Није помињано „укидање плата“, нисмо били у Бриселу…

ЛИДЕРИ СЕВЕРА СА ДАЧИЋЕМ И ВУЧИЋЕМ

- ДРАГИША МИЛОВИЋ, ПРЕДСЕДНИК ОПШТИНЕ ЗВЕЧАН

  • Рекли смо премијeру Дачићу и његовом заменику да је бриселски споразум за нас неприхватљив и штетан и да га нећемо примењивати! Да зато тражимо оцену и његове уставности
  • Разговор је на моменте био и опуштен. Све је било коректно и са међусобним уважавањем. Није то било типично преговарање. Није ово био Брисел. Ми смо дошли у нашу Владу
  • Нећу да коментаришем шта је премијер после рекао... На састанку није било речи о укидању плата. Уосталом, да ли је нама у интересу да сачувамо народ на Косову и Метохији или да имамо још један егзодус?!
  • Не могу да потврдим да ће то бити баш 7. маја. Само смо се договорили да то буде после Ускрса. Датум ће зависити од обавеза премијера и његовог заменика

         ПОСЛЕ „историјског сусрета“ лидера севера КиМ са водећим владиним тандемом Дачић-Вучић, премијер је своје већ рекао. Објавио је: да његова влада води земљу у најбољем могућем правцу и да ће његов бриселски „параф“ бити реализован упркос противљењу чак и оних о чијој кожи и судбини се најдиректније ради.

         Чак им је индиректно припретио: прекидом финансирања и укидањем радних места, односно - „паралелних структура“.

         А како је трочасовни „окршај“ реално изгледао. Како су га видели лидери севера и како су се држали?

         Ево шта је за Факти рекао Драгиша Миловић, председник општине Звечан.

         Шта сте данас - као расположење и захтеве севера -  данас пренели премијеру Србије Ивици Дачићу и његовом првом заменику Александру Вучићу?

         Рекли смо да је бриселски споразум за нас неприхватљив и штетан и да га нећемо примењивати! Да зато тражимо оцену и његове уставности.То смо пренели као став наших скупштина. Знате да смо били испред Уставног суда, да смо то тражили и раније, а одборничке групе су јуче у Звечану имале тај став и ми смо га данас само пренели. То је то за сада.

         Како су се држали Вучић и Дачић? Каква је била атмосфера током разговора који је потрајао пуна три сата?

         Могу да кажем да је била коректна атмосфера, са - да кажем - респектом и једних и других.

         Јесте тешка тема, тешка су времена, али мислим да је све заиста било коректно.

         Ко је водио главну реч, с обзиром на то да је Вучић у Бриселу био тај који је преломио? Ко је данас био главни преговарач?

         Није то било типично преговарање. Није ово био Брисел. Ми смо дошли у просторије наше Владе.

         Разговор је на моменте, да кажем, био и опуштен.

Јесте тема тешка, али могу да кажем да је разговор био садржајан.

         Следећи састанак је 7. маја, тако су јавиле агенције...

         Не могу да потврдим да ће то бити баш 7. маја. Само смо се договорили да то буде после Ускрса. Датум ће зависити од обавеза премијера и његовог заменика.

         Шта је резултат сусрета? Да ли је било икаквих приближавања ставова? Дачић је чак рекао да се „овде више не ради о интересима грађана, већ о политичкој кампањи у којој Влада неће да учествује“...

         Наши ставови - ставови Срба са севера Косова и Метохије - остали су на истим позицијама на којима су били пре разговора. То су познати закључци наших скупштина.

         Резултат је то што смо на неки начин усагласили да наставимо да разговарамо и да се виђамо.

         Под „приближавање ставова“ може се подвести договор да се видимо после Ускрса.

         О чему је још конкретно било речи? Вучић је раније био најавио да је спреман да оде на Косово, али да ће одлука о томе зависити од одговора који данас добије од вас. Шта сте му рекли?

         Ништа ван онога што сам већ поменуо. О томе нисмо разговарали.

         Је ли се детаљније разговарало о референдуму, условима за његово одржавање, о питању?

         Већ сам рекао. Ми смо рекли шта је наша позиција.

         Питам поново зато што је премијер Дачић, саопштио да је очигледно да су „Срби са Косова, оценили да народ Србије другачије“ и да бриселски споразум мора да се примени. Апри том је подвукао да Влада располаже механизмима да то обезбеди, али да их неће употребити јер жели договор. Чак је отворено рекао: „Укинемо плате и радна места и нема паралелних институција. Али ми то нећемо, већ хоћемо договор са Србима са Косова“. Да ли је то рекао и вама на састанку, у лице? Шта кажете на ову премијерову полупретњу?

         Да поновим, ми смо рекли да је споразум за нас штетан и да нећемо учествовати у његовој примени.

         Нећу да коментаришем шта је премијер после рекао... На састанку није било речи о укидању плата. Штавише, раније је директор Владине канцеларије за Косово и Метохију говорио - па и сам премијер - да нико не треба и не сме да остане без примања.

         Дакле: током разговора није било речи о тако нечему. Уосталом, да ли је нама у интересу да сачувамо народ на Косову и Метохији или да имамо још један егзодус?!

         Разговарала Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари