На страни адвоката Србије колеге из Хрватске, Румуниjе, БиХ, БЈРМ, Словениjе и Mађарске

ПРЕДСТАВНИЦИ АДВОКАТСКИХ КОМОРА РЕГИОНА ОЦЕНИЛИ

ДА ЈЕ У СРБИЈИ УГРОЖЕНА НЕЗАВИСНОСТ АДВОКАТУРЕ

Драгољуб Ђорђевић

  • Председник Адвокатске коморе Србије Драгољуб ЂОРЂЕВИЋ: Tражимо да за приватне правне послове грађанин сам одлучује да ли ће неки уговор сам да састави, да ли ће то за њега учинити адвокат или jавни бележник, док би нотар морао да овери потпис и утврди идентитет грађана а не да се меша у садржаj тог правног посла

        ПРЕДСТАВНИЦИ адвокатских комора и учесници међународног округлог стола о проблемима адвокатуре и односима те професиjе и jавног бележништва донели су данас резолуциjу о заштити самосталности и независности адвокатуре у Србиjи.

        Tаj документ, у коjем се констатуjе да jе „у овом тренутку у Републици Србиjи угрожена самосталност и независност адвокатуре“, па тиме и владавина права, потписали су и представници адвокатских комора Румуниjе, Хрватске, БиХ, Mакедониjе (БЈРМ), Словениjе и Mађарске.

        Представници адвокатских комора изjавили су да „пружаjу пуну и безусловну подршку оправданом протесту и заштити самосталности и независности адвокатуре Србиjе и основних права и слобода грађана“.

        У резолуциjи се истиче и да jе недопустиво „мешање извршне власти у независност и саморегулативност адвокатске професиjе“, коjа jе уређена сопственим прописима, уз поштовање свих унутрашњих и међународних прописа.

        Наведено jе и то да сваки грађанин има право на слободу избора адвоката, поштовање његове воље и право на таjност свега, о чему jе разговарано са адвокатом кога jе изабрао ради заштите своjих права и интереса.

        Aдвокати у том документу истичу и да jе држава дужна да обезбеди делотворне поступке и одговараjуће механизме за jеднаку доступност адвоката свим лицима, као и да грађанима обезбеди jеднакост, слободан приступ правди и правну сигурност.

        Уочи округлог стола, на коjем су разматрани актуелни проблеми адвокатуре и нотариjата у Србиjи, због коjих адвокати у Србиjи протестуjу већ 73. дан, председник Aдвокатске коморе Србиjе Драгољуб Ђорђевић изjавио jе новинарима да jе у нашоj земљи постоjи „тренд обрачуна са адвокатуром као професиjом“.

        Због озбиљних проблема, насталих изменама Закона о jавном бележништву, код нас се дешава нешто чега раниjе никад ниjе било нити има у земљама EУ, казао jе он и напоменуо да адвокатура у Србиjи тражи „комбинациjу одредаба закона из 2011. године, плус додавање кључних одредаба из хрватског закона о jавном бележништву“.

        Oн jе обjаснио да би за све приватне правне послове требало вратити процес легализациjе, односно оно што грађани препознаjу као оверу, коjу су имали раниjе пред судовима.

         „Tо значи да би за приватне правне послове грађанин сам одлучивао о томе да ли ће уговор сам да састави, да ли ће то учинити адвокат или jавни бележник, док би нотар морао да овери потпис и утврди идентитет грађана а не да се меша у садржаj тог правног посла,“ нагласио jе Ђорђевић.

        Представник Хрватске адвокатске коморе у Eвропском удружењу адвокатских комора Ранко Пелицарић рекао jе новинарима да се сви закони, па и оваj спорни у Србиjи, могу изменити набоље.

        Oн jе рекао да не жели да саветуjе како би требало да изгледа српски закон о jавном бележништву, али jе напоменуо да у Eвропи „постоjе другачиjа решења, према коjима нема никакве конкуренциjе између адвокатуре и jавног бележништва“, што, како jе додао, сматра бољом вариjантом.

        Пелицарић jе истакао да има много простора за рад jавних бележника а да тиме не буде угрожен рад адвоката, пре свега ради њихових странака а не ради прихода, jер jе адвокат потпуно независтан.

        Oн jе додао да jе зато веома важно да „све правне заштите и правне могућности странка има од адвоката коjи jе њен заступник, приликом закључивања одређеног уговора.

        Ђорђевић је изjавио да нема комуникациjе између министра правде Николе Селаковића и адвоката.

        „Aко има некакве комуникациjе, то jе онда комуникациjа глувог и немог“, рекао jе Ђорђевић.

        Oценивши да се министар Селаковић понаша „као да ниjе наш колега“, Ђорђевић jе додао да „jедноставно нема комуникациjе и то jе основна порука“.

        Oн jе напоменуо да jе, током протеста адвоката, „остварена комуникациjа поводом пореске политике, коjа jе jедан од разлога протеста“ и да jе у том погледу постигнут договор са Mинистарством финансиjа али, како jе додао, до данас у пракси нема никаквих промена по том питању.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари