НИКОЛИЋ: Сарадња Атине, Београда и Скопља била би ослонац Балкана, а можда и Европе

ПОКАЗАО СПРЕМНОСТ ДА СРБИЈА ПОСРЕДУЈЕ У РЕШАВАЊУ

ОТВОРЕНИХ ПИТАЊА ИЗМЕЂУ ГРЧКЕ И МАКЕДОНИЈЕ

  • Грчка подршку Србији на путу ка ЕУ ничим не условљава
  • Николић у Солуну, на српском војничком гробљу на Зејтинлику, поводом Дана примирја у Првом светском рату, одао пошту српским војницима. Овај део српске историје који је везан за Грчку безмало је једнак ономе који имамо у Србији. Свети Сава је баш Грчку одабрао да у њој сагради највећи српски манастир, а Србија је баш Грчку изабрала да у њој опоравља и излечи војску и да из ње крене кући

        ГРЧКА је обећала пуну подршку Србији на путу ка ЕУ и званична Атина ту подршку ничим не условљава – изјавио је председник Србије Томислав Николић у Солуну.

       „Ми смо више него задовољни посетом. Били смо међу пријатељима и браћом, са људима који потпуно разумеју српску невољу и тешкоће, који нас потпуно подржавају и са којима ћемо заједно остваривати своје велике циљеве, међу њима и чланство у ЕУ”, поручио је Николић.

       Према његовим речима, Србија је спремна да посредује у решавању отворених питања између Грчке и Македоније, уколико таква иницијатива буде.

       „Можете да замислите како би то све после изгледало ако бисмо сарађивали. То би био ослонац Балкана, а можда и целе Европе”, истакао је Николић. Уз подсећање да је Грчка у кризи у каквој готово никад није била и да Србија ту кризу „живи” већ 20 година, Николић је казао да су грчке инвестиције у Србију друге по величини, да су све успешне и да су Грци спремни да још много инвестирају у Србију.

       „Очигледно је да Србија може да буде мост између Истока и Запада и Севера и Југа. Ми смо само обновили и утврдили оно што Срби и Грци одувек имају, а то је потпуно разумевање и сарадња, односи који ничим нису помућени, безмало као да смо једна држава”, истакао је председник Србије.

       Николић је у Солуну, на српском војничком гробљу на Зејтинлику, поводом Дана примирја у Првом светском рату, одао пошту српским војницима. „Овај део српске историје који је везан за Грчку безмало је једнак ономе који имамо у Србији. Свети Сава је баш Грчку одабрао да у њој сагради највећи српски манастир, а Србија је баш Грчку изабрала да у њој опоравља и излечи војску и да из ње крене кући. То је нешто што ни Грци ни Срби никада неће да забораве”, закључио је Николић.

       Пошту српским војницима одали су и српски шеф дипломатије Иван Мркић, министар културе Братислав Петковић, саветник председника Србије Марко Ђурић, као и Танос Коционис, у име грчког Министарства иностраних послова, и Рамос Николаус, бригадни генерал грчке војске.

       Председника Србије на гробљу је дочекао Ђорђе Михаиловић, чија породица већ неколико деценија брине о том комплексу, а он сам током последње 52 године.

       Михаиловић је рекао да на гробље, на коме је, поред Срба, сахрањено и 8.000 Француза, 3.000 Италијана, 2.000 Енглеза и 400 Руса, готово сваки дан дође неко из наше земље и да највише посетилаца долази управо из Србије.

       Кад је председник Србије дошао на гробље, гробове српских војника обилазили су и туристи из Ниша, који су се сликали са Николићем и пред њим запевали „Тамо далеко”.

       Николић је, после обиласка гробља, где је сахрањено око 20.000 савезничких војника, међу којима 8.500 српских, отпутовао на Свету Гору.

       Делегација Србије, коју предводи Николић, на острву Видо учествоваће у комеморативној церемонији и положити венце у „Плаву гробницу”. Како је најављено, делегација ће посетити и поставку у „Српској кући” на Крфу, посвећену боравку српских трупа на том острву током Првог светског рата.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари