НИКОЛИЋ: Постигли смо нешто близу историјског споразума

ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ОЦЕНИО РЕЗУЛТАТЕ СВОЈЕ ЗВАНИЧНЕ ПОСЕТЕ МАЂАРСКОЈ

  • Имали бисмо ми мекшу границу и много више граничних прелаза и много лакше би се прелазило из Србије у Мађарску и обрнуто да немамо проблем илегалних миграната и да не морамо да контролишемо сваког путника, рекао је Томислав Николић

        ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић изјавио је вечерас да је његовом званичном посетом Мађарској постигнуто „нешто близу историјском споразуму” и да је отклоњено све што је некада раздвајало два народа и што су каткад и други користили да онемогуће бољи живот и Срба и Мађара.

       „Данас је дошло до договора између Србије и Мађарске који је одавно требало да буде реализован пошто су обе државе одлучиле да живе у будућности, а не у прошлости. Када дође до рата, онда су појединци из сваког народа спремни да почине или нареде злочин, али то не може да се веже за читаве народе и државе и да одреди њихову будућност за сва времена”, рекао је Николић у интервјуу „Мађарској телевизји”.

       Николић је истакао да ће конкретну корист од помирења имати и српска мањина у Мађарској и мађарска мањина у Србији, јер ће од пријатељства две државе зависити и степен економског развоја и остваривања мањинских права тих заједница.

       „Управо сам овакав расплет очекивао пошто сам дошао са намером да се Србија и Мађарска повежу као суседне и пријатељске земље и да отклоне све несугласице, посебно оне из далеке прошлости које не би смеле да буду сметња за нашу бољу сарадњу”, рекао је Николић.

       Према његовим речима, одлука председника Србије и Мађарске да се заједнички поклоне жртвама злочина почињених током Другог светског рата јесте и сигуран знак мањинама да могу да наставе школовање на свом језику и да негују културу и веру.

       Николић је изразио очекивање да ће Мађарска бити у групи земаља које предводи Шведска и које ће лобирати за улазак Србије у ЕУ и да ће бити користан саветодавац како да Србија избегне грешке у процесу евроинтеграција.

       Србија и Мађарска, како је истакао, имају и заједнички проблем илегалних миграната који преко те две земље хрле ка ЕУ, због чега је Србија изложена претњама да би могао да јој буде укинут безвизни режим.

       „Имали бисмо ми мекшу границу и много више граничних прелаза и много лакше би се прелазило из Србије у Мађарску и обрнуто да немамо тај проблем и да не морамо да контролишемо сваког путника”, рекао је Николић.

       Мађарски новинари су се интересовали и за случај петорице осуђених за брутално пребијање и злостављање Новосађанина Зорана Петровића. Николић је рекао да ће у року од неколико дана донети одлуку по питању захтева за помиловање петорице младића мађарске националности који су 2005. године осуђени на укупно 61 годину затвора.

       „Још се нисам изјаснио о затевима за помиловање, то је учинио претходни председник. Имам негативно мишљење суда, али мислим да бар у два случаја постоји могућност да се покаже добра воља, да се омогући да изађу раније”, рекао је Николић.

       Он је, ипак, подсетио да је злочин почињен над Петровићем био страшан и да се не сме размишљати о томе ко је тај злочин починио, јер српско правосуђе је строго казнило и убице Бриса Татона.

       „Ја сам се зарекао да онима који су извршили силовања, наркодилерима, вишеструким криминалцима и убицама које су починиле тешка убиства никада нећу давати помиловања”, рекао је Николић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари