НИКОЛИЋ: Проглашавање Принциповог атентата за тероризам – покушај је новог суђења Србији

ПОДСЕТИО ДА СУ СЕ ЦАРЕВИ НЕМАЧКЕ И АУСТРОУГАРСКЕ ЈОШ 23. ОКТОБРА 1913. СПОРАЗУМЕЛИ О УНИШТЕЊУ СРБИЈЕ

  • На делу је нови покушај да се Србија неправедно и неосновано прогласи априорним кривцем, који је више пута у историји узроковао светске недаће. Отвара се простор да стварни кривци оперу савест и крваве руке и скину кривицу са својих плећа, истакао је председник Србије у ауторском тексту за „Политику“
  • Ако је атентат који је починила Млада Босна терористички чин - због кога је избио Први светски рат - зашто тај рат није избио после атентата на цара Фрању Јосифа, упитао је Томислав Николић

         ПРОГЛАШАВАЊЕ атентата на аустроугарског престолонаследника Франца Фердинанда терористичким актом је нови покушај да се Србија неправедно и неосновано прогласи априорним кривцем, који је више пута у историји узроковао светске недаће, али Србија неће одустати од истине, поручио је председник Србије Томислав Николић.

         „Будимо достојни јуначке прошлости. Помирење, на коме се с правом инсистира у данашње време, не сме поново да погази мале државе и народе. Не сме да се инсистира на насилном мењању историје, нема помирења на уштрб истине и правде”, рекао је Николић у ауторском тексту за сутрашњу „Политику”.

         Он је подсетио да се у последње време чују гласови оних који Први светски рат стављају у контекст данашњег времена, говорећи о Видовданском атентату као о терористичком акту.

         „Не можемо на то остати равнодушни. По свему судећи, на делу је нови покушај да се Србија неправедно и неосновано прогласи априорним кривцем, који је више пута у историји узроковао светске недаће. Отвара се простор да стварни кривци оперу савест и крваве руке и скину кривицу са својих плећа”, истакао је председник Србије.

         Према његовим речима, по трећи пут у распону од једног века, Србија некоме смета.

         „Увод у Први светски рат била је анексија Босне и Херцеговине, с циљем Аустроугарске монархије да освоји некадашње територије Османског царства и да сломи српски отпор и потпуно неутралише, асимилује и маргинализује Србију и српску нацију на територији Босне, Херцеговине, Црне Горе, Старе Србије, Србије, Македоније”, истиче Николић.

         Како је додао, припреме Аустроугарске и Немачке за рат трајале су више од шест година.

         „У војном смислу, те две силе биле су ненадмашне. Моменат сукоба је изабрала Немачка, подстакавши свог савезника Аустроугарску да неоправдано нападне Србију због атентата на престолонаследника Фердинанда. Покушај да се Србија повеже с тим био је безуспешан”, рекао је Николић.

         Ако је атентат који је починила Млада Босна терористички чин због кога је избио Први светски рат, зашто није избио после атентата на Фрању Јосифа, упитао је председник Србије.

         Није разлог за Први светски рат наводни терористички акт Гаврила Принципа, истакао је Николић, додајући да о томе уверљиво и документовано пише немачки историчар Фриц Фишер у својој чувеној књизи „Рат илузија”, Немачка политика 1911–1914”.

         „Немачки цар Вилхелм је био ватрени поборник ратне политике према Словенима, дакле и према Србији: ''Борба између Словена и Германа се не може више избећи, до ње ће сигурно доћи. Када? Видеће се... Словени нису рођени да би владали, већ да би били слуге и то им се мора ставити до знања”, цитирао је председник Фишера.

         Цареви Немачке и Аустроугарске, Вилхелм и Франц, како је подсетио Николић, 23. октобра 1913. године споразумели су се о уништењу Србије, а отуда је немачки цар већ 13. јуна 1914. године у Конопишту убеђивао Фердинанда о неопходности обрачуна са Србијом и да је тадашњи тренутак најповољнији за рат.

         Ипак, подсећа Николић, Беч није дао потврдан одговор, већ је ситуацију разматрао.

         „Атентат од 28. јуна 1914. године дао је Немцима нови полет и они су тражили да се Србија уништи, уз образложење да је то питање опстанка Аустроугарске. Вилхелм је говорио да се са Србима мора рашчистити и по цену европског рата”, пише у свом тексту председник Србије.

         „Шта је разлог за ново тумачење? Можда стара теорија да савест може да се опере сребрњацима? Не усуђујем се да размишљам о томе шта ће Србија да преживљава 2041. године, ако овакав распоред снага и утицаја успе да преживи”, истиче председник.

         Зато данас, како је додао, када се с поносом сећамо своје храбре и херојске прошлости, трудимо се да је будемо достојни.

         „Престанимо да тражимо трн у оку својих ближњих, извадимо балван из свог ока и видимо у чему све грешимо. Треба да се запитамо да ли ће нас бити за сто година с оваквим наталитетом. Да се запитамо како живе Срби у Хрватској, Црној Гори, БиХ, Македонији, шта смо урадили за Србе на Косову и Метохији? Свакодневни проблеми с којима се суочавамо не могу бити изговор за нерешавање питања судбине нашег народа. На то нас обавезују странице историје коју ће писати наши потомци. До последњег даха морамо истрајно да се боримо за истину и опстанак Србије, очување наше територије, наше културе, идентитета, интелекта, језика, историје”, додао је Николић.

         „Удружени, ми ћемо успети”, написао је председник Србије.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари