ГУСКОВА: Младић је унапред осуђен на доживотну робију

ШЕФ МОСКОВСКОГ ЦЕНТРА ЗА ПРОУЧАВАЊЕ САВРЕМЕНЕ БАЛКАНСКЕ КРИЗЕ

Јелена Гускова

  • Судије више не праве ни озбиљан израз лица, чак ни форму не поштују. Допуштају себи да вичу на генерала Младића, избацују га из суднице, да забрањују адвокатима да постављају питања, рекла је Јелена Гускова
  • Наш је задатак и задатак будућих генерација историчара и правника да у потпуности анализирају и докажу апсурдност и недостатак правне основе за стварање Хашког трибунала. И да ставе иза решетака све судије, као и све који су стварали овај трибунал и подржавали његову делатност, нагласила је Гускова

        РУСКИ балканолог Јелена Гускова оценила је да се из процеса против генерала Ратка Младића у Хашком суду већ види да се судије више не стиде своје пристрасности, те да му је већ унапред написана пресуда - доживотна робија.

       „Судије више не праве озбиљан израз лица, чак ни форму не поштују. Допуштају себи да вичу на генерала Младића, избацују га из суднице, да забрањују адвокатима да постављају питања“, рекла је Гускова.

       Она наводи да се види да судије журе и да им је потребно да испоштују што је могуће брже бар неку приближну форму.

       „Већ унапред је написана пресуда - чини ми се, доживотна робија“, рекла је Гускова за радио Глас Русије.

       Указала је да се Хашки трибунал налази у агонији зато што ускоро треба да буде затворен.

       „Судије схватају да је потребно брзо завршити преостале случајеве, али кључне особе пребачене су у последње време - то су Радован Караџић, Ратко Младић и Горан Хаџић“, наводи Гускова, руководилац Центра за проучавање савремене балканске кризе Института за славистику Руске академије наука.

       Ни за кога више није тајна, каже Гускова, да формирање Хашког трибунала помаже да се одржава концепција да су Срби главни кривци за све невоље на Балкану, као и да се оправда агресија НАТО-а 1999. године.

       „Али, творци Трибунала нису узели у обзир једну чињеницу. Суд има и имаће архив. А, то значи да је наш задатак и задатак будућих генерација историчара и правника да у потпуности анализирају и докажу апсурдност и недостатак правне основе за стварање ове судске институције. И да ставе иза решетака све судије, као и све који су стварали овај трибунал и подржавали његову делатност“, наглашава Гускова.

       Према њеним речима, постоји још један начин да се заустави агонија Хашког трибунала.

       „Треба покушати успоставити контакт са онима који могу да утичу када гласамо за наставак делатности Трибунала. Русија је престала да гласа за двогодишњи продужетак рада, у шта су се веома надале хашке судије“, додаје Гускова.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари