ЛАВРОВ: Русија и Србија су увек биле савезници у свим ратовима и тешким ситуацијама и то ће остати

БЕОГРАД И МОСКВА ДОГОВАРАЈУ ПОСЕТУ СРБИЈИ ПРЕДСЕДНИКА ВЛАДЕ РФ ДМИТРИЈА МЕДВЕДЕВА

Сергеј Лавров са Александром Вучићем

  • ВУЧИЋ: Србија ће вратити дуг Гаспромњефти. Двадесет милиона евра ћемо исплатити до краја године и још 6,5 милиона почетком следеће године. Србија сада враћа старе дугове направљене у време неких који су лоше управљали земљом. Што се тиче дуга према НИС-у, посредно према Гаспрому, укупан дуг је око 190 милиона евра и петина дуга ће бити исплаћена одмах, а остало ћемо преузети у јавни дуг и исплатити у пет рата у периоду од 2016. до 2018
  • ЛАВРОВ: Захвални смо српским парламентарцима на принципијелном ставу у Парламентарној скупштини Савета Европе где су предузимани покушаји да се дискриминише руска делегација. Посланици Србије у јануару ове године гласали су против суспендовања права руских парламентараца у тој организацији. Србија и Русија ослањају на норме међународног права и Русија подржава поштовање Резолуције 1244 у случају Косова и Дејтонски споразум за БиХ

        РУСКА предузећа су заинтересована за приватизационе планове које реализује Влада Србије, изјавио је данас министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, након разговора са српским премијером Александром Вучићем.

        „Бележимо велики раст робно-економске размене Србије и Русије“, казао је Лавров и истакао да ће сарадња у том пољу бити настављена. 

        Лавров је као пример сарадње поменуо повећање капацитета складишта гаса Банатски двор.

        Шеф руске дипломатије оценио је односе Србије и Русије као традиционално добре.

        Вучић је изјавио да ће Србија вратити дуг који има према Гаспромњефти.

        „Ми ћемо 20 милиона исплатити до краја године и још 6,5 милиона почетком следеће године“, рекао је Вучић.

        Он је напоменуо да Србија сада враћа старе дугове направљене, у време, како је навео, неких који су лоше управљали земљом.

        „Што се тиче дуга према НИС-у, посредно према Гаспрому, укупан дуг је око 190 милиона евра и петина дуга ће бити исплаћена одмах, а остало ћемо преузети у јавни дуг и исплатити у пет рата у периоду од 2016. до 2018“, казао је Вучић.

        Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је да је Русија задовољна развојем односа са Србијом који, како је рекао, нису оптерећени рестриктивним мерама и политизацијом.

        „Односи између нас нису оптерећени било каквим исполитизираним размишљањима, покушајима да се уводе неке рестриктивне мере“, навео је Лавров и додао да се тиме омогућава интензивна сарадња.

        Министар спољних послова Русије рекао је да се тренутно усаглашава термин посете председника владе Дмитрија Медведева Србији.

        Увек смо били савезници у свим ратовима и тешким ситуацијама и то ћемо остати, рекао је Лавров, који у Београду учествује у раду министарског састанка ОЕБС-а.

        „Захвални смо српским парламентарцима на принципијелном ставу у Парламентарној скупштини Савета Европе где су предузимани покушаји да се дискриминише руска делегација“, рекао је Лавров. Посланици Србије у јануару ове године гласали су против суспендовања права руских парламентараца у тој организацији.

        Он је додао да се и Србија и Русија ослањају „на норме међународног права“ и да и Русија подржава поштовање Резолуције 1244 у случају Косова и Дејтонског споразума за БиХ.

        Када је реч о економским односима, Лавров је рекао да се они добро развијају, да се наставља тренд повећања пољопривредних производа Србије у Русију, као и да је НИС који је у руском власништву међу највећим послодавцима и пореским обвезницима који доприносе буџету Србије.

        Вучић захвалио се на подршци Русије у Унеско, Савету безбедности УН и „личној подршци Сергеја Лаврова на сваком месту где пружа подршку независности и суверености Србији“.

        Рекао је да Србија жели да односи буду „још динамичнији“, и навео да је у економији важна сарадња са Русијом у области енергетике, али и других области попут грађевинарства.

        Бета

А Мијатовићева ћути подовом Украјине где су сви руски медији забањен, а остали - цензурисани

        ДЕПАРТМАН за слободу медија у оквиру ОЕБС-а је политизован и оријентисан на опслуживање једностраних интереса неких земаља ОЕБС-а, изјавио је Сергеј Лавров, истакавши да би супротно томе институције ОЕБС требало да раде објективно и на основу јасног мандата.

        Руски став је, казао је, да све институције раде објективно и у оквиру мандата, али тих мандата нема, а наши западни партнери одбијају руске предлоге јер им то омогућава да имају „аморфне структуре да би лакше могли да манипулишу“.

        Лавров је рекао да у том департману ОЕБС-а категорички одбијају општеприхватљива начела која би требало да постоје.

        „Нису сагласни са нашим предлозима јер је удобније да имате аморфне структуре. Настојимо и боримо се да овај посао усавршимо, али су они више пута испољавали замерке реагујући на апсолутно ситне ствари, на случајеве када износе мишљења председници влада ове или оне земље, а затварају очи на драстична кршења слободе медије“, рекао је Лавров.

        Као пример је навео хапшење двојице турских новинара против којих су најављене тужбе, о чему се на пример шефица тог департмана Дуња Мијатовић огласила, али не и у другим случајевима кршења слободе медија, што је дискриминација по свим основама. Мијатовићева се, каже Лавров, није огласила када је у питању кршење слободе медија у Украјини где су, како је рекао, све руске телевизије забрањене, а штампани медији цензуирисани или забрањивани.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари