СРС: Спремљена је нова превара српског народа, Николић и влада служе ЕУ и САД

РАДИКАЛИ КАТЕГОРИЧНО ОДБАЦИЛИ РЕЗОЛУЦИЈУ ВЛАДЕ

И ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Немања Шаровић

  • Потпуно је очигледно да је све оно што су представници САД и ЕУ замерили кад је изнета платформа у јавност - потпуно нестало из овога документа који се сада нуди Скупштини
  • У резолуцији се каже да разговори са представницима Приштине и сваки договор који буде постигнут треба да дају допринос европским интеграцијама Републике Србије. Зар договори и преговори не треба да дају допринос очувању територијалног интегритета и суверенитета Републике Србије?
  • Власт је дозволила интернационализацију питања измишљене „прешевске долине“ и тај процес је већ у току и постаје неповратан. А потпуно је јасно да се све - кад год су у преговоре улазиле ЕУ и САД - завршавало на штету српског народа

        СРПСКА радикална странка категорично је одбацила понуђену резолуцију Владе Рапублике Србије и председника Републике Србије о принципима за преговоре са Приштином.

       Заменик председника СРС Немања Шаровић изјавио је: „Оно што прво пада у очи јесте да је текст који је упућен Скупштини потпуно другачији од текста са којим је Томислав Николић упознао и српску јавност и Србе са Косова и Метохије. Потпуно је очигледно да Николић, Дачић и Вучић служе интересима Брисела и Вашингтона, а не истересима српског народа. Потпуно је очигледно да је све оно што су представници САД и ЕУ замерили кад је изнета платформа у јавност - потпуно нестало из овога документа који се сада нуди Скупштини“.

       Српска радикална странка сматра - подвукао је Шаровић -да је ова резолуција која се нуди кукавичје јаје јер не успоставља никакаве оквире, било за разговор, било за будућа решења која ће бити договорена, већ она пре свега значи накнадну конвалидацију до сад договорених споразума и практично значи још једну превару српског народа.

       Позицију странке поводом резолуције, он је даље изложио овако:

       У односу на првобитну платформу, избачен је пре свега основни принцип који је гласио - ништа није договорено док све не буде договорено.

       Избачене су и све политичке оцене досадашњег тока преговора.

       Избачена је и чињеница која је била у првој платформи да Србија ужива стабилну подршку две сталне чланице СБУН, то су Русија и Кина. Избачено је то да је уз подршку државних органа Републике Србије на Косово упућена мисија Еулекс, која сада има водећу улогу на Косову и Метохији, али да у оквиру те мисије водећу улогу имају пре свега представници земаља које су прве признале једногласно проглашену независност Косова.

       У првобитној платформи председник Републике је рекао да Влада Републике Србије у циљу заштите државних интереса не постиже даље парцијалне договоре са привременим институцијама у Приштини у оквиру тзв. техничког дијалога због тога што они воде промени стања на терену у корист привремених институција и слабљењу преговарачке позиције Србије у политичком дијалогу на високом нивоу и потенцијалној дестабилизацији безбедносних прилика.

       Постављамо питање: шта се у међувремену, а прошло је свега неколико недеља од првобитног текста платформе, променило? Уколико платформа још увек, а као што видимо још увек није утврђена, још увек није изгласана чак ни у оквиру државног врха, о чему је онда и на основу којих критеријума преговарао председник Владе Ивица Дачић са шиптарским терористом Хашимом Тачијем?

       Српска радикална странка ће се потрудити да у јавност дођу њени ставови, јер сматрамо да - поред тога што ће ово бити катастрофално по интересе српског народа и српске државе - приликом гласања за ову резолуцију ће пасти маске у Народној Скупштини Републике Србије. Било која странка која не буде гласала против понуђене резолуције (не рачунајући, наравно, нпр. ЛДП која можда неће гласати зато што за њих ова резолуција није довољно оштра, они би се одмах декларативно потпуно одрекли Косова и Метохије), пре свега мислим на ДСС, свакако се не може убрајати у патриотске странке на политичкој сцени Србије.

       Текст резолуције је у супротности са Уставом. Већ у првом наводном принципу, односно тачки, пошто се она састоји од 6 тачака, каже се да је циљ разговора стварање предуслова да српска заједница и друге националне заједницена подручју КиМ буду у могућности да јачају, расту, живе у миру и сигурности. Устав Републике Србије, Члан 1, каже да је Република Србија држава српског народа и свих грађана који у њој живе. Овом резолуцијом се по први пут Срби са Косова и Метохије своде на ниво националне мањине, односно, како они то кажу, националне заједнице.

       Што је најбитније, у првој тачки се каже да се Влада Републике Србије овлашћује да настави са имплементацијом већ постигнутих споразума - за које и сам Томислав Николић у претходној платформи каже да воде ка независности КиМ и да су сви одреда били штетни за интересе Републике Србије и српског народа.

       У резолуцији се каже да разговори са представницима Приштине и сваки договор који буде постигнут треба да дају допринос европским интеграцијама Републике Србије. Зар договори и преговори не треба да дају допринос очувању територијалног интегритета и суверенитета Републике Србије?

       Какве везе преговори са представницима привремених институција у јужној српској покрајини могу имати са европским интеграцијама? Па, до јуче су нас убеђиавли и Николић и Дачић, Коштуница и Тадић како постоје некаква два колосека и како европске интеграције немају никакве везе са Косовом и Метохијом.

       Српска радикална странка је упозоравала, и то је чинила годинама, да је фактичко признање независности Косова један од услова који ће свакако бити наметнут Републици Србији - о чему сада све више и све отвореније причају представници политичких странака у Београду.   

       Затим се каже да сви евентуални договори са Приштином треба да буду постигнути уз константан дијалог са представницима Срба са КиМ. Уколико се сећате, у првој платформи је било предвиђено чак и њихово учешће у самом преговарачком тиму. Али, сада више нема говора о учешћу, чак ни о сагласности Срба са КиМ, већ се каже „уз константан дијалог са њиховим представницима“.

       Шта ће тај „константни дијалог“ значити и како ће се одвијати, то ћемо видети, али је већ сада потпуно очигледно да су Срби са КиМ још једном преварени, јер им је пре неколико недеља у Београду показан један документ о коме су они расправљали, једино су представници СРС потпуно отворено изнели свој став против те понуђене платформе, на жалост, већина је за то гласала, а сада се Народној скупштини Републике Србије нуди потпуно други текст.

       У јавности је претходних дана говорено о томе како ће се поново представници Владе и председник Николић састати са Србима са КиМ, али мислим да је сада потпуно очигледно да од тога неће бити ништа.

       Коначно, сада се каже да је Републике Србија спремна да учини додатне уступке ради преовладавања тренутног стања у односима српског и албанског народа. Подсећамо да се не може поправити стање у односима између народа без међусобног уважавања. Али, овде се не ради о односу између два народа и односу између албанске и српске државе, већ се пре свега ради о унутрашњем питању Републике Србије и односу државних органа Републике Србије са делом њених грађана који живе у нашој јужној покрајини.

       Подсетићемо вас и на то да је претходним текстом платформе било предвиђено да Косово и Метохија буду демилитаризована зона, да то буде зона без војске, а да гарант те демилитаризације, поред Војске Републике Србије буду и војне снаге ЕУ и војне снаге Републике Албаније. Дакле, сада више нема говора, иако смо ми апсолутно били против тога, и потпуно је јасно да се више не може говорити ни о том делу споразума.

       Затим се у тачки 4 каже да Републике Србија приступа дијалогу са привременим институцијама самоуправе у Приштини свесна значаја које постизање решења има за убрзану интеграцију читавог региона Западног Балкана у ЕУ. Какве везе има европска интеграција региона Западног Балкана са резолуцијом и платформом за преговоре о решењу коначног статуса АП КиМ?

       Представници овога режима су представнике претходног режима називали издајницима, а сада се поставља питање: у чему је разлика између ове платформе, оне платформе коју је спроводио Борис Тадић, оне платформе коју је спроводио Војислав Коштуница и резултата које су сви они постигли?

       Друго питање је интернационализација проблема са албанским народом који живи на простору Прешева и Бујановца. То је оно што је урадио Ивица Дачић кад је затражио од Кетрин Ештон да посредује у преговоима са представницима локалних самоуправа са југа Србије.

       Данас ће, како смо обавештени, представници албанских партија имати разговоре са амбасадорима страних земаља. То је потез који је потпуно непромишљен. Уколико није непромишљен, онда је злонамеран и донеће изузетно тешке последице по српски народ.

       Државно руководство Србије непрестано прича о некаквој прешевској долини. Подсетићу их да прешевска долина као географски појам не постоји. То је политички појам који служи, пре свега, остварењу интереса албанског народа, али албанског народа који живи у општинама Прешеву и Бујановцу који се налазе у једном округу и Медвеђи која се налази у другом округу и у којој је само четвртина албанског становништва.

       То значи остварење интереса и тог великоалбанског сна не само уједињења Албаније са Косовом, већ и са те три општине које се налазе на југу Србије.

       Једанпут када се интернационализује то питање, а мислим да је то сада већ процес који је у току и који је неповратан, неће бити краја мешању тих међународних снага. И, потпуно је јасно да кад год су у преговоре улазиле ЕУ и САД то се завршавало на штету српског народа.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари