Посланици на мети истраге?

ПОЛИЦИЈА ЋЕ ПРОВЕРАВАТИ И ОНЕ КОЈИ СУ ГЛАСАЛИ ЗА „ТАЈКУНСКЕ“ ЗАКОНЕ

         У оквиру актуелне државне борбе против корупције, предмет истраге надлежних органа биће и усвајање закона из претходних година посебно важних за интерес тајкуна.

         Пажња Радне групе Управе криминалистичке полиције биће усмерена и на народне посланике Скупштине Србије, без чијег гласа није могао бити усвојен ниједан од закона којима су створени услови да поједини тајкуни, укључујући ухапшеног Мирослава Мишковића, за кратко време дођу до енормног богатства.

         У том смислу ће истражним органима посебно бити занимљива могућа корупција приликом усвајања измена Закона о приватизацији из 2005. и Закона о планирању и изградњи из 2010, пише „Данас“, позивајући се на неименоване изворе.

         Према наводима листа, у Србији је тешко пронаћи закон донет у последње две деценије а да у њега нису уграђене процедуре и механизми који иду на руку „крупном бизнису“.

         „Тако се у ранијим покушајима да се на чистац истерају афере попут приватизација Луке Београд, Ц маркета, Југоремедије или Сартида долазило у апсурдну ситуацију да је, по оцени тадашњих тимова, све урађено по закону. Остало је отворено питање ко је законе креирао и које су их посланичке групе усвајале, али и колико би норми пало на

         Уставном суду да је та институција све време ваљано радила“, пише лист.

        Народни посланици, саговорници „Данаса“, су навели да немају ништа против да антикорупцијским истрагама буде обухваћена и Скупштина Србије, али истичу и да његова странка није била умешана у нелегалне радње.

         Посланик Демократске странке Борислав Стефановић је рекао да подржава идеју првог потпредседника владе Александра Вучића да се испита корупција на свим нивоима, па и у парламенту.

         Међутим, како поручује, ДС предлаже Вучићу да се „позабави утицајем различитих бизнисмена на доношења закона и прописа од деведесетих година“, као и да је „врло симптоматично да се први потпредседник владе залаже за борбу против корупције у тренутку када се доноси закон о конверзији права коришћења земљишта, којим се омогућава да пет најјачих тајкуна у Србији дођу до градског грађевинског земљишта у Београду“.

         На питање ко су ти тајкуни, Стефановић наводи да ће доћи време када ће сва њихова имена бити позната јавности.

         „Један од њих је Милан Беко, наводни финансијер СНС“, каже Борислав Стефановић.

         Момо Чолаковић, посланик ПУПС, тврди да функционери те странке нису имали "ниједну посету, ниједан позив моћних привредника" у циљу утицања на доношење закона.

         Драган Шормаз, посланик СНС и некадашњи функционер ДСС, сматра да парламентарци претходних година, док нису били власници мандата, нису ни могли да утичу на законе, већ да се о свему одлучивали у влади.

Извор: Агенције/Данас

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари