Николић из Софије обећао Србима да ће живети као грађани развијених земаља

СЛОЖИО СЕ СА ПЛЕВНЕЛИЈЕВИМ ДА СРБИЈА И БУГАРСКА МОРАЈУ ДА БУДУ МОТОР ЕКОНОМСКОГ ОПОРАВКА БАЛКАНА КОЈИ НЕЋЕ БИТИ ЦРНА РУПА

  • Заједно маштали о великој згради пријатељства између Србије и Бугарске за сва времена, заједно отворили бугарско-српски бизнис-форум са 96 бугарских и 27 привредника из Србије, али ни једном речју нису поменули Јужни токо нити сарадњу са Русијом
  • Николић бугарском председнику признао да је предност Србије је у томе што није чланица ЕУ па има отворена врата многих земаља и тржишта с којима може слободније трговати. Још је позвао Бугарску да то искористи

         ПРЕДСЕДНИЦИ Србије и Бугарске - Томислав Николић и Росен Плевнелијев - разговарали су данас у Софији о односима две земље, економској сарадњи и европској будућности Србије, а српски председник је рекао да им је историјски задатак успостављање и очување регионалне стабилности и заједничка визија Балкана, који неће више бити црна рупа у Европи.

         Николић и Плевнелијев су оценили да две земље морају бити мотор прогреса и економског опоравка Балкана.

         Плевнелијев је приредио свечани дочек српском председседнику на Тргу Свети Александар Невски, затим је председник Србије положио венац на споменик незнаном јунаку, а онда су домаћин и гост разговарали у четири ока, након којих је уследио и састанак делегација две земље.

         На заједничкој конференцији за новинаре Николић и Плевнелијев су назначили добросуседске односе као предуслов економског развоја, као и то да су и Србија и Бугарска земље европских принципа и назора и да обе имају зацртан европски пут.

         Николић је рекао да Србија више од годину дана даје велики допринос идеји да све државе југоисточне Европе највећи просперитет могу да остваре радећи заједно и да своје проблеме решевају заједно.

         Он је казао да му је изузетно драго што је у Плевнелијеву нашао саговорника једнако заинтересованог за визију Балкана који „неће више бити црна рупа у Европи“, већ регион привлачан инвеститорима из целог света који ће тек исписати најсветлије тренутке своје историје.

         „Дубоко сам убеђен, сада више него икада, да ако будемо радили заједно можемо врло брзо савладати проблеме са којима се Србија и Бугарска суочавају и омогућити грађанима шансу да живе онако како заслужују, ни боље ни горе него што се живи у другим, развијеним европским земљама“, рекао је Николић.

         Он је подвукао да је за Србију изузетно значајна подршка коју јој Бугарска пружа на путу ка ЕУ, истичући да је Србија показала огромну озбиљност и одговорност и спремност на компромисе.

         „Уз велике напоре и одрицања постигли смо историјски споразум са привременом администрацијом у Приштини, који ће, надамо се, отворити врата ка трајном решењу питања јужне српске покрајине. Србија никада неће признати независност Косова и Метохије, али је животно заинтересована да сви њени грађани живе у благостању и миру, а тиме и сви који живе на КиМ, без обзира на националну верску или било коју другу припадност“, рекао је Николић.

         Председници су се сагласили о потреби интензивирања односа две земље, посебно на економском плану, и најавили сарадњу на пројектима од обостраног интереса, те заједничке седнице двеју влада.

         Они су изразили уверење да ће ова посета председника Србије Софији бити прекретница у том смислу и указали да су добри односи Бугарске и Србије вредност сама по себи, али и добар сигнал за стране инвеститоре.

         Уколико су Бугарска и Србија у лошим односима, инвеститори неће долазити ни у Србију, нити у Бугарску, указали су Николић и његов домаћин Плевнелијев.

         Николић је навео да ће се чувати споменици Бугарске у Србији и српски у Бугарској, да ће се историја памтити, али да Бугарска и Србија, две земље које су компатибилне, треба и морају да же и сарађују данас и сутра.

         Председник Србије је најавио да ће под хитно почети штампање уџбеника на бугарском језику за школарце и указао да Србија има један од најпорогресивнијих устава, када су у питању националне мањине и да је у њему предвиђена и позитивна дискриминација.

         Истичући значај добросуседских односа Србије и Бугарске, Николић је оценио да је пред нама историјска прилика да се оствари све што је замишљено, да се искористе сви потенцијали, унапреди сарадња у областима инфраструктуре, енергетике, прекограничне сарадње...

         „Убеђен сам да смо у прилици да се заједно изборимо за бољу будућност наших народа. Све то нам је надохват руке, само ако имамо воље и ако будемо радили заједно“, рекао је он.

         Николић и Плевнелијев отворили су данас у Софији Српско-бугарски бизнис форум 2013, и истакли јасан и огроман потенцијал економске и сваке друге сарадње две суседне државе.

         Председник Николић је, у обраћању привредницима у Привредној комори Бугарске, казао да се данас постављају темељи и основа за дизање велике зграде пријатељства између Србије и Бугарске за сва времена.

         Он је подсетио да су две земље имале и времена када су ратовале једна против друге и када су их велики раздвајали, и нагласио да је време ратова у Европи заувек прошло, да је потребно што пре склапати пријатељства, а да су Србија и Бугарска компатибилне државе и компатибилни народи.

         Председник Србије је поручио да у развоју економске сарадње треба искористити и различитости две земље, као и чињеницу да Србија још није чланица ЕУ, а да Бугарска то јесте.

         Предност Србије је у томе што као земља која није чланица ЕУ има отворена врата многих земаља и тржишта с којима може слободније трговати, а Бугарска то може да искористи, што важи и у супротном правцу - где су Бугарској, као чланици ЕУ, нека друга тржишта много досптупнија, што треба да искористи Србија, рекао је Николић.

         Николић је поручио да ће две државе и две владе интензивно сарађивати у економском и сваком другом смилсу, и изнео очекивање да ће Бугарска помоћи Србији да што пре пређе пут ка пуноправном чланству у ЕУ.

         Србија не може да буде изопштена из ЕУ и мора бити њен члан, не само због Србије, него и због ЕУ, казао је председник Николић.

         Николић је назначио стабилност у региону и напредак у односима две земље као предуслов за стране иневестиције, али и међусобна инвестирања и излазак на трећа тржишта.

         Бугарски председник Плевнелијев је подвукао да је на Форум дошао како би охрабрио и поздравио привреднике и инвеститоре у обе земље.

         Он је рекао да се овај простор памти по многим недаћама и ратовима који су иза њега, али да обе земље последњих десет година дају пример добросуседства и опште перспективе, те да Србију и Бугарску сада красе братство и пријатељство и да се то не може променити.

         Плевнелијев је истакао да очекује да ће се многе бугарске и српске фирме ће се интегрисати, сарађивати и радити заједно на више циљева, рекао је Плевнелијев, а међу примарним је поменуо изградњу аутопута од Софије до Ниша, али и железнице, граничних прелаза...

         На Форуму учествује 96 бугарских и 27 привредника из Србије, као и представници обе привредне коморе. Они ће разматрати начине и путеве заједничке међусобне сарадње, како о развоју економских односа две земље, тако и о заједничким наступима у региону и шире.

         Николић, како је најављено, разговараће сутра и са председником парламента Бугарске Михаилом Миковим и премијером Пламеном Орешарским.

         Председник Србије посету ће завршити обиласком Цркве Света недеља, као и Националног историјског музеја у главном граду Бугарске.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари