НИКОЛИЋ: И сам захтев за пријем Косова у Унеско јако негативно утиче на дијалог Београда и Приштине
- 16:26 16.10.2015.
- 4 коментара
- Штампај
РАЗГОВАРАО СА АМБАСАДОРИМА 80 ДРЖАВА АКРЕДИТОВАНИХ У БЕОГРАДУ
Томислав Николић
- ПОРУКА 1: Сваки наметнути, или договор склопљен на штету једне стране, није договор већ расадник нових сукоба, кад год то било а ово је продукт једностране сецесије Приштине
- ПОРУКА 2: Србија је једина европска земља којој поред одузимања дела територије покушавају да отму и културну баштину под заштитом Унеско
ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић оценио је данас да би разматрање захтева Косова да постане члан Унеско имало изразито негативан утицај на даљи ток дијалога Београда и Приштине.
Обраћајући се дипломатским представницима 80 држава акредитованим у Београду, Николић је истакао да би расправа о захтеву Приштине довела до подела међу чланством те организације УН као и њеној политизацији.
„Захтев Косова да постане члан Унеско тангира земље са свих континената, не само Србију. Сваки наметнут, или договор склопљен на штету једне стране, није договор већ расадник нових сукоба, кад год то било а ово је продукт једностране сецесије Приштине“, казао је председник.
Према његовим речима, Србија је једина европска земља којој поред одузимања дела територије „покушавају да отму и културну баштину под заштитом Унеско“.
Он је навео да је од јуна 1999. године, 236 цркава и манастира Српске православне цркве на Косову и Метохији, од којих 61 има статус споменика културе, било на мети напада као и да су уништена 174 верска објекта, више од 5.000 надгробних споменика док је више од 10.000 икона покрадено.
Захтев Косова наћи ће се на дневном реду 197. седнице Извршног савета Унеско, која ће бити одржана 21. октобра.
Предлог да Косово постане чланица те организације УН поднели су Албанија, Аустрија, Бахреин, Белизе, Буркина Фасо, Чад, Костарика, Обала Слоноваче, Данска, Доминиканска република, Салвадор, Естонија, Финска, Француска, Габон, Гамбија, Немачка, Гана.
Подршку су дале Гренада, Гвинеја, Хаити, Хондурас, Ирска, Јордан, Кувајт, Летонија, Лесото, Луксембург, Монако, Холандија, Оман, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Катар, Саудијска Арабија, Сенегал, Словенија, Сомалија, Јужни Судан, Шведска, Того, Турска, УАЕ, Уједињено Краљевство, Танзанија, САД и Вануату.
За изгласавање одлуке о Косову на Генералној скупштини биће потребна двотрећинска већина земаља чланица.
Бета
Додај коментар