НИКОЛИЋ: Пре ћу изаћи из преговора него учествовати у ономе што није добро за Србију

ЈЕРЕМИЋ: АКО ДРЖАВНУ ПОЛИТИКУ ЗА КИМ НЕ УТВРДИ СКУПШТИНА- НАША ПОЗИЦИЈА БИЋЕ ОСЛАБЉЕНА

         ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић упозорио је остатак државног врха да ће се пре искључити из преговора него што ће учествовати у ономе за шта зна да није добро за Србију.

         Истовремено је поручио да ради на изради резолуције којом би се дефинисао оквир за наставак преговора са Приштином.

         У интервјуу за агенцију Бета рекао је да би било важно да парламент ту резолуцију усвоји пре Божића како би преговарачи на наставак дијалога ишли оснажени и са ставом целог парламента иза себе.

         „Та резолуција мора да буде обавезујућа за оне који, од дана доношења резолуције, преговарају у име Србије. Али њен саставни део ће увек да буде платформа. Она неће да буде усвајана, али се носим мишљу да је понудим на потписивање председницима парламентарних странака”, рекао је председник Србије.

         Премијер Србије Ивица Дачић потврдио је да ће Скупштина Србије разматрати основне принципе из државне платформе о Косову, али да ће други део документа о аутономији на КиМ бити предмет разговора у Бриселу. Дачић тврди да је од почетка био договор да скупштина „разматра први део (платформе), а да све оно како треба да изгледа аутономија на КиМ буде предмет разговора у Бриселу, преноси Танјуг.

         Премијер је рекао да се у првом делу платформе, у којој су основни принципи српске стране, каже да Србија неће признати Косово и она се бави и интересима српске заједнице на Косову.

         Председник Генералне скупштине УН Вук Јеремић сматра неопходним да платформа за решавање питања КиМ добије легитимитет у скупштини и апелује на национални и политички консензус поводом тог питања.

         „Уколико не будемо имали јасну државну политику – а легитимитет државној политици може дати само скупштина – доћи ћемо у ситуацију да ћемо у преговарачком процесу бити ослабљени. То себи не можемо да дозволимо”, рекао је Јеремић у интервјуу за Танјуг.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари