБИЈУ: Најавио да ће се „разговори наставити“ и оценио да је „очигледно да се убрзава њихова динамика“

        ПРЕМИЈЕР Александар Вучић изјавио је да су разговори тешки и да мисли да вечерас неће бити постигнути договори о темама о којима се разговара, али да је известан напредак постигнут по питању Заједнице српских општина.

        Вучић је за РТС рекао да су разговори тешки, да је то стога што се две делегације не слажу око многих ствари.

        „Мислим да смо направили одређени напредак по питању ЗСО“, додао је премијер и рекао да су данас били најдужи озбиљни и тешки разговори по том питању и додао да је неки напредак постигнут.

        „Што се тиче осталих тема, радне групе су наставиле свој рад“, рекао је Вучић и навео да се на нивоу премијера разговарало, поред осталих тема о енерегетици.

        Како је рекао, разговори ће се наставити, али је очигледно да се убрзава њихова динамика и поновио да су разговори били тешки али отворени и садржајни...

        Он је додао да је важно да је покренут дијалог о најважнијим питањима и разјашњено са чим се ко не слаже и да је сада јаснија слику за оно што следи.

        „Могу да кажем да смо данас нешто урадили и ставили до знања једни другима са чим се не слажемо“ подвукао је Вучић.

        Вучић је рекао и да оно што је важно је да ће да ураде све да се заштите наши национални интереси и додао да верује да може бити првих конкретних резултата у наредним сусретима који ће, како је рекао, очигледно да се убрзано одржавају.

        Како је навео, вероватно ће се наредни сусрет бити следећег понедељка.

        На дневном реду заједничког састанка су четири теме - Заједница српских општина, телекомуникације, енергетика и „Парк мира“ у Митровици, а сви - и политичари и медији - процењују да је ова рунда од изузетног значаја.

        Вучић је током сусрета са Федериком Могерини истакао да је за Владу Србије важан суштински договор о Заједници српских општина, као и телекомуникацијама, енергетици и Парку мира, али да Србија неће дозволити понижавање сопственог народа и било какво урушавање државних интереса.

        Вучић и Могерини су такође изразили заједничку бригу за регионалну стабилност на Западном Балкану.

        Маја Коцијанчич, портпаролка високе представнице ЕУ, рекла је данас новинарима да је напредак у примени Бриселског споразума од кључне важности за наставак европских интеграција и није желела да спекулише о томе да ли се данас очекују конкретни договори и колико дуго ће дијалог трајати.

        Директор Канцеларије за координационе послове у преговарачком процесу с Приштином Драган Владисављевић рекао је новинарима у Бриселу да се воде „напети“ разговори.

        Он је додао и да је Приштина покушала да једним потезом преузме од Срба комплетан електродистрибутивни система на северу Косова и Метохије, укључујући Газиводе и трафо станицу Валач, и подвукао да је став премијера Вучића и српске делегације да се о овоме не може преговарати и да се морају заштити интереси Срба на северу КиМ и интереси Србије.

        „У преговорима око енергетике, приштинска страна је покушала да изађе изван техничког дела разговора о енергетици и да пређе на питање имовине и да једним потезом притање Газивода и трафо станице Валач и комплетног дистрибутивног система на северу Косова узме од Срба у своје власништво“, рекао је Владисављевић, који је присуствовао у делу разговора о енергетици.

        На питање какав је став ЕУ, Владисављевић каже да представници ЕУ покушавају да изнађу компромис две стране како би се дошло до решења која су подједнако прихватљива или подједнако незадовољавајућа за обе стране.

        „Верујем да ће наша делегација учинити све да дође до неких решења у ситуацији када су у игри веома велики улози и са једне и са друге стране и кад је реч о телекомуникацијама, и о енергетици и најважније о питању Заједнице српских општина“, каже Владисављевић.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари