ЛАВРОВ: Позивам ЕУ да обрати пажњу на изјаве из Тиране о стварању „велике Албаније“

ДАЧИЋ ПОЗВАО ЕВРОПСКУ УНИЈУ ДА НЕ ПРАВИ ПРОБЛЕМЕ ТУРСКОМ ТОКУ

Сергеј Лавров са Ивицом Дачићем

  • ДАЧИЋ: Европи није довољан само Северни ток, већ је неопходно да постоји и неки јужни ма како се звао. Не сме се дозволити да овај део Европе остане слепо црево. Заинтересовани смо за Турски ток. Позивам ЕУ да од самог почетка уђе у суштину и да не прави проблеме чланицама ЕУ и Србији. Доћи ће зима једне године и неће бити гаса из Украјине и онда ћемо се питати ко је крив. Не смемо то да дозволимо
  • ЛАВРОВ: „Догађаји у Македонији се развијају у светлу њеног одбијања да подржи санкције против Русије и планова изградње Турског тока. Не можемо да се отмемо утиску да ту постоји нека веза“

        РУСИЈА позива Европску унију обрати пажњу на нарочито забрињавајуће терористичке појаве на Балкану.

        Ово је изјавио министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров после сусрета с првим потпредседником Владе и министром иностраних послова Србије и председавајућим ЕОБС Ивицом Дачићем.

        „Ми смо заинтересовани да ОЕБС игра активну улогу на Балкану - истакао је Лавров.

        - Веома смо забринути због недавних догађаја у Македонији, а ни ситуација на Косову не улива никакав оптимизам. Брину изјаве албанског руководства о стварању албанске државе засноване на концепцији „велике Албаније“. То је у супротности са свим темељним начелима ОЕБС и споразумима везаним за решавање кризе на Балкану који су постигнути претходних година“.

        „Позивамо ЕУ да кроз своје присуство на Балкану обрати пажњу на те веома узнемирујуће тенденције, посебно на појаве са очигледно терористичким контекстом које видимо у различитим деловима балканског региона, између осталог, у Македонији у последње време“ - додао је шеф руске дипломатије.

        Дачић је изјавио данас да односи Србије и Русије нису предмет никакве трговине са трећим државама или организацијама, да су стабилни, пријатељски и братски и да ће таква сарадња бити настављена и даље.

        „Они далеко превазилазе дневнополитичке теме. Између наших земаља нема спорних питања. Захвални смо Русији на подршци око Косова“, рекао је Дачић на заједничкој конференцији за медије.               

        Он је рекао да се често чују идеје, укључујући и Брисел као да је Србија „између две ватре“ или да „седи на две столице“.

        „Ми нашу политику не можемо да кријемо. Имамо јавно изречене одлуке. Србија има свој политички циљ да буде чланица ЕУ, али то не значи да треба да прекине однос са пријатељским земљама, а ту пре свега мислим на Русију“, рекао је Дачић.

        „Став Србије је истински заједнички европски став. У тој тежњи да развија сарадњу са свим главним партнерима огледа се поштовање свих основних начела ОЕБС од стране Србије - нагласио је руски министар.

        - Зато уопште није случајно што се Србија налази на челу Организације и веома, веома успешно ради у више области“.

        Осим тога, Лавров је саопштио да су Русија и Србија потврдиле спремност да сарађују у гасној сфери, укључујући мултилатералне пројекте. 

        „Потврдили смо спремност за сарадњу како са аспекта испорука гаса Србији у оквиру билатералне сарадње, тако и у контексту мултилатералних пројеката који се тренутно разматрају“ - додао је Лавров.

        Министар иностраних послова РФ је подржао идеју да се у оквиру програма рада ОЕБС одржи Конференција о борби против нетрпељивости против хришћана.

        „Поздрављамо идеју да се у оквиру рада ОЕБС одржи Конференција о борби против нетрпељивости против хришћана - рекао је руски министар.

        - Тај проблем је веома актуелан у контексту ситуације на Блиском истоку и северу Африке“.

        Он је нагласио да је Русија веома забринута бог ситуације на Косову и у неким деловима Босне и Херцеговине, где су активни бојовници „Исламске државе“.

        „Веома смо забринути због ситуације на Косову и у неким деловима БиХ“ - рекао је руски министар.

        - „Исламска држава је активна  том региону“.

        Лавров је истакао да бојовници ИД настављају да врбују омладину за учешће у терористичким активностима.

        Он је указао да се стиче утисак да постоји веза између заоштравања ситуације у Македонији и њене проруске политике.

        „Догађаји у Македонији се развијају у светлу њеног одбијања да подржи санкције против Русије и планова изградње Турског тока. Не можемо да се отмемо утиску да ту постоји нека веза“ - рекао је Лавров.

        Дачић нагласио да Европи није довољан само Северни ток, већ да је неопходно да постоји и неки јужни ма како се он звао и да се не сме дозволтии да овај део Европе у том остане слепо црево.

        Дачић је рекао да је Србија начелно заинтересована за пројекат Турски ток, али да о томе тек треба озбиљно разговарати, док је руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакао да по том питању Русија никоме ништа не намеће, већ износи предлоге на основу договора који има са Турском.

        „Јесмо начелно заинтересовани и желимо да учествујемо, с тим што позивам ЕУ да од самог почетка уђе у суштину и да не прави проблеме чланицама ЕУ и Србији“, рекао је Дачић.

        Како је рекао, доћи ће зима једне године и неће бити гаса из Украјине и онда ћемо се питати ко је крив.

        „Не смемо то да дозволимо“, поручио је Дачић.

        Он је подсетио да се Европа снабдева гасом и из гасовода Северни ток.

        „Када је у питању Северни ток, онда може све, а када је у питању Јужни ток, онда не, а гас при томе долази из исте земље. Па, ваљда имамо иста права као и грађани земаља кроз које пролази Северни ток“, рекао је Дачић.

        Говорећи о томе како Србија узима у обзир све варијанте за снабдевање гасом, он је подсетио и на пројекат гасовода из Азербејџана, али је додао да тај пројекат не подразумева да гасовод иде преко Србије.

        Дачић је нагласио да је Србији потребно сигурно снабдевање гасом и да Србија након проблема са Јужним током трага за другим варијантама.

        „Никоме ништа не намећемо, предлажемо на основу договора са Турском и видимо да постоји интересовање за Турски ток у региону“, рекао је Лавров.

        Руски шеф дипломатије је истакао да, ако ЕУ буде заступала приступ заснован на одговорној оцени ситуације и заинтересованости да се осигура енергетска безбедност, онда ЕУ треба да подржи тај пројекат и да да допринос тој идеји.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари