САНДА: Позивам Николића да не дозволи да се борбена готовост Војске Србије сведе на нулу

ПРЕДСЕДНИЦА ДСС ТРАЖИ ОД ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ ДА СТОПИРА НАЈНОВИЈИ СПОРАЗУМ СРБИЈА-НАТО

  • „Законом о потврђивању Споразума између Владе Србије и Организације НАТО за подршку и набавку (НСПО) о сарадњи у области логистичке подршке - целокупна логистика, позадинско обезбеђење, предаје се у руке НАТО, чиме се на нулу своди борбена готовост Војске Србије и угрожава безбедност државе”

          ПРЕДСЕДНИЦА Демократске странке Србије (ДСС) Санда Рашковић Ивић позвала је данас председника Србије Томислава Николића да не потпише указ о проглашењу Закона о потврђивању Споразума Владе Србије и Организације НАТО за подршку и набавку (НСПО) о сарадњи у логистичкој подршци.

         У отвореном писму председнику Србије, Рашковић Ивић затражила је да Николић „својим ауторитетом непоседно изабраног председника” издејствује повлачење закона из даље скупштинске процедуре и тиме спречи несагледиве штетне последице које би проузроковало његово ступање на снагу, по усвајању у другом кругу.

         У писму се подсећа и да је Скупштина Србије на седници 26. децембра 2007. године усвојила резолуцију којом је проглашена војна неутралност Србије у односу на постојеће војне савезе, до евентуалног расписивања референдума на којем би се донела коначна одлука по том питању.

         Како је прецизирано, резолуција је усвојена гласовима 220 народних посланика, међу којима и гласовима Српске радикалне странке, чији је Томислав Николић у то време био заменик председника.

         „Законом о потврђивању Споразума између Владе Србије и Организације НАТО за подршку и набавку (НСПО) о сарадњи у области логистичке подршке целокупна логистика, позадинско обезбеђење, предаје се у руке НАТО, чиме се на нулу своди борбена готовост Војске Србије и угрожава безбедност државе”, сматра председница ДСС-а.

         Она је указала и да таквим законом „Србија добровољно уступа територију, ваздушни простор и инфраструктуру снагама НАТО-а, и допушта несметан приступ свим државним и приватним објектима, укључујући и оне у којима се врше испитивања и пробе, омогућава се размена поверљивих информација, гарантује дипломатски имунитет и читав низ других привилегија.

         Рашковић Ивић је оценила да се тим законом НАТО уводи у Србију без формалног уласка Србије у НАТО, а Србија сврстава у антируски војни савез и да би његовим ступањем на снагу Србија одступила са позиција војне неутралности.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари