СТЕФАНОВИЋ: Власт се бави НИС-ом да би скренула пажњу са тајних уговора са УАE

ПОТПРЕДСЕДНИК ДС ТВРДИ ДА УГОВОР О НИС НИЈЕ ШТЕТАН,

ЗА РАЗЛИКУ ОД УГОВОРА КОЈЕ ЗАКЉУЧУЈЕ ВЛАДА СНС

Борислав Стефановић

  • Тај уговор је ратификован у Скупштини Србије. За њега су гласали и тадашњи радикали које је предводио Томислав Николић. И то они добро знају, али сада покрећу то питање како би сакрили своје тајне уговоре - наглашава Борислав Стефановић

        ПОТПРЕДСЕДНИК Демократске странке Борислав Стефановић одбацио је оптужбе да је уговор о продаји Нафтне индустрије Србије (НИС) штетан по Србију и оценио да је та прича покренута само како би се „сакрили тајни уговори“ садашње власти с компанијама из Уједињених Арапских Емирата.

        Стефановић, који је био на челу тима Србије који је са руском страном преговарао о продаји НИС-а, казао је да тај уговор није штетан по Србију, за разлику од уговора које постиже влада коју предводи Српска напредна странка.

        Према његовим речима, уговор о НИС-у проистекао је из кровног енергетског споразума Србије и Русије, договореног у врху две државе.

         „Уговор је ратификован и у Скупштини Србије. За њега су гласали и тадашњи радикали које је предводио Томислав Николић. И то они добро знају, али сада покрећу то питање како би сакрили своје тајне уговоре који су заиста тајни за разлику од оних које смо ми постизали“, рекао је Стефановић.

        Коментаришући оснивање специјалног истражног тима у полицији који ће испитати приватизацију НИС-а, потпредседник ДС је оценио да је суштински реч о злоупотреби полиције.

         „Али, ја ћу се наравно одазвати сваком позиву јер ми је циљ да се утврди истина. Међутим, ако хоће пуну истрагу, што не позову и врх Руске Федерације и директоре Газпрома“, навео је Стефановић.

        Борислав Стефановић је додао да је његов задатак био само да операционализује ствари договорене кровним споразумом две стране.

         „Ми смо се трудили да заштитимо права запослених и убацимо социјалну компоненту у уговор, као и да орочимо ствари везане за (гасовод) Јужни ток и модернизацију рафинерије“, рекао је Стефановић и додао да се руска страна стално позивала на кровни споразум и није желела ни да расправља о питањима каква је, на пример, била рудна рента.

        НИС је приватизован децембра 2008. године тако што је власник 51 одсто акција компаније постао руски Гаспромњефт, у саставу Гаспрома. Већински удео у НИС-у продат је за 400 милиона евра, а руски партнер је преузео обавезу да уложи 500 милиона евра у модернизацију Рафинерије Панчево, што је учињено у предвиђеном року.

        Уговор су, у време владе Мирка Цветковића, у Москви потписали тадашњи министар енергетике Србије Петар Шкундрић и председник Управног одбора Гаспромњефта Александар Ђуков. Тада су председници Србије и Русије, Борис Тадић и Дмитриј Медведев, потписали заједничку изјаву о стратешком значају енергетике у сарадњи две земље.

        Продаја НИС-а била је део међувладиног споразума Србије и Русије, који је укључивао изградњу гасовода Јужни ток кроз Србију и подземног складишта гаса у Банатском Двору.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари