НИКОЛИЋ: Са Америком о Трепчи

ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ЧЕКА РЕАЛИЗАЦИЈУ ВЕЛИКИХ ИВЕСТИЦИЈА ИЗ РУСИЈЕ И КИНЕ

         ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић рекао је да Србију чека реализација великих инвестиција - од почетка производње у смедеревској Железари до понуде појединих америчких инвеститора да се разговара о рударском комбинату Трепча.

         Николић је казао да је руски „Уралвагонзавод“, који је заинтересован за смедеревску Железару, тражио додатних месец дана како би доставио понуду, а да би железара „могла да се стави у погон већ крајем јануара“.

         “Руски стручњаци су већ три месеца у Србији, истражују, али ја знам да је то за њих примамљива инвестиција која у старту не кошта много, али може да донесе користи и народу и држави. Посебно ако знате да Фијат Србија увози лимове из Немачке, а могли би да се произведу у Србији, да буде наш извозни артикал. Мислим да ћемо пустити железару у погон већ крајем јануара“, рекао је председник Србије у интервјуу за агенцију Бета.

         Николић је казао да из Америке „има понуда да разговарамо о Трепчи“.

         „То је још у фази разговора са великим бизнисменима из Америке који мисле да могу са потпуном сигурношћу да уђу у тај посао и са Србијом успоставе стратешко партнерство на Трепчи што би много значило бар у неколико праваца у којима Србија размишља о Косову и Метохији“, рекао је председник Републике не износећи више детаља о заинтересованој страни.

         Према његовим речима, велике инвестиције у Србију су већ потписане или у фази припрема за потписивање уговора.

“То су огромне инвестиције. То су неке државне инвестиције, посебно из Кине или Русије или од великих фирми са мешовитим власништвом, пошто је Кина одлучила да сада оствари много већи извоз из приватних фирми, а до сада су то углавном биле државне, а Руска Федерација је успоставила део приватног власништва над многим својим природним ресурсима“, рекао је Николић.

Николић је оценио да Влада Србије почиње да делује као тим и да ствари „иду у добром правцу“.

„Србија жуди да запосли људе, а не да узима стране кредите, то су ваљда сви схватили у влади“, додао је.

Према његовим речима, шансе Србије су у области енергетике, пољопривреде, као и у производњи за источна тржишта.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари