Мали: У Белој кући на столу је папир чијом тачком 10 се тражи међусобно признање Србије и Косова*
„ИМАТЕ 15-20 ЉУДИ КОЈИ СУ ПРОТИВ ВАС И ВРШЕ ПРИТИСАК, СВИ СУ АГРЕСИВНИ“
* Министар финансија Синиша МАЛИ: „Огроман је притисак, ово су за нас веома тешке теме. Председник Алексаднар Вучић се бори, а да ли ће издржати, видећемо... Ја се враћам разговорима, настављамо, борићемо се до краја и, као што је председник рекао, предаја није опција“
* „Притисак на нашу делегацију је велики - то најгори папир у историји преговора између Београда и Приштине. Али, ми нећемо одустати, јер се боримо за српски народ“
_______________________________________________________________________
МИНИСТАР финансија Синиша Мали изјавио је да је на састанку у Белој кући на столу папир чија једна тачка подразумева међусобно признање Србије и Косова.
Као и да се на председника Вучића врши огроман притисак.
"Огроман је притисак, ово су за нас веома тешке теме. Председник Алексаднар Вучић се бори, а да ли ће издржати, видећемо... Ја се враћам разговорима, настављамо, борићемо се до краја и, као што је председник рекао, предаја није опција", рекао је Мали новинарима у паузи разговора у Вашингтону.
На питање каква је била реакција председника Вучића на папир, на којем је једна од укупно 16 тачака било признање Косова, Мали је одговорио:
"Каква може да буде?"
Истакао је да је делегација Србије дошла са идејом да разговара о подизању економије региона, да инвестира три-четири милијарде евра у инфраструктуру, подстицање пољопривреде, привреде, да се граде станови за младе.
"То је била наша платформа, а онда добијете тачку 10, која каже - међусобно признање. То нити је економија, нити било шта друго", рекао је Мали.
Поручио је да настављају да се боре за интересе Србије и људи који живе на КиМ.
"Имате 15-20 људи који су против вас и врше притисак. На сваку реченицу реагују агресивно", рекао је Мали, а на питање ко врши тај притисак, одговорио:
"Сви. Сви који су тамо присутни. Али, боримо се".
Председника Србије дочекао Ричард Гренел за кога се у Београду тврдило да је
конструктиван, да инсистира на економској нормализацији са Косовом*
На питање српских медија да ли има смисла разговоре настављати сутра, с обзиром на то да је данас такав папир стављен пред српску делегацију, Мали је одговорио да се разговори и даље воде, да се наша делегација бори за сваку реченицу и реч, али да су неке ствари у папиру неприхватљиве.
"Чекајте да видимо, и даље водимо разговоре, не бих сада о томе шта ће бити сутра. Боримо се за сваку реченицу и реч, али неке ствари су једноставно неприхватљиве и тачка", рекао је Мали.
Министар је и америчким новинарима на енглеском поновио да су разговори много тешки, да економске теме очигледно нису приоритет као што је српска делегација очекивала и да тачка 10 говори о међусобном признању.
Пренео им је и да су свих 16 тачка више политичке него економске, да је притисак на нашу делегацију велики и да је то најгори папир у историји преговора између Београда и Приштине.
"Али ми нећемо одустати, јер се боримо за српски народ", поручио је Мали америчким новинарима.
Након изјаве за медије Мали се вратио на састанак.