Николић све рекао агресорима, само крије због чега Србију уводи у њихов клуб

ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ПОВОДОМ НАТО-АГРЕСИЈЕ

НА КОМЕМОРАТИВНОМ СКУПУ У АЛЕКСИНЦУ

     Tомислав Николић

  • „Kад поменемо њихову прошлост, кажу да jе важна само лепша будућност. Kад поменемо нашу будућност, кажу да jе не заслужуjемо због прошлости. Нама ниjе дозвољено да за своjу децу градимо лепшу будућност све док се, како кажу, не суочимо са своjом прошлошћу и одлукама коjе смо доносили. Док се не извинимо за све што су нам учинили“, рекао jе Томислав Николић
  • Зар jе таква сила, 19 у неправди удружених држава, требало да удари на Србиjу, а међу њима и оне земље коjе се поносе своjом традициjом правде и права, људских слобода и демократиjе, слободарских идеjа. Да ли jе - упитао је Николић - њихова традициjа истинита или лажна?

        KОМЕМОРАТИВНИМ скуповима и полагањем цвећа на споменике данас се широм Србиjе обележава 16. година од почетка NATO агресиjе на нашу земљу, тада СРJ, 24. марта 1999. године, а председник Србиjе Tомислав Николић поручио jе да jе Србиjа бранећи себе, бранила међународно право.

        Председник Србиjе положио jе венац на Споменик жртвама NATO бомбардовања пре 16 година у Aлексинцу и поручио да увек опраштамо, али да никад не смемо да заборавимо и да jе Србиjа бранећи себе бранила право и правду, међународне законе и институциjе.

         „Шеснаест година jе прошло од како су прве NATO бомбе пале на наше градове и села, у њима на школе, болнице, фабрике, телевизиjу и касарне, чак и на амбасаду Народне Републике Kине, изван њих на наше њиве, аеродроме, мостове и пруге. Kада им се учинило да то ниjе довољно, гађали су наше куће и у кућама наше наjвеће благо - нашу децу“ рекао jе Николић.

         „Бранећи своjу териториjалну целовитост, бранили смо међународни принцип целовитости сваке суверене земље на свету, бранили смо право и правду, међународне законе, повеље, институциjе пред коjима би требало да смо сви jеднаки“, истакао jе Николић.

        Oн jе подвукао да смо и тада упозоравали да преседан над Србиjом отвара Пандорину кутиjу са страшним последицама по међународну заjедницу.

         „Усамљен и трагичан, глас Србиjе изгубио се у какофониjи силника коjи су разарали само биће међународног устроjства, наjпре речима и одлукама силника, а онда и бомбама. Последице охолих одлука од пре шеснаест година данас осећа и са њима живи читав свет“ додао jе.

        Николић jе навео да се Србиjа сећа своjе несреће, памти своjе суграђане, броjи невине жртве и ради и да се, опет, као и читавог 20. века, подиже из пепела.

         „Kад поменемо њихову прошлост, кажу да jе важна само лепша будућност. Kад поменемо нашу будућност, кажу да jе не заслужуjемо због прошлости. Нама ниjе дозвољено да за своjу децу градимо лепшу будућност све док се, како кажу, не суочимо са своjом прошлошћу и одлукама коjе смо доносили. Док се не извинимо за све што су нам учинили“, рекао jе Николић.

        Па добро, наставио jе председник, ако ова правила суочавања важе за Србиjу, да ли jе то опет из посебне књиге, да ли она важе само за нас.

         „Нека нам макар покажу ту књигу правила по коjоj су пре шеснаест година подигли авионе и данима бацали по нашоj земљи бомбе од коjих и данас обољеваjу наша деца. Бомбе коjе су посеjале раздор по целоj планети“, рекао jе Николић.        

        Србиjа памти и обележава те дане, чува сећање на своjе невине жртве, сврставаjући их уз свете великомученике, рекао jе председник Србиjе.

        Kако каже, они коjи се нису извинили, коjи се нису суочили са последицама своjих погубних одлука и дела, коjе ни jедан суд ниjе позвао на одговорност за смртоносне „колатералне грешке“, не заслужуjу сећање ни опрост.

         „Kада буду, или, ако икада буду изговорили речи извињења и затражили опрост од нас, чуће речи коjе су нам увек говорили патриjарси док су се клањали сенима мртвих на стратиштима: да увек опраштамо али да никад не смемо да заборавимо“, рекао jе председник.

        Председник Србиjе jе прецизирао да jе Aлексинац бомбардован у више наврата, чак шест пута био колатерална грешка, а 5. априла, у 21.35, тринаестог дана од почетка агресиjе на тадашњу СР Jугославиjу, погодили су центар града, убили 11 и ранили 50 грађана и међу њима целу породицу Mилић: оца Драгомира, маjку Драгицу и ћерку Снежану.

         „Kажу да jе мета била касарна надомак града и да су због техничке грешке мало промашили. Kако да промаше толико да мету препознаjу у дечjем парку, шеталишту и тргу коjи чине центар Aлексинца“, рекао jе Николић.

        Истакао jе и да су наредбодавци, извршиоци, помагачи - сви су jош увек живи, „неки од њих и сада бомбардуjу, а Србиjа оплакуjе, обележава, отима од заборава и тражи само пристоjно људско извињење од силника коjи су jедну земљу у Европи бомбардовали пред краj двадесетог века“.

         „Зар jе таква сила, 19 у неправди удружених држава, требало да удари на Србиjу, а међу њима и оне земље коjе се поносе своjом традициjом правде и права, људских слобода и демократиjе, слободарских идеjа. Да ли jе њихова традициjа истинита или лажна. Из какве традициjе се изродио овакав чин“ - упитао jе Николић.

        Oн jе подвукао да Србиjа и данас поштуjе и веруjе у истинске значаjне цивилизациjске вредности и да jе пре 16 година пораз доживео њихов лажни облик.

         „Jош можда и да их замолимо да нам опросте грех што се надамо да ће jедног дана, месеца, године, неко у њихово име затражити опрост и упутити извињење породицама за убиjене цивиле, за децу, за све наше пострадале грађане коjе су хладно назвали колатералном грешком“ - упозорио jе Николић.

        Kако jе навео грешка jесте, али не колатерална, „већ њихова историjска и нељудска“.

        На споменику коjи jе подигао народ Србиjе 1. новембра 1999. године исписана су имена 24 особе коjе су страдале у NATO бомбардовању.

        Поред Николића, у делегациjи jе био и начелник Генералштаба Воjске Србиjе генерал Љубиша Диковић.

        Венац jе положила и делегациjа Скупштине општине Aлексинац.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари